З нагоди Міжнародного дня рідної мови: кафедра української філології та СЛТ «Глорія» Хмельницького національного університету
Коли пісні мойого краю
Пливуть у рідних голосах,
Мені здається, що збираю
Цілющі трави я в лугах…
Немає людності такої,
Громади жодної нема,
Яка б із давнини глухої
Ішла по всесвіту німа.
Максим Рильський
До Міжнародного дня рідної мови (International Mother Language Day) у рамках літературного вечора мовами країн світу «Мово! Ти таїна в мені сповита», організованого Хмельницькою обласною універсальною науковою бібліотекою, Студентський літературний театр «Глорія» Хмельницького національного університету успішно презентував нову авторську програму «О слово рідне, орле скутий!». У творчій співпраці з Театральною студією «Драма-Карітас» Хмельницького обласного благодійного фонду «Карітас» представлено перформанс «Давня весна ожива…», що побудований на сплетінні автентичної веснянки з оптимістичною Поезією Лесі Українки – Шевченкової послідовниці, Жінки героїчного українського духу. Глядачами свята мовного та культурного різноманіття та багатомовності були студенти, викладачі Хмельницького національного університету та Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії.
Літературний вечір мовами країн світу «Мово! Ти таїна в мені сповита» було розпочато Хвилиною мовчання, запаленням свічі Пам`яті та виконанням Державного Гімну України на честь вшанування світлої пам`яті Героїв Небесної Сотні – жертовних славних поборників державницьких інтересів та європейських цінностей. Член Національної спілки письменників України, доцент Хмельницького національного університету Марія Дем`янюк присвятила лірично-проникливу поезію нашому славному землякові – Герою Небесної Сотні Артему Мазуру.
Шевченкові слова, що звучали на Майдані Гідності з уст вірменина Сергія Нігояна – Героя Небесної Сотні, продекламував юний патріот Андрій Риба.
І вам слава, сині гори,
Кригою окуті.
І вам, лицарі великі,
Богом не забуті.
Борітеся – поборете,
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава,
І воля святая!
Авторську патріотичну прозу, адресовану Героям Небесної Сотні, виконала президент літературного клубу «Роса» Яніна Гуменюк (студентка гр. СОУ-19, голова ради СЛТ «Глорія» ХНУ).
Ведуча свята – завідувач читального залу гуманітарного профілю Хмельницької ОУНБ Лілія Семенюк ознайомила глядачів з історією народження та відзначення Міжнародного дня рідної мови в Україні та світі, влучно зазначивши, що для кожної людини її рідна мова залишається найдорожчою у світі, бо саме Рідне Слово визначає пам’ять народу в історичному сенсі, а мамина колискова є духовним оберегом і мовним кодом особистості.
Провідний науковець України Михайло Миколайович Торчинський – доктор філологічних наук, завідувач кафедри української філології Хмельницького національного університету щиро привітав громадськість із Міжнародним днем рідної мови, висловив подяку господарям свята за багаторічну культурно-просвітницьку співпрацю з університетом, студентським літературним театром «Глорія». Професор наголосив на необхідності плекати мовну свідомість молоді, учити відчувати значущість мови як духовного блага; громадянам України усвідомлювати особисту відповідальність за стан мови і потребу дбати про неї завжди. Як мовознавець-мандрівник Михайло Миколайович влучно проілюстрував свою промову цікавими фактами щодо особливостей невербальної комунікації у 35-ти країнах світу, стверджуючи, що доброзичлива посмішка і щирий сміх є найбільш універсальними і дієвими засобами успішного спілкування. Шановний професор закцентував на важливості усвідомлення людиною своїх первнів і водночас розуміння представником кожної національності гасла:
Рідну мову оберігаємо, державну знаємо!
Вельмишановні гості – відомі українські мовознавці, письменники, просвітники, журналісти, представники обʼєднань національних меншин – єврейської, угорської, абхазької – висловили свою думку стосовно функціонування рідної мови у державному національному просторі української мови та важливості берегти та розвивати рідну мову у будь-якому куточку світу.
Поезії, присвячені рідній українській мові, виконав видатний подільський письменник, голова Хмельницького обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка, член Національної спілки письменників України, доцент Хмельницького національного університету Віталій Міхалевський. Актуальні проблеми української мови у ЗМІ та Інтернеті були предметом виступу голови Хмельницького районного осередку ВУТ «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка, члена Національної спілки журналістів України Михайла Цимбалюка. Просвітяни наголосили на вагомій ролі кожного мовця в утвердженні Українського Слова.
