«Стань донором – подаруй краплю надії»

«Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом!» – геніальні слова Ліни Костенко. 3 квітня 2017 року представники студентського профкому створили соціальний проєкт «Стань донором – подаруй краплю надії!» Спочатку було страшно починати щось нове, але ми шалено хотіли допомогти людям. Багато зустрічей, обговорень – і ми розпочали пропагувати донорство спочатку серед студентів ХНУ, а пізніше й серед містян.

Протягом стількох років нам вдалося залучити до донорства близько 300 осіб! Можливо, вам здається, що цифра не надто велика, але враховуймо те, що тепер ми створили постійну базу донорів, які при першій потребі відгукуються на допомогу. Тоді деякі студенти здавали кров уперше, а зараз у них від 7 до 10 донацій крові, тромбоконцентрату! Випускники університету, розпочавши свій донорський шлях разом з нами, тепер здають кров і в інших містах.

Спочатку ми організовували групи охочих здати кров майже кожного тижня. Потім про нас почали дізнаватися люди, ми налагодили співпрацю із представниками КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» – і до нас почали звертатися із проханням знайти донорів для конкретних осіб: онкохворих, постраждалих у ДТП, учасників АТО та інших. Жодного разу ми не відмовили в допомозі, жодного разу би не брали грошей за свою кров (хоча нам неодноразово пропонували).

Кожного року ми організовували акції в рамках відзначення Всесвітнього дня донора; провели акцію «Я жінка. І я донорка», приурочену до Міжнародного жіночого дня; запустили марафон розповідей у соціальних мережах «Як я став/-ла донором?»; провели круглий стіл «Донор. 5 хвилин для порятунку життя»; презентували наш проєкт на фестивалі «Відкривай Україну / Освітній Хайп / Півфінал»; координаторки проєкту Барткова Олена (@olena_bartkova), Гайдук Тетяна (@tanya_hdk) разом із головою профкому Вичавкою Анатолієм дали десятки інтерв’ю на місцевих телеканалах.

Відповідно до офіційної статистики 1 здача крові рятує 3 людські життя. Отже, ми врятували близько 1000 життів! І це лише початок.

Варто сказати, що помічаємо як позитив, так і негатив у розвитку донорського руху. Неодноразово говорили про те, що в Хмельницькій області немає цільової Програми розвитку донорства крові та її компонентів, тому голова профкому Вичавка Анатолій надсилав звернення до народних депутатів України з проханням посприяти створенню такої програми. Також він брав участь в обговоренні змін до Закону України «Про донорство крові та її компонентів».

Ми реагували на проблеми, з якими до нас зверталися працівники КНП «Хмельницький обласний центр служби крові»: відсутність гемаконів, безконтактних термометрів; відсутність коштів для виплати компенсації донорам за обід (відповідно до ЗУ «Про донорство крові та її компонентів).

Донорська кров потрібна завжди, тому долучайтеся до нас (контакти та детальну інформацію можна знайти на офіційній сторінці профкому @profkom_khnu). Творімо добро, коли це можливо. А можливо це завжди!

23.03.2021