Вшанування Героїв Небесної Сотні у Міжнародний день рідної мови

Концертна програма студентського літературного театру «Глорія»

На знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Революції гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України, встановлено щорічне відзначення 20 лютого Дня Героїв Небесної Сотні (Указ Президента України «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні»).

Вшанування світлої пам’яті Героїв України відбувається у всіх населених пунктах нашої Держави. Зокрема, у місті Хмельницькому напередодні Міжнародного дня рідної мови – 19 лютого 2015 року – студентський літературний театр «Глорія» Хмельницького національного університету у співпраці з Хмельницькою обласною універсальною науковою бібліотекою ім. М. Островського реалізували національно-патріотичний, літературно-мистецький проект «У рідній мові – увесь світ», присвячений Героям Небесної Сотні. Глядачами та учасниками заходу були вчителі української словесності навчальних закладів м. Хмельницького, працівники Управління освіти Хмельницької міської ради; викладачі кафедри української філології, кафедри слов’янської філології гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету; представники національних меншин Хмельниччини.

У скорботі, у молитві за вічний спокій святих душ лицарів Свободи, носіїв рідної мови – коду національної свідомості та генетичної пам’яті – низько схиляємо голови з глибоким усвідомленням і своєї причетності, і своєї відповідальності за продовження справи Життя наших славних Героїв України… Хвилиною Мочання різномовна українська громада вшанувала пам’ять Героїв Небесної Сотні, мужніх воїнів АТО.

Пісня-акапела часів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. «Степом, степом йшли солдати…» у виконанні Вікторії Лімбах та синхронному перегляді відеохроніки України в огні 2014-2015 рр. – дзеркальне відображення огненного кола історії війн, розпочатих агресорами тоталітарної політики. Від імені усіх українських дівчат, душа яких сповнена горем за трагічно обірвану нитку Життя молодих синів України, із сльозами на очах Оксана Іванчишин виконала сучасну поезію невідомого автора «Холодний смуток…». А «Мелодія сліз» Бетховена звучала в унісон биття живих сердець співвітчизників….

З надією на перемогу прозвучав голос Сергія Нігояна – вірменина за походженням, Героя Небесної Сотні, який першим загинув за Україну: «БОРІТЕСЯ – ПОБОРЕТЕ!». Авторську поезію Леся Кутей присвятила нашому героїчному землякові, славному мешканцю Старокостянтинова, капітанові Сергію Саліпі…

Був сином, чоловіком, батьком,

Артист, військовий у душі…

Іще усього так багато

Зробити міг Сергій в житті…

Але не встиг…

Вже не побачить,

Як підростатимуть сини,

Якими мужніми постануть

Через десяток літ вони.

Не пригорне уже дружину,

Не скаже їй про почуття,

І не побачить потім сиву

В річницю спільного життя.

Не встиг…

Бо захищав країну,

Разом із сотнями повстав

І рятував чийогось сина,

Задля людей життя віддав.

Віддав для нас і для майбутніх,

Ще ненароджених синів,

Щоб жили мирно в Україні,

Та більш не знали ворогів.

Хай буде пухом земля рідна,

Де Тобі з Богом спочивати.

Уклін доземний за жертовність!

Героя будем пам’ятати…

Українська громада виконала Державний гімн України.

Ведуча та організатор проекту, завідувач читального залу ХОУНБ і. М. Островського, Галина Лісогор ознайомила глядачів із історією свята Міжнародного дня рідної мови та з традиціями народів, що проживають на теренах Хмельницької області.

Міжнародний день рідної мови відзначається щороку 21 лютого з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 1999  року в Парижі. Оскільки з 6000 тисяч розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги. Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10000 особами, котрі активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб не задокументовані. Історія свята вражає своїм трагізмом. 1952 року тогочасна влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, рідною вона була лише для 3% населення. Це було негативно сприйнято, особливо на сході, де населення розмовляло бенгальською мовою. 21 лютого 1952 року, під час демонстрації протесту в Дацці, поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) 1971 року, цей день відзначають у країні як день мучеників. За пропозицією Бангладеш, ЮНЕСКО вперше проголосила 21 лютого 2000 року як Міжнародний день рідної мови.

Симптоматично, що мова – це інтелектуальний еквівалент наших біологічних можливостей, тому щоразу, коли втрачаємо одну з мов, ми втрачаємо унікальне бачення світу. У рамках національно-патріотичного, літературно-мистецького проекту відбулася дискусія стосовно проблем сучасного національного мовного простору. Зокрема, Алла Собчук – голова Хмельницької обласної громадської організації «Руський центр» – висвітлила питання про виховання громадянсько-патріотичних почуттів, прищеплення любові до українського слова, традицій у дитини в колі російськомовної сім’ї, акцентувавши увагу на поняттях «Боже Слово» і «загальнолюдські цінності».

В’ячеслав Юлле, менеджер Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт», і Людмила Дзіндзяловська, викладач польської мови Національної академії прикордонних військ, ознайомили слухачів із різнобічною діяльністю єврейських і польських громад міста Хмельницького, презентували унікальні номери на івриті та польською мовою.

Кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології Хмельницького національного університету Марія Гавриш порушила актуальну проблему розуміння рідної мови у багатомовному суспільстві, наголосила на важливості збереження рідної мови національних меншин; провела з присутніми учасниками заходу соціолінгвістичне опитування. Дискусійні питання теорії нації, національних меншин, національної ідеї в аспекті політології, крос-культурних взаємозв’язків та педагогіки висвітлила Таїсія Коваль, старший викладач кафедри української філології, художній керівник студентського літературного театру «Глорія».

У концертній програмі «Глорії» прозвучали художні твори українською мовою: Пророка України Тараса Шевченка («Щоденник», уривок); видатного українського фольклориста, етнографа, письменника, за походженням польського аристократичного роду, Максима Рильського («Пісні»), члена Національної спілки письменників України Віталія Міхалевського («Віршам»), президента студентського літературного клубу «Роса» Лесі Кутей («Ти – граф свого життя).

Відбулася прем’єра міні-вистави «Маруся Чурай» за однойменним романом у віршах Ліни Костенко. У головній ролі успішно дебютувала Марія Кавун. Авторську музичну імпровізацію віртуозно виконала Оксана Іванчишин (фортепіано).

Публіку зачарував музичний талант солістки «Глорії», ведучої концерту Вікторії Лімбах, яка майстерно виконала пісні українською, польською, російською мовами.

Студенти-глоріанці, своєю щирістю патріотичних почуттів, акторською майстерністю приємно вразили глядачів. Представники Управління освіти Хмельницької міської ради запросили студентський літературний театр «Глорія» Хмельницького національного університету виступити перед юнацькою аудиторією навчальних закладів рідного міста.

У фіналі національно-патріотичного, літературно-мистецького заходу прозвучала пісня «Україна». Андрій Слабкий звернувся до української громади безсмертними Словами Тараса Шевченка:

Свою Україну любіть!

Любіть її… Во время люте,

В остатню, тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

МИРУ І СЛАВИ УКРАЇНІ! БОГ З УКРАЇНОЮ! 

Анатолій Янчишин, викладач кафедри української філології

Леся Кутей, президент літературного клубу «Роса»

Фотокореспондент театру «Глорія»  – Євгеній Недєлін, студент

групи МЕВ-12-1