31 травня 2023 року науково-дослідною лабораторією «Креативної педагогіки та зв’язків з громадськістю» кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки Хмельницького національного університету проведено ІІ Всеукраїнський науково-методичний семінар-марафон з міжнародною участю «Дитинство: сучасні реалії, виклики, перспективи».
В якості партнерів заходу виступили: Міжрегіональна Академія управління персоналом, Академія міжнародного співробітництва з креативної педагогіки «Полісся», Житомирський державний університет імені Івана Франка, ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (м. Полтава), Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Волинський національний університет ім. Лесі Українки, Громадська організація «Ла Страда-Україна», Національний інститут освіти та молоді (Прешов, Словацька республіка), Прешовський університет в Прешові (Словацька республіка), «Youth for Christ Ukraine» в партнерстві «Človek v ohrození» (Словацька республіка), Agencja Pracy Njob UA Środa Śląska (Республіка Польща), QPASTT (Australia).
Науково-методичний семінар-марафон було розпочато вітальним словом кандидата економічних наук, доцента, ректора Хмельницького національного університету Сергія Матюха, який зазначив важливість даного заходу, що сприяє висвітленню нагальних питань щодо соціалізації дітей. Ректор звернув увагу на важкі реалії сьогодення, які нерідко здійснюють руйнаційний вплив на українців, дітей, зокрема. Сергій Анатолійович побажав конструктивних дискусій та плідної праці задля вироблення дієвого інструментарію, що сприятиме повноцінній соціалізації дітей.
Олена Караман, ректор ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», директор науково-дослідного центру з соціальної педагогіки та соціальної роботи Національної академії педагогічних наук, подякувала вітчизняним та зарубіжним учасникам за працю, спрямовану на вироблення новітніх форм та методів соціально-психологічної, соціально-педагогічної роботи з вразливими категоріями населення.
Почесний академік НАПН України, дійсний член, президент Академії міжнародного співробітництва з креативної педагогіки «Полісся», професор кафедри професійно-педагогічної, спеціальної освіти, андрагогіки та управління Житомирського державного університету імені Івана Франка, доктор педагогічних наук, професор Олександра Дубасенюк у відеозверненні привітала колег з участю у традиційному заході, побажала вагомих науково-практичних здобутків, що матимуть користь у подальшій роботі фахівців.
Яна Раєвська, доктор психологічних наук, професор, директор Навчально-наукового інституту психології та соціальних наук, завідувач кафедри психології Міжрегіональної академії управління персоналом, вказала на випробування, з якими зіштовхнулись українські діти, що стало передумовою оптимізації зусиль всього громадянського суспільства.
З вітальним словом до учасників звернувся Юрій Бриндіков, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки Хмельницького національного університету. Він акцентував увагу на систематичності подібних заходів, головним вектором яких є соціальна допомога та захист різних верств населення. Зауважено на нагальності оптимізації та посилення спільної роботи органів державної влади та наукової спільноти задля пошуку шляхів покращення життя маленьких та дорослих українців.
Захід супроводжували цікаві виступи, що розкривали такі напрямки роботи семінару-марафону:
– дитинство як особливий період розвитку;
– соціальні, правові, медичні засади захисту дітей в Україні у період воєнних дій;
-. сирітство як соціальний феномен сучасності;
– соціальна відповідальність як передумова повноцінного розвитку дитини;
– креативні освітні, психологічні, комунікаційні практики та їх використання у роботі з дітьми;
– проблеми дистанційного навчання дітей у період воєнних дій;
– практико-орієнтовані підходи реалізації інклюзивної освіти у період воєнних дій;
– психолого-педагогічні проблеми кіберсоціалізації дітей у сучасному суспільстві;
– Соціально-педагогічні аспекти методичної роботи з батьками;
– Зарубіжний досвід роботи з українськими біженцями.
Було задіяно близько 90 осіб.
Резюмуючи результати заходу, організатори та учасники високо оцінили цікаві доповіді та демонстрацію практичних надбань, виказали сподівання щодо результатів конференції, які стануть гарним науковим доробком і допомагатимуть при вирішенні нагальних питань щодо захисту дітей.
Інформація кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки