Засідання клубу «Ми – українці» на тему «Переяславські міфи»

«Переяславські міфи» – тема засідання новоствореного клубу «Ми -українці», яке відбулося 10 жовтня в аудиторії 3-207, була обрана студентами не випадково.

Як засвідчили у своїх розповідях спікери заходу д. іст. н. Микола Олійник та д. іст. Н. Юрій Земський – до сьогодні існують неправдиві свідчення про події…

Дійсно, 370 років тому, 18 січня 1654 року,  в Переяславі відбулася генеральна військова рада, після якої Військо Запорізьке «разом з містами і землями» присягнуло московському цареві. Дуже по-різному оцінюють цю подію та вона мала дуже далекосяжні наслідки.

Так, Богдан Хмельницький вів перемовини про військову допомогу від московського царя, Османської і Шведської імперій та інших країн, метою яких були військові союзи проти Речі Посполитої. Вперше таку ідею Богдану Хмельницькому підказали після переможної кампанії 1648 року.

У Переяславі нічого не підписували!

Вже наприкінці травня 1653 р. до Чигирина прибув посол від турецького султана Мехмеда ІV й засвідчив його готовність взяти Військо Запорозьке під свою протекцію.

Московські воєводи негайно повідомили про це царя і в Чигирин, до Богдана Хмельницького, відправили посланця з повідомленням про те, що Москва готова взяти Україну під свою протекцію.

Тому після Переяславської ради московські представники побували у 117 містах і містечках Гетьманщини для прийняття присяги від населення на вірність цареві та присягти московському царю відмовилися Брацлавський, Кропивнянський, Полтавський, Уманський козацькі полки, деякі міста, українське духовенство та Запорозька Січ.

Договір 1654 року, за тими уривчастими відомостями, що дійшли до нашого часу, був в цілому рівноправним і взаємовигідним. Але він діяв всього 2,5 роки.

Віленським перемир’ям із Річчю Посполитою 24 жовтня 1656 року Москва його денонсувала!

До того ж цікавим було обговорення  варіантів та можливостей вибору союзників Б. Хмельницьким, щодо створення військового союзу, а також причини та історія назви нашого міста ім’ям Гетьмана Б. Хмельницького.

Інформуємо, що засідання клубу у майбутньому  буде проводитись щосереди о 13:00 у читальному залі наукової бібліотеки ХНУ.

Слідкуйте за анонсами.

Людмила БАЙДИЧ,
голова Ради ветеранів