Життя, присвячене науці… Пам’яті Михайла Петровича Войнаренка

Сьогодні ми вшановуємо пам’ять Михайла Петровича Войнаренка, доктора економічних наук, професора, члена-кореспондента НАН України, члена Академії економічних наук України, заслуженого діяча науки і техніки України, першого проректора, проректора з науково-педагогічної роботи Хмельницького національного університету.

Важко повірити в реальність – вже пройшов рік із дня його смерті…Саме про Войнаренка Михайла Петровича хочеться сказати дуже багато добрих слів, згадати, яким він був, який світлий, добрий слід залишив у житті кожного, хто його знав.

Наукова спадщина вченого становить понад 500 праць, що охоплюють майже всі напрями економічної науки: 60 наукових монографій та розділів у колективних монографіях (з них 11 одноосібних), 14 підручників і навчальних посібників, 9 брошур з результатами наукових досліджень; 15 статей опубліковано в журналах, включених до міжнародних наукометричних баз Scopus та Web of Science (індекс Гірша – 3), більше 200 статей надруковані у фахових періодичних виданнях, що індексуються у базах даних Google Scholar, Index Copernicus та ін. (h-індекс – 18), десятки книг та статей опубліковані за кордоном. Його монографія «Кластери в інституційній економіці», видана у 2011 році, на Всеукраїнському конкурсі наукових монографій з економічної теорії, який проводився Всеукраїнською асоціацією політичної економії спільно з НАН України, отримала Першу премію. Ця монографія була перевидана у 2013 році російською мовою у Санкт-Петербурзі (теж стала лауреатом конкурсу на кращу наукову монографію в Росії за 2013 рік), до кінця 2014 року вийшла з друку її англомовна версія у Польщі, а у 2018 році була перевидана у Німеччині.

Усі творчі зустрічі, конференції, засідання, в яких брав участь Михайло Петрович, засвідчували: за талант, розум, мудрість, людяність, красу душі його шанували і любили в науковій спільноті України та  в багатьох країнах світу!

Завдяки титанічним зусиллям Михайла Петровича Войнаренка, його творчим ідеям, цілеспрямованості та відповідальному ставленню до справ багато людей можуть реалізувати свої здібності, мають улюблену роботу та примножують наукові надбання! Він відкривав людям шлях у науковий світ, де кожному допомагав знайти себе. Незважаючи на велике навантаження, Михайло Петрович завжди знаходив час вислухати кожного, завжди поспішав на допомогу, щиро поділяв із людьми радість, своєю працею на благо людей підтримував високий імідж нашого університету, робив цей складний світ добрішим і красивішим. Багато учнів Михайла Петровича згадують його як людину, яка відіграла вирішальну роль у досягненні життєво важливих цілей, вивела на широку наукову дорогу і зробила їх справжніми вченими.

За роки активної педагогічної та наукової діяльності під керівництвом Войнаренка М.П. підготовлені і захищені 40 кандидатських і 7 докторських дисертацій, створена в університеті наукова школа з таких проблем: реформування економіки України і її регіонів на засадах кластерних технологій; розробка засад інституційної та інформаційної політики держави; удосконалення систем управління господарськими об’єктами у промисловості та сфері послуг; моделювання соціально-економічних систем на мікро-, мезо- та макрорівнях; розробка концепцій залучення інвестицій та впровадження інновацій у регіональну економіку; формування стратегій економічної та енергетичної безпеки держави; покращення фінансових показників діяльності підприємств та системи оподаткування; вдосконалення систем регулювання ринку праці.

Протягом останніх, складних для фінансування науки років, Войнаренко М.П. виконував 3–5 науково-дослідних тем та міжнародних проєктів. У 1997 році вперше виступав з доповіддю у Берліні на XV Конгресі світу з наукових обчислень, моделювання і прикладної математики, а в 2019–2020 роках брав участь і виступав з доповідями на міжнародних конференціях в Австрії, Чехії, Марокко, Греції та Німеччині.

У наукових та економічних колах наш університет сьогодні знають і в Україні, і у світі, в тому числі завдяки науковим працям і активній міжнародній діяльності Михайла Петровича. Войнаренко М. П. був членом Координаційної ради Західного наукового центру НАН України і МОН України, членом експертної комісії секції соціальних і економічних наук Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки. З 2004 року – член експертної комісії Наукової ради Міністерства освіти і науки України з оцінки держбюджетних науково-дослідних робіт секції «Економіка». З 2006 по 2015 роки був членом експертної комісії секції «Економіка» Акредитаційної комісії МОН України. З 2020 року – голова секції з соціальних та гуманітарних наук експертної комісії Національного фонду досліджень України. З 1998 року він був віцепрезидентом, а з 2016 року – президентом Асоціації «Поділля-Перший», яка впроваджувала вперше на Поділлі і в Україні кластерні моделі об’єднання підприємств за пріоритетними напрямками розвитку промисловості та сфери послуг в регіонах держави. Як член Координаційної ради Західного наукового центру НАН і МОН України, член Наукової ради МОН України він робив багато для отримання університетом міжнародних грантів, науково-дослідних держбюджетних і госпдоговірних тем, а особливо для участі викладачів і студентів у міжнародних конкурсах, олімпіадах, підготовці їх статей для публікацій в міжнародних і вітчизняних фахових журналах та збірках наукових праць.

