Інноваційні хаби в Україні, ЄС «Цифрова Європа».

У липні 2024 року Європейський Союз визначив майбутні цифрові інноваційні хаби в Україні, які приєднаються до Європейської мережі в межах програми ЄС «Цифрова Європа».

Європейські цифрові інноваційні хаби (ЄЦІХ) — це центри, які допомагають малому й середньому бізнесу та державним організаціям вдосконалювати виробничі процеси, продукти або послуги за допомогою цифрових технологій.

Переможцями конкурсу стали об’єднання, які готові впроваджувати інновації та цифрову трансформацію для українських підприємств і державних установ. Шість із них отримають фінансування ЄС на створення й функціонування ЄЦІХ, а саме:

  • Інститут фізики НАН України. Спеціалізація: енергоефективність.
  • Громадська спілка «Харківський кластер інформаційних технологій». Спеціалізація: у сферах енергетики, агропромисловості, кібербезпеки та тестування нових технологій.
  • Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. Спеціалізація: у сферах штучного інтелекту, кібербезпеки, високопродуктивних обчислень, цифрової освіти та підтримки стартапів.
  • Асоціація «Львівський кластер інформаційних технологій та бізнес-послуг». Спеціалізація: у сферах штучного інтелекту, машинного навчання, VR та AR, робототехніки, радіоелектроніки та цифрової освіти.
  • Поліський національний університет. Спеціалізація: у сфері розвитку цифрових навичок високого рівня.
  • Хмельницький національний університет / EDIH “Clothing Technology & Textile Hub”. Спеціалізація: у сферах швейної промисловості та машинобудування.

Хмельницький національний університет очолив консорціум у складі: ХНУ, ГО «Агенція Сталого розвитку «АСТАР», ГС «ПОДІЛЬСЬКИЙ КЛАСТЕР МОДИ», ГО «ІТ-КЛАСТЕР МІСТА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО».

Відбір організацій здійснювався за критеріями:

  • відповідність цілям програми «Цифрова Європа», а також національним або регіональним цифровим цілям;
  • план та спроможність реалізації запланованих активностей;
  • очікувані результати та потенційний довгостроковий ефект;
  • конкурентоспроможність і переваги для місцевої екосистеми інновацій та підприємництва загалом.

Команду від Хмельницького національного університету очолила начальник науково-дослідної частини, професор Оксана Захаркевич, яка виступає координатором проекту. Основне ядро команди складає колектив кафедри технології і конструювання швейних виробів. Долучаються до проекту представники кафедри технології машинобудування, кафедри машин і апаратів, електромеханічних та енергетичних систем, кафедри кібербезпеки.

Насамперед, проект передбачає надання послуг для малого та середнього бізнесу з питань цифровізації виробництва, підвищення цифрових навичок, залучення фінансування та, звісно, нетворкінг. Основною компетенцією Хмельницького національного університету стане надання освітніх та тренінгових послуг на базі трьох факультетів: факультету інформаційних технологій, факультету технологій і дизайну та факультету інженерії, транспорту та архітектури.  Для цього у нашому ЗВО є потужна матеріально-технічна база — сучасні лабораторії та наукові центри: Навчально-наукова лабораторія «Технологій і моди», Центр колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія проектування та виготовлення нестандартного обладнання», Центр інноваційних 3D-технологій, Навчально-науковий центр систем автоматизації і електроприводів SIEMENS, Центр SOLIDWORKS та ін.

Комунікація та розповсюдження результатів проекту ляжуть на плечі ГО «АСТАР», нетворкінгом займатиметься ІТ-кластер Хмельницького, а консультаційну підтримку та експериментальну бази для виконання робіт забезпечить Подільський кластер моди.

Ініціатива проводиться в межах програми ЄС «Цифрова Європа», стратегічним реалізатором якої в Україні є Міністерство цифрової трансформації України, практичним консультантом – Офіс з розвитку підприємництва та експорту, за підтримки програми GIZ Ukraine «Цифрова трансформація МСП у країнах Східного партнерства», що фінансується Урядом Німеччини.

Детальніше на сайті Міністерства цифрової трансформації України (https://thedigital.gov.ua/news/ukrainski-obednannya-uviyshli-do-merezhi-evropeyskikh-tsifrovikh-innovatsiynikh-khabiv)

За інформацією науково-дослідної частини