300 років від дня народження Григорія Савича Сковороди

Україна на державному рівні відзначає 300-річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди. Дата ювілею відомого українця увійшла до переліку ювілейних дат ЮНЕСКО 2022 року.

Григорій Савич Сковорода  ̶  видатний філософ, педагог, поет, композитор, музикант, постать якого є символом української культурної спадщини. Він мав високі досягнення та блискучу освіту, проте зрікся світу й кар’єрного росту. Замість родинного затишку обрав долю мандрівного філософа й протягом 25 років побував у багатьох містах і селах України, через пісні, кантати і псалми викладаючи свої філософські погляди, тавруючи соціальне зло, прославляючи природу та волелюбність людини.

З нагоди відзначення

 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди

наукова бібліотека презентує:

  • книжкову виставку «Світ ловив мене, та не спіймав»
  • відеоролик «Вчимося мудрості Сковороди» за участі студентів групи ФПА-21 гуманітарно-педагогічного факультету
  • віртуальну виставку-портрет «Український просвітитель,  філософ-містик Г.Сковорода»
  • просвітницький захід «Григорій Сковорода – символ мудрості української землі»

Наукова бібліотека разом із командою студентів Хмельницького національного університету (групи СОУА-19, СОУ-21-1, ФУМ-22-1) є учасником інтерактивної тематичної онлайн-вікторини серед студентів закладів вищої освіти України Міжнародний  Digital студентський інтелектуальний турнір «#СловоСковороди: ми побудуємо світ кращий», присвяченому 300-річчю від дня народження Григорія Сковороди, який відбудеться 8 грудня.

Цікаво знати

Дата народження Григорія Сковороди стала відома тільки через 200 років, коли перекладач Петро Пелех віднайшов у листі до М. І. Ковалинського від 22 листопада 1763 року розповідь про те, як провів день свого народження Г. Сковорода. Ця автобіографічна вказівка є досі єдиним документом, що засвідчує його дату народження  ̶  3 грудня 1722 року.

Тільки через 100 років після смерті Г. Сковороди було зібрано і видано друком усі відомі на той час його твори. Це зробив 1894 року в Харкові Д. І. Багалій. До цього тільки окремі філософські й художні твори Сковороди були надруковані, а решта поширювалась серед народу в численних рукописних копіях.

Саме в рік, коли Україна відзначає 300 років від Дня народження Г.С. Сковороди, російський агресор знищив його музей в с. Сковородинівка Золочівського району Харківської області., де завершив свій земний шлях видатний філософ, зруйнував приміщення Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, пошкодив пам’ятник видатному філософу біля корпусу цього університету.  Проте Україна переможе і відбудує все, що знищено! Нові покоління українців будуть приходити до музею, щоб пізнавати ідеї мудрості, душевної краси ВЕЛИКОГО  УКРАЇНЦЯ!

 Наукова бібліотека

Хмельницького національного університету