14 квітня 2021 р. відбулася презентація результатів наукового дослідження «Мігранти з неврегульованим статусом в Україні», в якому приймала участь доцентка кафедри автоматизованих систем і моделювання в економіці Хмельницького національного університету Овчиннікова Олена.
Дослідження з питань неврегульованої міграції в Україні здійснено з метою формування оцінки чисельності іноземців, які не мають законних підстав для перебування в Україні.
Нажаль, те, що Хмельниччина на сьогодні знаходиться в червоній карантинній зоні, Олена Овчиннікова не змогла прийняти участь безпосередньо на зустрічі в Києві, а була присутня у зуум-конференції, як і біля семидесяти інших учасників.
В обговоренні результатів пілотування методології оцінювання чисельності мігрантів із неврегульованим статусом приймали участь пані Наталія НАУМЕНКО, перший заступник Голови Державної міграційної служби України, пані Елізабет УОРН, заступник Голови Представництва МОМ в Україні, пані Барбара РОТОВНІК, Керівник сектору Представництва ЄС в Україні та інші представники міжнародних, державних та неурядових організацій.
У межах дослідження було проведено письмове опитування голів регіональних управлінь Державної міграційної служби. Здійснено інтерв’ю з експертами, зокрема з лідерами громад мігрантів, з державними службовцями, представниками неурядових організацій, представниками міжнародних організацій. У спосіб безпосереднього інтерв’ювання було опитано і самих мігрантів, які є громадянами 29 країн Азії та Африки та колишнього СРСР.
Внаслідок пандемії COVID-19 та запровадження карантину в Україні значна частина інтерв’ю була здійснена в онлайн-режимі, телефоном або із залученням помічників у регіонах. Метою опитування було дізнатися уявлення респондентів про обсяги та склад неврегульованої міграції, її динаміку, причини потрапляння у неврегульовану ситуацію та перспективи її врегулювання.
Результати дослідження представлено у аналітичному звіті.
Проведене дослідження допоможе відповідним державним органам в плануванні заходів для ефективного реагування на неврегульовану міграцію, а також у забезпеченні захисту мігрантів незалежно від їхнього правового статусу.
Дослідження проведено за підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Підтримка управління міграцією та притулком в Україні» (IMMIS).
16.04.2021