ПЕРСПЕКТИВИ СПІВПРАЦІ УНІВЕРСИТЕТУ З МАЛІЄВЕЦЬКИМ ОБЛАСНИМ ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНИМ МУЗЕЄМ

Новий день, нові зустрічі, а отже ‒ нові можливості і нові перспективи.  2 листопада 2022 року кафедра екології та біологічної освіти зустрічала гарну гостю ‒ історика і знаного екскурсовода Поділля, засновницю туристичного клубу «Кіт у чоботях»; голову громадської організації «Малієвецька спадщина», відому волонтерку і рятівницю Малієвецького маєтку зими 2020 року, а нині ‒ директорку Малієвецького обласного історико-культурного музею Анастасію Донець.

Палац та парк малієвецького маєтку у Кам’янець-Подільському районі (колишній Дунаєвецький адміністративний район) є перлиною історико-культурної спадщини Поділля, туристичним магнітом області. Малієвецький старовинний парк як парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення належить до  природно-заповідного фонду України. З-поміж старовинних парків області та України вирізняється наявністю добре збереженого палацу (1788 р.), скелі-водоспаду, ставків, острівця на одному з них, водонапірної вежі, мурів, пересічного рельєфу з річкою, понадвіковими деревними насадженннями.

Більше двох десятиріч кафедра екології та біологічної освіти використовує територію Малієвецького парку для проведення екскурсій під час загальноекологічної, ландшафтноекологічної, ботанічної та зоологічної практик студентів освітніх програм «Екологія» та «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини»). І коли на території маєтку ліквідували заклад охорони здоров’я доцентка кафедри Людмила Казімірова долучилась до концепції створення обласного історико-культурного музею (у перспективі заповідника).

30 вересня 2021 року офіційно зареєстровано комунальний заклад культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей», рішення про створення якого було прийняте на сесії Хмельницької обласної ради у квітні цього ж року.

Директорка музею Анастасія Донець має амбітні плани щодо відновлення, реставрації та розвитку малієвецького маєтку. Відрадно, що територія парку розглядається не лише культурно-мистецьким, а й екологічним простором, де митці, педагоги та екологи зможуть реалізовувати екологічні та природничі ідеї розвитку екологічної культури, як окремої галузі людської духовності, пізнання та практики, яка визначає характер і способи відносин людини з біосферою.

Проведення у музеї/заповіднику фестивалів різного напрямку – мистецьких, природничих (ботанічних, зоологічних, орнітологічних) шкіл, спортивних (скалолазання тощо) майстер-класів, ворк-шопів, конференцій, з можливістю проживання, де вируватиме студентське життя, реалізує потребу в культурно-мистецькому та екологічному просторі, яких так бракує в області.

Відрадно, що уже в першій науково-краєзнавчій конференції «Шляхетна Україна. Матеріальна та духовна культура» (30 вересня 2022 р.), приуроченій до першої річниці заснування музею, взяли участь викладачі та студенти Університету.

Саме перспективи розвитку музею у співпраці з Хмельницьким національним університетом обговорились на зустрічі Анастасії Донець з ректором нашого Університету Сергієм Матюхом, проректором з науково-педагогічної роботи Віктором Лопатовським, завідувачем кафедри екології та біологічної освіти Наталею Міроновою.

Зручне розташування (яке помітив ще у середині ХVІІІ ст. Ян-Онуфрій Орловський) з пішохідною доступністю екосистем не тільки парку з водоймами, а й лісів з різними лісорослинними умовами, лук, скель, кам’яних відслонень, селитебних сільських ландшафтів навколишніх сіл забезпечують оптимальне навчальне середовище для вивчення біотичного і ландшафтного різноманіття Поділля під час навчальних і польових практик. Проживання та soft skills на території Малієвецького маєтку з його історичністю, монументальністю, загадковістю, романтизмом і величезним культурним спадком додають практикам певної урочистості, відповідальності та цінності.

Завідувач кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Ігор Журба, спільно зі студентською туристичною агенцією «Подільські мандри», планує тісну співпрацю з музеєм через призму практик, стажувань, організації екскурсійних маршрутів, вивчення та дослідження історико-культурної спадщини, кулінарних та гастрономічних традицій нашого краю студентами освітніх програм «Туризм» та «Готельно-ресторанна справа».

У рамках зустрічі підписано договір про наукову та творчу співпрацю та угоду на проведення практики студентів, який традиційно закріпить співпрацю закладів з метою ефективного використання спільних можливостей щодо сприяння подальшому розвитку наукового та інноваційного потенціалу.

Офіційні відвідини Хмельницького національного університету Анастасією Донець стали її знайомством з нашим закладом освіти. Малієвецькому маєтку є чим пишатися, що показувати і про що розповідати відвідувачам, є чим пишатися й нам ‒ новітні аудиторії, експозиційно-колекційні ділянки Ботанічного саду Університету ‒ цього разу показували й розповідали ми.

Інформація кафедри екології та біологічної освіти