Широту і актуальність мислення Войнаренка М. П., високу ефективність його громадської діяльності і активну громадянську позицію підтверджує й те, що він був організатором підготовки цілого ряду гуманітарних, освітянських та наукових проєктів та запитів на міжнародні та вітчизняні гранти, причому багато з них йому вдавалося вигравати. Так, у 1997 році він став координатором, директором центру з реалізації на Хмельниччині одного з проєктів Програми TACIS щодо перепідготовки та працевлаштування офіцерів запасу та членів їх сімей (1998–2002 роки). У 2002 році він виграв грант на фінансування подібного проєкту від Міністерства оборони Великобританії, а в 2006 році був отриманий великий грант за підтримки аналогічного проєкту Трастовим фондом програми НАТО «Партнерство заради миру» на три роки обсягом фінансування 300 тисяч євро.

Після позитивної оцінки результатів роботи Хмельницького центру перепідготовки та соціальної адаптації за 2006–2008 роки керівництвом Північноатлантичного альянсу (НАТО) було прийнято рішення продовжити проєкт, підтримуючи фінансування щодо його реалізації у Хмельницькому регіоні та розширити проєкт на Харківський регіон, створивши там філію Хмельницького центру на базі Національного технічного університету «Харківська політехніка». На реалізацію цих проєктів Хмельницький національний університет отримав протягом 2006–2013 років безповоротної фінансової допомоги на суму більше 1 млн дол. США. Це найбільш тривалий в історії України соціально-гуманітарний проєкт з перепідготовки та соціальної адаптації колишніх військових, що фінансується країнами НАТО.

До речі, слід зазначити такий важливий факт, що в процесі виконання згаданих грантів Михайло Петрович двічі звітував про цільове використання коштів і якісне виконання завдань проєктів у Штаб-квартирі НАТО в Брюсселі (Бельгія) за участю послів 26 країн-членів Північноатлантичного альянсу. Високий науковий рівень, фундаментальність наукових розробок принесли вченому заслужене визнання у вітчизняних і світових наукових школах. Войнаренко М.П. як ніхто інший розумів, що практичне життя всевладно вимагає допомоги від науки.

Це допомогло реалізувати ідею побудувати на дахах Хмельницького національного університету сонячну електростанцію та відкрити багато перспективних напрямів розвитку університету. За його ініціативи були підготовлені декілька запитів на вітчизняні гранти, на той час здавалося б для фантастичної ідеї побудови сонячних електростанцій на дахах корпусів університету. Більшість із них не вдалося виграти, але в кінцевому підсумку ідея була підтримана МОН України, було виділено фінансування і вперше на дахах корпусів українського ЗВО, а саме нашого університету, з’явилися 8 сонячних електростанцій, які сьогодні є прикладом ефективного використання «зеленої» енергетики для підтримки економічної стабільності функціонування закладів освіти за умов обмеженості і постійного здорожчання природних ресурсів.

Українська держава високо оцінила титанічну працю Войнаренка М. П. Він нагороджений Почесними грамотами Міністерства освіти України, нагрудним знаком «Відмінник освіти України». У 2002 році йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України», у 2005 році нагороджений Почесними грамотами Кабінету Міністрів України і Верховної Ради України. У 2011 році нагороджений орденом України «За заслуги» ІІІ ступеня, має цілий ряд інших нагород.

Ще однією особливою сферою реалізації багатогранного таланту Михайла Войнаренка є поезія. Зворушливі рядки, що виходили з-під його пера, спроможні торкнутися найтонших струн людської душі. У творчому доробку Михайла Петровича збірка віршів «Істина», збірка пісенної лірики «Добра не буває багато», а також численні публікації віршів на сторінках різноманітних періодичних видань, альманахів, колективних збірників. Значна кількість його поезій (більше 30-ти) стала піснями, які виконували і виконують народні артисти України: Анатолій Горчинський, Василь Зінкевич, Микола Свидюк, Алла Кудлай, Олег Слободенко, Марія Ясіновська, Володимир Смотритель; заслужені артисти України – Анатолій Говорадло і Дмитро Гершензон, Любов і Віктор Анісімови, Микола Довгальов, Степан Тимчишак, Анатолій Демчук; відома зірка української естради Міла Нітіч та багато інших.

Войнаренко М. П. усією душею був відданий Україні. Це Людина, яка не могла миритися з неправдою та несправедливістю. Від цього йому не завжди легко і комфортно було в житті, він часто зазнавав прикрощів і душевних страждань. Але інакше жити він не міг, бо визначальними для нього були слова материнського заповіту: «Чим більше віддаєш ти людям, тим більше залишається тобі!».

Понад 45 років свого життя Михайло Петрович Войнаренко присвятив Хмельницькому національному університету. Йдучи за покликанням, маючи величезну ерудицію, він прагнув зробити Хмельницький національний університет найкращим навчальним закладом в Україні. В історії становлення та розвитку Хмельницького національного університету ім’я Войнаренка Михайла Петровича уособлює наукові досягнення світового рівня, високий інтелектуальний потенціал, професіоналізм та організаторський талант.

Його кипуча натура та надпрацездатнiсть забезпечували створення оригінальних творів з проблем соціально-економічного розвитку країни, які є і будуть гордістю Хмельницького національного університету та національної науки. Пам’ять про наукові досягнення Войнаренка Михайла Петровича зазнає щоденних запитів сучасності. Дослідники його наукових праць і в наступних тисячоліттях будуть намагатися відкрити нові аспекти наукової спадщини і репрезентувати їх потенціал для вирішення нових нагальних проблем суспільства.

Світла пам’ять про Михайла Петровича Войнаренка вічно житиме в наших серцях!

Підготовлено кафедрою обліку,
аудиту та оподаткування

27.10.2021