Оновлення території університету

Сильна дощова буря 17 серпня 2021 року спричинила пошкодження і, навіть, знищення понад десятка дерев на території нашого університету. Найбільшої шкоди завдано кленам перед навчальним корпусом №4. Тоді шквальним вітром було повністю або частково зламано крону у восьми дерев.

Проведені фахові обстеження підтвердили пошкодження кленів багатьма хворобами – чорною цвіллю кори, вертицильозом, раком, кораловою плямистістю пагонів. Щороку частина гілок всихала, подекуди на них утворювались відьмині мітла (грибкова хвороба), оселились трутовики.

Клени гостролисті кулястої форми (культивара) багато років були основним декоративним елементом партерної (головної вхідної) частини університету, його своєрідною візитівкою. У 1980-1981 роках, після будівництва навчального корпусу №4, ці дерева, уже дорослими, пересадили з проспекту Миру, який на той час реконструювали і розширювали.

На жаль, змушені константувати, що біологічний вік наших кленів кулястих добіг кінця, вони стрімко втрачають свою декоративність і певною мірою створюють небезпеку відвідувачам. І зарадити цьому процесу ми не можемо, адже такі дерева омолоджувальній обрізці не підлягають. У результаті тривалих дискусій та консультацій з провідними дендрологами України і після отриманого відповідного дозволу ректоратом Хмельницького національного університету прийнято рішення про заміну кленів новими деревами

Партерна ділянка навчального корпусу №4 відіграє значну роль у створенні навчально-виховного середовища, є важливою іміджевою складовою закладу вищої освіти та потребує парадного облаштування високодекоративними рослинами, що важливо й для урочистої відзнаки 60-річчя Хмельницького національного університету, яке відзначатимемо наступного року.

Отож, зустрічатимемо навесні квітування сакур, магнолій, декоративних яблунь, бузків різних сортів/культиварів та різних декоративних кущів.

Підготовчі агротехнічні роботи виконуються співробітниками нашої адміністративно-господарської частини, а до придбання саджанців дерев і кущів долучилися профспілкові комітети студентів та співробітників університету, меценати і спонсори. Розглядаємо пропозиції посадки іменних дерев (колективних та одноосібних).

Людмила КАЗІМІРОВА,
доцентка кафедри екології та біологічної освіти

19.11.2021