18 квітня 2024 року відбулась XІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання теорії та практики психолого-педагогічної підготовки майбутніх фахівців», до якої долучились експерти з Ізраїлю (Алекс Гершанов) і Норвегії (Кнут Андерсен і Лінда Хансен). Конференція була проведена у змішаному форматі: онлайн на платформі Zoom університету та очно на базі кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету. У конференції взяли участь понад 200 осіб (очно, онлайн і заочно).
Через повідомлення про замінування університету частина конференції була проведена онлайн. Майстер-класи, завдяки оперативності співробітників МЧС, вже були проведені в очному форматі на базі аудиторій кафедри психології та педагогіки.
З вітальним словом виступили:
Сергій МАТЮХ, кандидат економічних наук, доцент, голова Оргкомітету конференції, ректор Хмельницького національного університету (м. Хмельницький, Україна)
Євген ПАВЛЮК, доктор педагогічних наук, професор, декан факультету здоров’я, психології,
фізичної культури та спорту Хмельницького національного університету
(м. Хмельницький, Україна).
Таїсія КОМАР, докторка психологічних наук, професорка, завідувачка кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету (м. Хмельницький, Україна). Професорка Т. Комар також представила цікаву доповідь на тему «Трансформативна освіта на засадах партнерства», якою було відкрито пленарне засідання конференції.
Фрагмент доповіді завідувачки кафедри психології та педагогіки ХНУ, професорки Таїсії Комар
На запрошення Оргкомітету конференції до заходу долучився міжнародний експерт по роботі з травмою, директор освітніх програм Israel Trauma Coalition Алекс ГЕРШАНОВ (м. Ієрусалим, Ізраїль) із практико-орієнтованою доповіддю «Самозбереження викладачів і вчителів під час тривалих травматичних подій».
Виступ ізраїльського експерта Алекса Гершанова
Логічним продовженням доповіді пана Гершанова була розповідь про впровадження програм Ізраїльської Коаліції по роботі з травмою у м.Хмельницький від Тетяни ГУРАНСЬКОЇ, психологині Хмельницького міського територіального центру соціального обслуговування, координаторки розвитку психо-соціальних програм від Israel Trauma Coalition (м. Хмельницький).
Виступ Тетяни Гуранської
Насильство у сім’ї стає дедалі менше замовчуваним, а робота із особами, які його зазнали, розвивається все більше. З такою актуальною доповіддю «Особливості психологічної роботи з особами, які постраждали від гендерно зумовленого або домашнього насильства» виступила Майя ЧЕРНОВА, психологиня Гендерної Ради, мобільної бригади соціально-психологічної допомоги м. Хмельницький в рамках проєкту «Вистоїмо разом» (м. Хмельницький).
Фрагмент доповіді Майї Чернової
Душевне здоров’я дітей сьогодні визначає і їхнє, і наше завтра. З нагальною у сучасних воєнних умовах темою «Відновлення ментального здоров’я дітей за допомогою групової роботи» виступила Інна ЛАНОВЛЮК, дитяча психологиня, ведуча груп підтримки ГО «Інститут психології здоров’я» (м. Київ). Її доповідь викликала багато практичних запитань у психологів, які долучились до конференції.
Фрагмент доповіді Інни Лановлюк
Втрати є частиною нашого життя і є чимало підходів про те, як ми їх переживамо. У своїй відео-доповіді «Звільніть нас від фаз» про новітні підходи щодо переживання горя і втрати розказали наші колеги з Норвегії: Кнут АНДЕРСЕН, магістр, клінічний соціальний працівник Центру підтримки у важкій втраті при госпіталі університету Акерхуса, викладач університетів в Осло, та Лінда Хансен, психологиня, EMDR терапевтка, викладачка у VID університеті в Осло. Запитання і коментарі щодо доповіді надав Володимир ВОЛОШИН, кандидат психологічних наук, психолог, психотерапевт, супервізор, тренер, член правління НПА, директор ГО «Інститут психології здоров’я», викладач Подільського державного університету (м. Київ).
Фрагмент відеодоповіді норвезьких колег Кнута Андерсена і Лінди Хансен
Закривала пленарне засідання постійна учасниця конференції – Лілія БАРАНОВСЬКА, докторка педагогічних наук, професорка, професорка кафедри дошкільної освіти Педагогічного факультету Українського державного університету імені Михайла Драгоманова (м. Київ) з темою доповіді: «Комунікативна складова професійної підготовки керівників закладів дошкільної освіти в умовах магістратури».
Виступ професорки Лілії Барановської
Під час конференції відбулось 10 майстер-класів: 4 онлайн і 6 очно:
Очні майстер-класи:
«Робота з панічним розладом», де були розглянуті особливості обстеження, фактори панічного розладу і моделі його лікування. Ведучий – Юрій МОРОЗ, лікар-психолог, психотерапевт у методі КПТ і схема-терапії, засновник і директор клініки психічного та фізичного здоров’я MOROZ • CLINIC, стейкхолдер кафедри психології та педагогіки (м. Хмельницький).
Майстер-клас Юрія Мороза
«Сеанс біосугестивної терапії». Було розглянуто, як можна використовувати біосугестивну терапію (БСТ) – ефективний метод комплексного відновлення здоров’я людини для роботи з втратою та проведено сеанс комплексного оздоровлення за допомогою методу. Ведучий – Володимир ВОЛОШИН, кандидат психологічних наук, психолог, психотерапевт, супервізор, тренер, член правління НПА, директор ГО «Інститут психології здоров’я», викладач Подільського державного університету (м. Київ).
Майстер-клас Володимира Волошина
«Відновлення ресурсів практичних психологів за балансною моделлю позитивної психотерапії», де було представлено способи збереження психологом власної цілісності у майбутній професійній діяльності та прості дієві методи позитивної психотерапії для відновлення ресурсів, які підійдуть і в майбутній професії, і під час навчання. Ведуча – Катерина ДИШКАНТ, психологиня в методі Позитивної психотерапії (м. Хмельницький).
Майстер-клас Катерини Дишкант
«Психологічна гра «Двері» (це те, куди ми заходимо чи звідки ми виходимо…)», де відбулося знайомство з фототерапією, робота з асоціативно-метафоричними світлинами. Ведучий – Сергій АНІСЬКОВ, психолог Тата хаба, гештальт-терапевт, фото-терапевт (м. Хмельницький).
Майстер-клас Сергія Аніськова
«Застосуванням музично-терапевтичних технік для розвитку емоційної стабільності клієнтів у індивідуальній та груповій роботі», де відбулося практчне знайомство з мінімальним набором музично-терапевтичних інструментів; опрацювання трьох технік музично-терапевтичної імпровізації: імпровізації-проби; вільної імпровізації; тематичної імпровізації. Ведуча – Юлія ШНУРОВА, старша викладачка Хмельницького фахового музичного коледжу ім. В. І. Заремби, практикуюча психологиня, сертифікована музична терапевтка Європейської Конфедерації Музичної Терапії, членкиня УСП, АППУ, АМУ (м. Хмельницький).
Майстер-клас Юлії Шнурової
«Світло в тобі»: виготовлення «свічки сили» з натуральної екологічної вощини, а також дослідження та знаходження особистих сил, опор і ресурсів за допомогою метафоричних асоціативних карт – Світлана САВІЦЬКА, психолог, ігропрактик, ведуча трансформаційних психологічних ігор, сертифікований спеціаліст по роботі з метафоричними картами та проєктивними методиками (м. Хмельницький).
Майстер-клас Світлани Тюх
Майстер-класи онлайн:
«Подвійна дисоціація як інструмент роботи з травмівною подією». Зміст та особливості використання інструменту. Техніка «Кінотеатр» як один із інструментів при роботі з травмівною подією. Ведучий Євгеній ПЕРЕРВА, аспірант кафедри педагогіки та психології, НЛП тренер, РСС коуч (м. Харків)
«Методика по роботі зі сновидіннями «Емоційна тональність». Знайомство з авторською методикою для дослідження сновидінь. Ведуча – Олена ПОЛОНСЬКА, приватний психолог (м. Хмельницький)
Майстер-клас Олени Полонської
«Архетипи, IFS і символдрама». Дослідження архетипів за класифікацією Марк і Пірсон, через призму теорії внутрішніх сімейних систем, використовуючи інструменти символдрами. Ведуча – Юлія ПІДОПРИГОРА, психологиня, психотерапевтка за методом символдрами, арттерапевтка, психологиня-сексологиня, авторка та ведуча тренінгів, членкиня ІРСГП, УСП, МАПКСО (м. Хмельницький).
Майстер-клас Юлії Підопригори
«Ритуал як зцілення: як ритуали допомагають нам пережити складні часи». Імагінація «Древній храм, де відбувається зцілення». Екскурс у ритуали і ритуальне спілкування як фактор єднання та інструмент стабілізації у складних обставинах. Практична частина – занурення у світ уяви, відвідини древнього храму, де кожен зможе віднайти власний спосіб зцілення. Ведуча – Вікторія ФРИМЕРШТЕЙН, навчаюча психотерапевтка УГО Інститут розвитку символдрами та глибинної психології, психотерапевтка реєстру УСП (м. Хмельницький).
Майстер-клас Вікторії Фримерштейн
Вітання Олени Караміної
Під час конференції також відбулось урочисте нагородження активних студентів кафедри психології та педагогіки.
Нагородження здобувача вищої освіти другого (магістерського) рівня Павла Молчанюка
Кафедра психології та педагогіки та Оргкомітет конференції щиро дякує доповідачам за змістовне наповнення заходу, усім учасникам конференції – за активну участь, керівництву Хмельницького національного університету – за технічну і безпекову підтримку, співробітникам МЧС – за оперативність і відвагу.
Частина співробітників кафедри психології та педагогіки і гостей конференції
Інформація кафедри психології та педагогіки