Воркшоп у рамках участі ХНУ в проєкті Erasmus+ INSPIRE «Інноваційна підтримка для сприяння підприємництва біженців у туризмі»

У межах проєкту Erasmus+ INSPIRE «Інноваційна підтримка для сприяння підприємництва біженців у туризмі» 25 жовтня 2024 р. були проведені зустрічі із учасниками, які долучені до даного проєкту та займаються адаптацією внутрішньо переміщених осіб (ВПО) до нових територіальних громад, а також їх працевлаштуванням у сфері гостинності. Адже учасники даного заходу брали за основу обговорення завдання щодо інноваційної підтримки та сприяння підприємництва ВПО у сфері туризму. Хочемо зазначити, що мета Erasmus+ INSPIRE спонукала учасників через призму воркшопів, тренінгів, майстер-класів спільно розробити реальні пропозиції, які дадуть можливість підтримувати ВПО, а також порівняти кращі практики та запозичити досвід щодо їх залучення до підприємництва, зокрема, на теренах Хмельницької області у сфері туризму. Усі учасники спільними зусиллями працювали над генеруванням нових ідей щодо інтеграції ВПО до нових умов та місця проживання.

Першою локацією, яку ми відвідали, був Малієвецький обласний історико-культурний музей, де ми ознайомились, як у 2022–2023 роках адміністрація музею, громада села шукали раціональні підходи до розміщення ВПО, адаптували їх до нових умов даної територіальної громади, а також про особливості реабілітації поранених військових. Координатором даної роботи на теренах Малієвецької громади була директор обласного музею Анастасія Донець.

У рамках проєкту, на запрошення голови Староушицької громади Анатолія Тимчука, була запланована поїздка до них у громаду, де відбулася зустріч із учасниками даного проєкту, викладачами Хмельницького національного університету кафедр туризму та готельно-ресторанної справи; менеджменту та адміністрування; економічної теорії, підприємництва та торгівлі, а також викладачами Херсонського національного технічного університету, який у 2022 році було тимчасово переміщено у м. Хмельницький, а також студентами ВПО ХНУ. Під час зустрічі представники менеджменту селищної ради, зокрема Наталія Бичок та Ігор Вишемірський, поділилися своїм досвідом роботи з адаптації внутрішньо переміщених осіб, особливостями розвитку туризму на теренах громади, розповіли про успішні проєкти, інфраструктурні ініціативи та стратегії залучення туристів. Також вони розказали про проєкти із ВПО з прифронтових регіонів, а також особливості реабілітації бійців ЗСУ.

Учасники мали можливість задавати питання та обговорити впровадження нових ідей щодо адаптації ВПО до нових умовах територіальних громад та працевлаштування у сфері туризму, які чинники сприяють покращенню туристичної інфраструктури.

Наступною локацією було село Гораївка – мистецька резиденція, куди приїжджають на реабілітацію військові, ВПО та творчі люди (художники, музиканти та письменники), які потребують підтримки, безпечного житла та психологічної допомоги. Тут відвідали Бакоту Хаб, співзасновницею якого є Олійник Аліна, яка є також головою ГО Культурний Клуб.

Також у Гораївці відвідали сільську зелену садибу «Дім мандрівника», власником якої є експерт з розвитку сільського зеленого туризму, наш стейкхолдер, професіонал-практик Сергій Толстіхін, який провів із учасниками воркшоп та майстер-клас в рамках зазначеного проєкту. Хочемо зазначити, що на сьогодні «Дім мандрівника» став місцем для реабілітації військових та внутрішньо переміщених осіб. Тут проводиться «Бакотатерапія» для зазначених категорій людей під опікою Сергія Толстіхіна. Такі реабілітаційні заходи планують проводити на постійній основі.

Також учасники даного заходу побували на популярних туристичних локаціях Староушицької громади, а саме у трав’ярні «Перлини Бакоти» родини Прудивусів, відвідали екологічну стежку «Древня Бакота» та ознайомились із історико-культурними об’єктами Дністровського каньйону.

Під час зазначених зустрічей відбулись конструктивні обговорення, спрямовані на подальшу співпрацю між партнерами, яка буде сприяти реалізації зазначеного проєкту Erasmus+ INSPIRE «Інноваційна підтримка для сприяння підприємництва біженців у туризмі» та досягненню його цілей.

Координатором та організатором екскурсійного супроводу до перерахованих локацій була Студентська туристична агенція «Подільські мандри» кафедри туризму та готельно-ресторанної справи ХНУ.

Дякуємо усім організаторам та учасникам за активну участь і креативність!

Ігор Журба,

завідувач кафедри туризму та готельно-ресторанної справи