Всевишній щедро обдарував українців, пославши їм духовного провідника –Тараса Григоровича Шевченка. У ці березневі дні весь світ звертається до осмислення ролі Кобзаря в історії Української Держави. Кожне нове покоління по-своєму прочитує рядки Шевченкової поезії, кожен знаходить відповіді на сокровенні питання.
Сьогодні, в умовах кривавого вторгнення російської армії на територію нашої держави, слово видатного українця є вагомою зброєю проти агресії та окупації. Адже Тарас Шевченко мислиться не лише як основоположник нової української літератури, а й як духовний лідер нації. Він пропонує три основні національні ідеали, три найголовніші цінності, що повинні визначати орієнтири життя – й окремої людини, і цілого народу!
Ідеться про Бога, Україну, Свободу.
Прикметно, що Бог і Україна в розумінні поета нероздільні:
Ми віруєм Твоїй силі
І духу живому!
Встане правда! встане воля!
І Тобі одному
Помоляться всі язики
Вовіки і віки.
Митець наголошує на тому, що потрібно бути відповідальним за Батьківщину перед Богом, предками і нащадками. Тому в медитації «Мені однаково, чи буду…» читаємо:
Та неоднаково мені,
Як Україну злії люде
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять…
Ох, не однаково мені.
Уболіваючи за долю України, поет наголошує, що громадяни можуть належним чином існувати в Божому світі лише політично, духовно, економічно вільними. Звідси і заклик до земляків у «Заповіті»:
Пророк Шевченко усвідомлює, що державність та незалежність потрібно боронити, бо лише у вільній державі людина по-справжньому відчуває себе щасливою:
Саме тому в поемі «Сон» («Гори мої високії..») поет висловлює вражаючу готовність пожертвувати найдорожчим – спасінням свої душі – задля ще більш дорогого – врятування буття своєї нації, своєї Батьківщини. Фактично, задля врятування душ своїх земляків:
…Я Богу помолюсь…
Я так її, я так люблю
Мою Україну убогу,
Що проклену святого Бога,
За неї душу погублю!
Шевченкова пересторога, що лине до нас крізь віки, звучить особливо актуально сьогодні, коли російська військова навала прийшла на наші рідні українські терени:
Кобзар у своїй відомій фразі – «Борітеся – поборете!» – закликає боротися за волю рідного краю. Тож потрібно моделювати своє майбутнє відповідно до національних ідеалів, настанов та ідей генія – Тараса Шевченка:
Лише тоді можлива справжня перемога. Лише тоді нас чекатиме інше майбутнє, напророковане іншою його візією
Кафедра української філології ХНУ
08.03.2022