МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ «СИНТЕЗ МИСТЕЦТВ» – РЕЗУЛЬТАТ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ СПІВПРАЦІ ХМЕЛЬНИЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

В період з 20 по 24 вересня 2016 року в рамках відзначення Дня міста в Хмельницькому відбулася четверта осіння українська сесія міжнародного фестивалю «Синтеза мистецтв».

«Синтез мистецтв» – це польсько-український проект, який, поєднавши творчість різних поколінь, демонструє цікаві ідеї в мистецтві та дизайні.

Нагадуємо, що третя сесія фестивалю відбулася в квітні цього року в Польщі, на якій за ініціативи директора Українсько-польського центру Європейської інтеграції, доцента Поліщука Олега Степановича з української сторони було представлено виставку робіт кафедри дизайну Хмельницького національного університету.

Організаторами осіннього фестивалю стали: українсько-польський центр Європейської інтеграції Хмельницького національного університету, кафедра дизайну Природничо-технологічного університету (м. Бидгощ, Польща), кафедра дизайну Хмельницького національного університету, кафедра мистецтв Університету мистецтв (м. Познань, Польща) та Академія музична (м. Бидгощ, Польща).

З Польщі до Хмельницького на фестиваль завітала делегація із 20 учасників. Вони привезли до нашого міста творчі доробки, якими охоче поділилися з хмельничанами.

Відкриття фестивалю «Синтез мистецтв» відбулося в обласному художньому музеї м. Хмельницького. Ведучим проведення свята був доцент кафедри машинознавства Хмельницького національного університету, керівник народного СТЕМ-у «Юмодес» Микола Васильович Лук’янюк.

З вітальними словами виступили: в. о. ректора ХНУ, проректор з науково-педагогічної та наукової роботи, перший проректор ХНУ, доктор економічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Михайло Петрович Войнаренко, завідувач кафедри дизайну Природничо-технологічного університету доцент Францішек Бромберек, секретар міської ради м. Хмельницького Михайло Михайлович Кривак, голова обласного осередку Спілки поляків України Франц Карлович Міцінський, директор Хмельницького обласного художнього музею Лариса Владиславівна Чернова, завідувач кафедри дизайну ХНУ, професор, кандидат технічних наук Анатолій Костянтинович Кармаліта та професор кафедри дизайну факультету технологій та дизайну, академік Української технологічної академії, Голова Хмельницької організації Спілки дизайнерів України Ірина Мусіївна Баннова.

Від імені Хмельницького міського голови Олександра Сергійовича Симчишина Михайло Михайлович Кривак вручив організаторам та активістам цієї мистецької події почесні грамоти і цінні подарунки.

Далі фестиваль продовжився виставками робіт художників, викладачів і студентів кафедри дизайну Технологічно-Природничого університету міста Бидгощ (Польща), кафедри дизайну Хмельницького національного університету, Університету мистецтв м. Познань (Польща). В експозиції були представлені понад 100 експонатів: живопис, проекти з дизайну одягу, предметно-просторового, графічного дизайну, реклами, творчі експерименти й концепти, інсталяції та інше.

Було показано три кращі колекції одягу студентів Хмельницького національного університету за останні два роки. Представлені колекції дизайнерського одягу, розроблені у студентському домі моделей, які є переможцями багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів.

Крім творів молодих авторів, насичених і навіть неприродно яскравих, були представлені й роботи іменитих творців мистецтва. Зокрема, праці художника-іконописця, заслуженого художника України Шерстинюка Леоніда Леонідовича, під назвою «Через ікону у світ духовності».

Невід’ємною складовою фестивалю традиційно була концертна програма, яку презентував у Хмельницькій обласній філармонії колектив музичної академії м. Бидгощ під керівництвом професора Павела Радзінського, де прозвучали кращі твори видатних світових композиторів: Фридерика Шопена – Ноктюрн H-dur оп. 9 нм.3, вірш до Антонія Ц – Фортепіано Шопена, Цезара Франца – Соната A-dur, вірш Збігнева Герберта – Пророцтво Пана Когіто, Фридерика Шопена – Полонез As-dur оп. 53, вірш Тадеуша Ружевича – Зцілений, вірш Яна Павла II – Любов мені все пояснила…, Ernest Chausson – Poeme op. 25, Georg Geshwin – Porgy and Bess, R. Rodgers (композитор) L. Hart (текст) – My Funny Valentine, Bart Howard (композитор) – Fly me to the moon, Arthur Altman – All or nothing at all, Antonio Carlos Jobim – No more blues, Jerome Kern – Igor Frolov – Smoke Gets in Your Eyes, Павло Радзиньські – Перша скрипка, Сергій Месропян – віолончель, Рафал Блащик – фортепіано, Нема Рей – вокал, скрипка, Міхаліна Радзіньська – скрипка, Александра Абрамович – скрипка.

Вдячна хмельницька публіка винагороджувала кожен виступ тривалими бурхливими оплесками та оваціями.

