«Україна соборна і неподільна» – під такою назвою 13 листопада у палацово-парковому ансамблі «Маєток Самчики» за участю спікера – доктора історичних наук, професора Юрія Земського відбулося виїзне засідання круглого столу з нагоди 105-річниці проголошення Західноукраїнської Народної Республіки та її повчальних уроків.
Більше сорока студентів та викладачів стали учасниками заходу в межах реалізації програми, спланованої Радою ветеранів з метою виховання в молоді національно-патріотичних переконань і задля глибшого розуміння історії міжнаціональних відносин та спротиву України агресії з боку Московії впродовж попередніх століть.
Засідання круглого столу відбулося після цікавої та змістовної екскурсії палацово-парковим ансамблем «Маєток Самчики». Історія заснування цієї садиби розпочинається з 20-х років ХVІІІ ст. й пов’язана із родиною польських шляхтичів Хоєцьких. Згодом маєток перейшов у власність і розбудовувався впродовж століття (до 1863 р.) трьома поколіннями родини Чечелів. Саме їм найбільшою мірою й маємо завдячувати за неймовірну красу парку, що слугує прекрасною оздобою самого маєтку. Й особливо вражаючою є ця краса теперішньої пори, коли природа чарує очі різнобарв’ям кольорів «золотої осені»… Знаковим є те, що останній власник із родини Чечелів – Якуб, був активним учасником антиросійського виступу поляків, що ввійшов у історію під назвою Січневого повстання 1863-64 років. Це збройне повстання відбувалося під гаслом «За нашу, і вашу свободу !» й такими словами польська шляхта прагнула залучити до боротьби також українських селян. Нерівні сили стали вироком для учасників повстання: зокрема Якуб, після поранення, потрапив у полон і був закатований, а конфіскований маєток в подальшому перебував у руках російських власників.
Розмістились усі учасники засідання круглого столу в затишному приміщенні колишньої лікарні на території палацово-паркового ансамблю.
Тема виявилась актуальною, цікавою та історично повчальною. Лектор Юрій Земський пов’язав історичні події Дня проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (що припадає саме на 13 листопада) із сучасністю.
Зокрема, доповідачем було наголошено, що історичний досвід боротьби українців попередніх десятиліть і століть за свою свободу та незалежність неодмінно має враховуватися при вибудові сучасної внутрішньої та зовнішньої політики нашої держави.
А події боротьби українців наших західних земель за створення власної держави у 1918 р. продемонстрували високий рівень національної свідомості та вміння нашого народу консолідуватися. І цю здатність ми знову ж усвідомили особливо важливою та вирішальною в подіях протистояння російській агресії, починаючи з 24 лютого 2022 р.
Досвід створення ЗУНР також переконливо доводить, наскільки вкрай важливою є сміливість, рішучість та цілеспрямованість діяльності національної еліти у вирішальні періоди державобудівничих подій, коли необхідно гуртувати, надихати та очолювати національно-визвольну боротьбу народу.
Водночас, на жаль, українським лідерам початку ХХ ст. не вдалося сформулювати переконливих аргументів для еліт західних держав щодо доцільності визнання права, а відтак і підтримки українців у будівництві власної незалежної держави. На щастя, таку підтримку ми маємо у теперішній боротьбі – і це вперше в усій нашій історії національно-визвольних війн.
На загал як історичний досвід, так і наша сучасність беззаперечно нині переконують, що лише створення власної, міцної, суверенної держави є єдиною надійною запорукою безпечного життя українського народу із гарантуванням вільного розвитку нашої національної культури та збереження самобутності.
Після засідання круглого столу на студентів чекав запланований сюрприз від співорганізатора круглого столу, директора палацово-паркового комплексу Богдана Пажимського – гаряча рибна юшка…
Задоволені, наснажені інформацією та позитивними емоціями, молоді українці повернулися додому.
А ось так виглядала річка біля казкового маєтку в надвечір’ї під час нашого від’їзду…
Людмила Байдич,
голова Ради ветеранів ХНУ
Юрія земський, докт. іст. н., проф.