Експресивно-комунікативну дискусію про духовну синергетику рідної мови та про толерантність у міжнаціональному діалозі з учасниками свята провела Таїсія Коваль – старший викладач кафедри української філології Хмельницького національного університету, керівник студентського літературного театру «Глорія» ХНУ. Презентовано увазі студентської молоді для читання та осмислення унікальні книги: К. Богдановича та ін. «Небесна Сотня», «Борітеся – поборете! Поетика революції» (укл. О. Уліщенко), А. Зелінського, Т. І. «Соняхи. Тільки любов здатна на перемогу! (Духовність на час війни)».
Кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології Хмельницького національного університету Марія Гавриш, поділилась зі слухачами науковими результатами проведеного соціолінгвістичного дослідження з питань національного складу населення Хмельницького та Хмельницької області, де мешкають представники 90 національностей, та про володіння мовами найбільш чисельних національностей.
Стежками «Лісової пісні» і улюбленої фортепіанної музики Лесі Українки повела шанувальників рідного слова дивовижна Мавка та юна Лариса Косач – у блискучому талановитому виконанні Ярослави Гринишин (учениця 4 класу НВО № 1, солістка «Драма-Карітас»). Роль романтичного сопілкаря Лукаша неповторно виконав Андрій Риба (студент гр. ПОЛ-19, президент клубу ораторів «Сократ», соліст, заступник голови ради СЛТ «Глорія» ХНУ).
Ні! Я жива!
Я буду вічно жити!
Я в серці маю те, що не вмирає!
Шедевром творчого доробку нашої геніальної Лесі Українки визнано як літературознавцями, так і читачами біографічну ліричну поезію «Давня весна», яку одухотворено-трепетно, до сліз розчуливши глядачів, інтерпретувала Анастасія Здибель (студентка Інституту Богословських Наук, майбутня журналістка, солістка СЛТ «Глорія» ХНУ):
Я думала: «Весна для всіх настала,
Дарунки всім несе вона, ясна,
Для мене тільки дару не придбала,
Мене забула радісна весна».
Ні, не забула! У вікно до мене
Заглянули від яблуні гілки,
Замиготіло листячко зелене,
Посипались білесенькі квітки
Юні артисти енергетично духовно обʼєднали представників різних національностей автентичними веснянками і сонячним «Кривим танцем», які вони розучували разом зі своїми педагогами-наставниками Наталією Гринишин та Олесею Кузенко в день, коли за давніми повір`ями наших пращурів Зима зустрічається з Весною, – на Стрітення за благоносного сприяння отця-мітрата Івана Данкевича у Хмельницькому храмі Різдва Пресвятої Богородиці.
Літературно-мистецьку композицію на матеріалі оригінального твору Михайла Шевченка про велич Кобзаревого генія, який спромігся підняти українську мову з колін «малоросєйского наречія», з потужним посилом до глядацької аудиторії майстерно виконала Ірина Кузенко (учениця 6 класу ЗОШ №14, солістка «Драма-Карітас»):
Запам`ятай ти, Українцю,
Без мови в світі нас нема!
Учасники міжнаціонального мовного свята, вдячні керівництву і працівникам Хмельницької обласної універсальної бібліотеки за організацію багатомовного свята, за гарну нагоду налагодити нові міжкультурні контакти з непересічними особистостями та за радість зустрічі з носіями рідних мов різних національностей нашого мистецького мовнотолерантного Хмельницького! Ми, студенти-театрали, успішність міських гастролей «Глорії» пов`язуємо з особистим пристрасним бажанням відчувати і творити Живе Слово і систематичною театрально-мистецькою підготовкою у стінах рідного університету, у нашій арт-оселі наукової бібліотеки ХНУ!
Інформація про захід на сайті Хмельницької ОУНБ
Люблю пісні мойого краю,
Та не спинюсь на тім лишень:
З любов’ю вухо привертаю
До братніх на землі пісень.
Максим Рильський
Коваль Т. П., ст. викладач кафедри української філології,
керівник СЛТ «Глорія» ХНУ
Гавриш М. М., доц. кафедри української філології,
помічник керівника СЛТ «Глорія» ХНУ
Гуменюк Яніна, студентка гр. СОУ-19-1,
голова Ради СЛТ «Глорія» ХНУ
24.02.2020