Ключем фестивалю є думка, інтерпретована в мову мистецтва, мистецтва живопису, скульптури, графіки, музики і дизайну. Ця думка є інтелектуальним чинником, що об’єднує роботи і це має важливе значення для універсальної свідомості різних галузей мистецтва, що мають естетичні ідеї та цінності.

Під час перебування польської делегації в Хмельницькому також відбулася ділова зустріч з керівництвом Хмельницького національного університету, а саме з в. о. ректора ХНУ, проректором з науково-педагогічної та наукової роботи, першим проректором ХНУ, доктором економічних наук, професором, член-кореспондентом НАН України Михайло Петровичем Войнаренко, проректором з міжнародних зв’язків, доктором економічних наук, професором Миколом Антоновичем Йохною та проректором з науково-педагогічної роботи, доцентом Сергієм Анатолійовичем Матюхом. На зустрічі обговорювалися питання про подальшу співпрацю між університетами та про спільне проведення подібного фестивалю в 2017 році.

Відбулася зустріч студентів і викладачів Технологічно-Природничого університету м. Бидгощ та Університету мистецтв м. Познань зі студентами та викладачами кафедри дизайну, де дві сторони мали можливість провести майстер-класи, послухати доповіді, обмінятися досвідом. На кафедрі машин та апаратів доцент Францішек Бромберек прочитав для бажаючих лекцію на тему: «Вибрані проблеми якості продукції», а магістр Вероніка Крушельницька, з кафедри відновлювальних джерел енергії Технологічно-Природничого університету м.Бидгощ, презентувала презентацію на тему: «Лабораторія інженерії відновлювальних джерел енергії Природничо-технологічного університету в м. Бидгощ».

Також польська делегація мала можливість відвідати Українсько-польський центр Європейської інтеграції та зустрітися з викладачами кафедри слов’янської філології та студентами спеціальності «Слов’янські мови та літератури», на якій вивчається польська мова.

Завідувач кафедри слов’янської філології, доцент, кандидат педагогічних наук Неля Володимирівна Подлевська представила польській делегації результати розвитку польської мови у Хмельницькому національному університеті, зосередивши увагу на значенні Українсько-польського центру як лабораторії для навчання польської мови, на ролі міжнародних проектів, які реалізовувалися на кафедрі, для професійного становлення фахівців, на систематичному проведенні Всеукраїнських олімпіад, диктантів, конкурсів з польської мови, на участі студентів спеціальності у міжнародних конференціях та науковій діяльності, запросивши польських студентів до співпраці з українськими колегами.

Перебуваючи в університеті, іноземні гості відвідали музей історії та музей техніки ХНУ.

Також відбулась зустріч делегації Куявсько-Поморського воєводства з головою Хмельницької обласної ради Михайлом Загородним. Вітаючи гостей на Хмельниччині, керманич області подякував їм за налагоджені тісні освітні та культурні взаємини. «З приємністю хочу сказати, що Куявсько-Поморське воєводство є давнім партнером Хмельницької області, – відзначив у своєму вітальному слові Михайло Загородний. – Впевнений, що подальша наша співпраця буде лише міцнішати та поглиблюватись новими зв’язками з митцями, спортсменами та науковцями». Сам же ініціатор фестивалю Францішек Бромберек у розмові з головою облради висловив своє бачення подальшої співпраці з хмельницькими колегами.

Крім цього, безпосередньо в дні святкування міста Хмельницького, українські та польські студенти на головній вулиці міста Проскурівській створювали композицію на полотні «Дивосвіт романтичного Хмельницького». Тоді ж на площі біля музичної школи колектив академії музики м.Бидгощ презентував хмельничанам концертну локацію «На струнах душі».

В епогеї святкування Дня міста відбулося закриття фестивалю «Синтеза мистецтва». Церемонія проводилися також в обласному художньому музеї. З найкращими побажаннями виступив завідувач кафедри дизайну ХНУ, професор, доктор наук Анатолій Костянтинович Кармаліта, який привітав усіх присутніх, подякував керівництву навчальних закладів за участь у проекті, колективу художнього музею – за гостинність і наданні допомоги у організації та проведенні заходу, а також зазначив, що даний фестиваль – це змога розкрити широку перспективу сучасного східно-європейського дизайну, його точки перетину й розбіжності, поділитися досвідом, долучитися до продуктивної дискусії.

В період проведення фестивалю була також передбачена культурна програма до історичних місць Поділля: Вінниці, Хотина та Кам’янця-Подільського, а саме до історико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму (ставка Вервольф) с. Стрижівка, до національного музею-садиби М. І. Пирогова та ін.

Вернісаж був цікавим й корисним для усіх, хто хотів побачити практичну й інтелектуальну сторону сучасного дизайну, створеного у синтезі мистецтв. Він показав роль освіти у цій галузі і розуміння важливості виховання творчої активності.

За інформацією відділу зв’язків з громадськістю
Хмельницького національного університету