8–9 травня в Україні вшановують День пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни.
7 травня 1945 року був підписаний «Акт воєнної капітуляції Німеччини», який набув чинності 8 травня. У листопаді 2004 року, рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, 8–9 травня було проголошено Днями пам’яті та примирення. В Україні День пам’яті та примирення встановлений згідно з Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років».
Трагічні події Другої світової війни – це рана, яка назавжди залишиться в нашій пам’яті… В цей день, ми вшановуємо подвиг нашого народу, який зробив вагомий внесок у перемогу над нацизмом. Всім, хто загинув на фронті, тим, хто загинув під час бомбардувань, перебував у полоні, концтаборах або зник безвісти. Їх мужність, відвага та хоробрість ніколи не будуть забуті.
Ще в 2014 р. росія розпочала військову агресію проти України та окупувала частину нашої території. В нинішній війні проти російського агресора Україна захищає не тільки себе, а й усю демократичну Європу. Віримо, що окупант піде з нашої Землі, мир прийде в Україну, а українці повернуться до рідних домівок.
Маємо пам’ятати, що жертвами Другої світової стали понад вісім мільйонів українців… Маємо пам’ятати всіх, хто загинув у боротьбі за волю, незалежність і територіальну цілісність України, наших Захисників та мирних жителів… Маємо пам’ятати, якою ціною зараз даються спокій і мирні сни…
У Хмельницькому національному університеті відбувся концерт-реквієм до Дня Пам’яті жертв Другої світової війни та вшанування полеглих воїнів російсько-української війни.
Розпочався захід з театрального дійства. Актори театру-студії «Парадиз» центру культури та естетичного виховання студентів. Вікторія Оришнюк, Іванна Бевх, Анна Генералюк зачитали вірш Миколи Уманця «Нам не треба війни».
Ректор університету Сергій Анатолійович Матюх виступив зі словами вдячності та шани тим, хто не шкодуючи себе боронить нашу країну від російської навали та зберігає наші кордони. Він зазначив, що завдяки нашим Захисникам в цей складний час, ми можемо навчатись і навчати. Колектив Хмельницького національного університету буде продовжувати допомагати нашим Збройним Силам України перемогти ворога на полі бою. Зауважив, що був створений потужний волонтерський рух серед викладачів і студентів, створені умови для допомоги Збройним Силам України в освітній та науковій сфері. Тому, наш громадський, суспільний і людський обов’язок робити усе, щоб ПЕРЕМОГА була якомога ближчою.
Далі на екрані демонструвався ролик «Ніколи? Знову!», де була показана схожість розгортання подій, цілей і методів російського окупанта.
Продовжила концерт-реквієм артистка театру пісні «Сузір’я» Карина Главацька з піснею «Мрія».
Хвилиною мовчання присутні віддали шану загиблим у Другій світовій війні та полеглим воїнам російсько-української війни.
На сцені звучали вірші відомих українських письменників: Ліни Костенко «По вулицях ходять мертві…», Олександра Підсуха «До вас, які разом зі мною…», у виконанні акторів театру-студії «Парадиз» центру культури та естетичного виховання студентів (Вікторія Оришнюк, Іванна Бевх, Анна Генералюк).
Транслювався ролик, де була проведена аналогія подій від початку війни, жахіть концтаборів смерті Другої світової війни до сучасних кадрів зруйнованих українських міст російським агресором.
У концертній програмі виступили:
- народний ансамбль танцю «Юність Поділля» з композицією «Прощавай коханий»;
- артистка театру-пісні «Сузір’я» Анастасія Кобзар з піснею «Не складем ми зброю»;
- артистка театру-пісні «Сузір’я» Варвара Мамонова виконувала пісню часів Другої світової війни «Кленова балада»;
- народний ансамбль танцю «Юність Поділля» з композицією «Петро і Оксана»;
- жіночий склад народного ансамблю «Юність Поділля» та солістка Валерія Поліщук з вокально-хореографічною композицією «Тополя».
Фінальна пісня «Ми з України» прозвучала у виконанні артистів театру пісні «Сузір’я».
Дякуємо ЗСУ за те, що ми змогли мирно провести захід і вшанувати пам’ять загиблих Другої світової війни та війни з російським агресором.
Слава Україні!
Слава нашим Захисникам!
Відділ зв’язків з громадськістю