Студії з полоністики магістранток ХНУ в Літній школі NAWA при Лодзькому університеті (Польща)

Студентки-магістрантки другого курсу спеціальності «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська» кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Світлана Бойко і Наталя Шарманова взяли участь у літньому онлайн-курсі, який проводить Центр польської мови для іноземців Лодзького університету за фінансової підтримки Польського національного агентства академічних обмінів NAWA у рамках програми «Літні курси».

У період із 31 липня до 20 серпня 2023 року проходило навчання в Літній школі NAWA, де студенти з різних країн світу мали змогу вдосконалити знання з польської мови для іноземців.

Letnia szkoła języka, historii i kultury polskiej NAWA na Uniwersytecie Łódzkim пропонує можливість не лише вивчити мову, але й відвідати найбільші туристичні пам’ятки, дізнатися про польську культуру, традиції та історію.

Звісно, що перед студентами, які хотіли стати учасниками курсу в Літній школі, були поставлені певні вимоги: обов’язкове систематичне відвідування та активна участь на заняттях; участь в оцінювальних заходах та дослідженнях під час курсу; плідна співпраця з викладачами.

Навчання відбувалося щоденно на платформі Microsoft Teams у синхронному режимі. З початком курсів усі студенти були поділені на сім груп – від рівня А0 (група 7) до просунутого володіння мовою (група 1), що було дуже зручно, адже кожен викладач мав змогу більше приділити уваги і часу кожному на вивчення засад граматики та надання мовних консультацій. Викладання на курсах здійснювали досвідчені лектори – професіонали своєї справи. На практичних заняттях було розглянуто чимало тем, які торкалися різних мовних рівнів, що дозволило відображати мовну індивідуальність і відзначати самовираження у пізнанні польської мови.

Заняття з польської мови доповнювалися лекціями з літератури та мовного етикету, історії Польщі, культурно-антропологічними студіями про національні традиції, заняттями з мистецьким оглядом польських фільмів. Протягом перших адаптаційних днів учасникам була запропонована можливість перейти до іншої групи для більш комфортного опанування мовного матеріалу, а протягом курсу обрати додаткову лектуру з окремих дисциплін за бажаннями й інтересами.

Загалом було проведено 45 годин з польської мови і понад 30 годин майстер-класів з культурології. Відведено також було по 2 години на урочисте відкриття й закриття школи, консультування щодо сертифікації з польської мови та відкриту зустріч, на яку завітав представник від NAWA Adam Brańko як куратор Літньої школи. Яскравими для учасниць стали 6 годин віртуальних турів містом Лодзь.

Отже, як зазначають наші учасниці Літньої школи, «це була чудова можливість занурення у світ польської філології та ознайомлення з історією та культурою Польщі. Можемо підсумувати, що це була не тільки одномовна практика з польської, але й двомовна, адже досвідчені викладачі пояснювали матеріал із використанням англійської мови. Відповідно отримані знання допомогли нам, як майбутнім перекладачам, у набутті професійних компетентностей». Після закінчення навчання учасники Літньої школи отримали сертифікати про студіювання курсів. Таке навчання є не лише можливістю вдосконалити мовний рівень, а й перезарахування окремих тем із навчальних дисциплін за освітньою програмою підготовки магістрів-полоністів.

Щира подяка Хмельницькому національному університету, адже саме як студенткам нам надали допуск до навчання в Літній школі при Лодзькому університеті.

Безмежна вдячність усім викладачам Лодзького університету за чудову організацію такого потужного навчального курсу і можливість отримати знання на міжнародному рівні.

Академічна мобільність – то, дійсно, реальна активність у пізнанні і безліч незабутніх вражень» (Світлана Бойко, Наталя Шарманова).

Детальніша інформація про навчання магістрантів-полоністок у Літній школі: https://ksf.khmnu.edu.ua/studiyi-z-polonistyky-v-litnij-shkoli-nawa-pry-lodzkomu-universyteti/

Інформація кафедри слов’янської філології