Міжнародна наукова співпраця є важливим аспектом розвитку науки і досліджень в закладах вищої освіти. З 1 по 9 червня 2023 року, завідувач кафедри хімії та хімічної інженерії, доктор технічних наук, професор, голова наукового товариства студентів та молодих вчених ХНУ, Ольга Параска, брала участь у роботі міжнародної наукової делегації у Франції. Під час візиту у наукові установи та організації Франції було презентовано українські стартап проєкти в галузі біомедичної інженерії, науково-популярне видання «The Herald of Serhiy Winogradsky Club», проведено наукові дослідження.
Робота міжнародної наукової делегації розпочалася з візиту мерії міста Брі-Конт-Робер, передмістя Парижу, де останні роки свого життя проживав і проводив наукові дослідження видатний український мікробіолог, бактеріолог, біохімік Сергій Виноградський.
За життя Сергій Виноградський відкрив явище хемосинтезу, користувався світовим авторитетом серед видатних вчених. Його науковим керівником був засновник мікології та фітопатології Генріх Антон де Барі, а учнями стали видатні українські мікробіологи – Василь Омелянський і Данило Заболотний. Сергій Виноградський був членом Лондонського королівського товариства, Шведської королівської академії наук, Національної академії наук Італії, Нідерландської королівської академії наук. Працюючи керівником відділення агробактеріології в інституті Пастера, видатний вчений продовжив фундаментальні дослідження в галузі ґрунтової мікробіології та екології, які мають велике значення і сьогодні, в перетворенні хімічних елементів у біогеохімічних циклах, отриманні енергії для життєвих процесів і інноваційних технологій. До речі, експозиція, де повністю відтворена атмосфера науково-дослідної лабораторії в інституті Пастера та єдина у світі воскова фігура Сергія Виноградського, розміщена у інноваційному G-MUSEUM (м. Городок, Хмельниччина).
Під час заходів у мерії Брі-Конт-Робер учасники міжнародної делегації зустрілися з представниками громади, правнучкою Сергія Виноградського, членами громадських організацій, які займаються відновленням науково-культурної спадщини. Презентували результати досліджень української молоді, під керівництвом досвідчених науковців-менторів, які реалізуються соціальними проєктами громадської спілки UpToFuture, а також перше видання збірника «The Herald of Serhiy Winogradsky Club». На офіційному прийомі, мер міста Брі-Конт-Робер Жан Лавіолет, подякував українським вченим за відновлення спільної науково-культурної спадщини, підтримку міжнародних заходів і запропонував продовження співпраці при реалізації українсько-французьких проєктів.
У Парижі учасники міжнародної делегації продовжили робочі зустрічі в Українському культурному центрі, Українській бібліотеці С. Петлюри, Французькій академії сільськогосподарських наук.
На зустрічі з директором Українського культурного центру при посольстві України у Франції, Вікторією Гуленко, українські науковці дізналися про діяльність центру, заходи, які реалізуються на підтримку України, грантові програми. Міжнародна делегація ознайомилася з експозиціями виставок, українських митців, що представлені в Українському культурному центрі при посольстві України у Франції, презентувала реалізовані міждисциплінарні стартап проєкти, участь у хакатонах і заходах, які популяризують наукову, дослідницьку діяльність серед молоді.
Також українські науковці відвідали Biennale Internationale Métiers d’Art et Création, де під патронатом Посольства України у Франції та Асоціації «Les amies de la culture ukrainienne en France», представлено проект-інсталяцію «Vitalité. Création ukrainienne», куратор проєкту – Сана Моро. В інсталяції вибрано унікальні твори сучасних українських митців, з дерева, текстилю, кераміки, що свідчать про творчу силу, життєвість української культури, привертають увагу до підтримки України в усьому світі, є надією та символами Перемоги.
В Українській бібліотеці ім. С. Петлюри науковці міжнародної делегації ознайомилися з архівами та книгозбірнею, якими багато років керує та упорядковує француженка українського походження, доктор Ярослава Йосипишин. Багато років Українська бібліотека ім. С. Петлюри є осередком просвітницької діяльності українців, які знаходяться у Франції. Приємно, що на згадку про візит української делегації, книгозбірня бібліотеки поповнилася сучасним науково-популярним виданням вітчизняних і іноземних науковців «The Herald of Serhiy Winogradsky Club». За сприяння доктора Ярослави Йосипишин, домовлено про робочі зустрічі з головою комітету у справах освіти французького парламенту.
У Французькій академії сільськогосподарських наук українські науковці зустрілися з президентом Жан Жаком Евре та вченим секретарем Константом Лекером. На початку зустрічі керівництво академії висловило слова підтримки українців в боротьбі з російською агресією і своє сприяння Україні в складні часи. Жан Жак Евре розповів про структуру Французької академії сільськогосподарських наук, основні напрями діяльності, наукових досліджень. Президент академії Жан Жак Евре зазначив, що французькі вчені використовують наукові праці Сергія Виноградського при проведенні досліджень на сьогодні, а він особисто вивчає наукову спадщину видатного українського мікробіолога та має у власній бібліотеці французьке видання книги 1949 року «Мікробіологія ґрунту». Тому, особливо приємно пану Евре було отримати науково-популярне видання «The Herald of Serhiy Winogradsky Club», адже в ньому вперше перекладено оригінальні статті Сергія Виноградського українською мовою, опубліковано сучасні статті українських і іноземних вчених, листи підтримки та солідарності нобелівських лауреатів.
Професор Ольга Параска презентувала вітчизняні стартап проєкти, розповіла про діяльність молодіжних наукових організацій, соціальних проєктів громадської спілки UpToFuture.
Під час спілкування з президентом Французької академії сільськогосподарських наук, Жан Жаком Евре, професор Ольга Параска обговорила можливості підтримки проведення наукових досліджень для молодих науковців у академії, реалізації спільних проєктів грантової діяльності. Президент академії Жан Жак Евре підкреслив зацікавленість у співпраці з українськими науковцями, проведенні досліджень в лабораторіях на спеціалізованому обладнанні в Французькій академії сільськогосподарських наук.
Під час роботи завідувача кафедри хімії та хімічної інженерії, доктора технічних наук, професора Ольги Параски в складі міжнародної наукової делегації у Франції, презентовано результати наукових досліджень в галузі хімічної-технології та інженерії, біотехнології, охорони здоров’я, окреслено галузі співробітництва в наукових дослідженнях, а також обмін вченими і студентами між Україною та Францією. Це дозволяє залучити експертів з різних країн для спільного вирішення глобальних проблем, сприяє збагаченню наукових досліджень, підвищенню якості, впровадженню в практику наукових розробок, стартап проєктів.
Кафедра хімії та хімічної інженерії,
Наукове товариство студентів і молодих вчених ХНУ