Відкриті заняття викладачів польської мови (м. Варшава, Польща) для студентів-полоністів Хмельницького національного університету

Протягом березня 2021 року для студентів-полоністів кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету були проведені відкриті заняття з польської мови Анною Міськевич (Anna Miśkiewicz) та Крістіною Міськевич (Christina Miśkiewicz) – викладачами польської мови та літератури Організації розвитку польської освіти за кордоном (м. Варшава, Польща), волонтерами, методистами Загальноукраїнського координаційно-методичного центру вивчення польської мови і культури при Спілці вчителів-полоністів України (м. Дрогобич, Львівська обл.). Заняття проводилися в рамках співпраці кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету з Інститутом модернізації вищої освіти (Дрогобицька філія).

5 березня було проведено два заняття: о 14.30 «Alternacje niezbedne w nauce poprawnej pisowni» та о 15.30 «Przyimek – maleńki despota».

Заняття присвячені прийменникові як частині мови. Учасники зустрічі отримали інформацію про те, які типи прийменників існують у польській мові; які функції у реченні виконують прийменники. Дізналися про особливості вимови прийменників, про особливості їх написання. Викладач торкнулася питання лексикалізації прийменника тощо.

12 березня проведено два заняття: о 14.30 «Imiesłów przymiotnikowy – budowa i funkcje składniowe» та о 15.30 «Rodzaje związków frazeologicznych».

Проведені заняття стосувалися актуальних питань польської мови, зокрема специфіки вживання граматичних конструкцій у польській мові, використання стилістичних норм польської мови в усному мовленні, фразеологічних одиниць польської мови, вживання пунктуаційних знаків у письмовому мовленні тощо.

26 березня о 14. 30 та о 15.30 проведено два заняття на тему «Roślinna frazeologia», присвячене одному із актуальних питань польської мови – фразеологізмам із рослинним компонентом (флорофразеологізмам), їх перекладу і тлумаченню, звернено увагу на багатство виражальних засобів мови, які є показником рівня її розвитку та ступеня її досконалості, на фразеологічний фонд мови як живе і невичерпне джерело, що забезпечує збагачення літературної мови та розмовного мовлення новими виражальними можливостями і засобами, диференціюванню лексичного і фразеологічного значення слів. А прикладами, які демонструвала викладач польської мови під час заняття, доведено, що процес фразеологізації виявляє основні закономірності розвитку фразеологічного значення, шляхи його утворення, в основі яких лежать моделі, що демонструють загальні принципи семантичної трансформації і представляють утворення фразеосполучень як когнітивний процес.

Студенти та магістранти мали можливість прямого спілкування з носіями польської мови. Оскільки предмет спілкування – проблеми мовознавства, учасники зустрічі взяли до уваги термінологію наукового викладу, стилістичні особливості дидактичного тексту. Для полоністів – це унікальний досвід.

Такі заняття стали суттєвим доповненням до матеріалу дисциплін: «Практичний курс польської мови», «Сучасна польська мова», «Розмовний практикум з польської мови», «Стилістика польської мови», «Міжкультурна комунікація та проблеми перекладу», які викладаються на філологічно-полоністичних спеціальностях Хмельницького національного університету.

Щиро дякуємо викладачам польської мови Анні Міськевич та Крістіні Міськевич за професійно проведені заняття з польської мови для наших студентів!

Дякуємо за співпрацю в організації проведення відкритих занять із полоністики для майбутніх філологів-полоністів начальнику Інституту модернізації змісту освіти МОН України Адаму Броніславовичу Хлопеку та кандидату філологічних наук, методисту Інституту модернізації змісту освіти МОН України Марії Романівні Мацькович.

Інформація кафедри слов’янської філології

25.03.2021