У ХНУ відбулась презентація Програми академiчних обмінів імені Фулбрайта

28 квітня у Хмельницькому національному університеті за сприяння відділу міжнародних зв’язків та зв’язків з громадськістю відбулася презентація Програми академiчних обмінів імені Фулбрайта для студентів, аспірантів та викладачів.

Про переваги та недоліки довгострокових дослідницьких проектів, умови грантів, важливість знань та досвіду, отриманого під час стажування, розповіла координатор Програми імені Фулбрайта в Україні Наталія Залуцька.

Програма імені Фулбрайта, спонсорована урядом США, посідає чільне місце у системі міжнародної освіти. Узасаднена ідеєю взаємодії та взаєморозуміння й уґрунтована на пізнанні та повазі до розмаїтого світу, вона успішно діє з 1946, нині – у 155 країнах світу. За час існування Програми в Україні — з 1992 року — близько 900 українців навчались, стажувались, проводили дослідження в США; у свою чергу, понад 530 американців викладали в українських вишах й займались науковою працею.

З 1992 року, коли Програма імені Фулбрайта відчутно увійшла до культурно-наукового простору України, витворилася спільнота її випускників з добрими традиціями, глибоко укоріненими на засадничих цінностях людського існування, досвід кожного окремого представника якої – фулбрайтівця (так йменують себе випускники Програми) – є свого роду ферментом активізації інтелектуального життя в Україні. У 1999 випускники Програми імені Фулбрайта заснували Українське Фулбрайтівське товариство, що своєю діяльністю уприсутнює ідею Програми, активно упроваджує у життя фулбрайтівський досвід, набутий в американських університетах, зітканий з десятків, сотень різних напрацювань, досягнень й прагнень науковців, базований на живому спілкуванні «від людини до людини» й дискусійно-діалогічному обміні думками, досвід, що спонукає фулбрайтівців не тільки робити порівняння й ініціювати зміни, але й стати їх активними учасниками. Проведення щорічних конференцій, тематичних семінарів та круглих столів, інформаційних зустрічей (поінформування українців про Програму), вихід поза межі локального інтелектуального простору через багатоактне спілкування й працю над спільними проектами з науковцями й інституціями інших країн – далеко не повний перелік того, чим з власної волі й завдяки досвіду займаються фулбрайтівці. Підтримку для опублікування праць — монографій, наукових збірників, підручників, – що їх фулбрайтівці підготували завдяки участі у науковому стажуванні, надає Програма малих грантів, фінансована Інститутом міжнародної освіти та Бюро у справах освіти та культури Державного департаменту США; у рамках Програми також можливе покриття видатків на організацію наукових заходів й участі у міжнародних наукових конференціях.

Під час зустрічі координатор програми детально розповіла усім присутнім про поточні програми, серед яких: Fulbright Graduate Student Program (програма для студентів та випускників ВНЗ), Fulbright Faculty Development Program (програма для молодих викладачів та дослідників) та Fulbright Scholar Program (програма для кандидитів та докторів наук, молодих дослідників та аспірантів). За словами Наталії Залуцької, програма не надає жодних географічних чи галузевих преференцій. Серед ключових умов участі у конкурсах на отримання стипендій: громадянство України, вільне володіння англійською мовою та необхідність повернення на територію України по завершенню терміну гранту.

Більш детальну інформацію про програми наукових обмінів та умови участі можна отримати на сайті Програми імені Фулбрайта в Україні http://www.fulbright.org.ua/

Відділ міжнародних зв’язків та зв’язків з громадськістю ХНУ