«Щасливим себе можна почувати лише тоді, коли щасливі ближні. Не повинно бути щастя за рахунок інших, щастя, побудованого на чиємусь нещасті. Найвірніший критерій поведінки – власна совість», – ось за такими принципами та пріоритетами живе доктор технічних наук, заслужений діяч науки і техніки України, академік Міжнародної академії інформатизації, професор кафедри інженерної механіки та комп’ютерної графіки Хмельницького національного університету Вілен Петрович Ройзман, який 31 березня 2015 року відзначив свій 80-річний ювілей.
Вілен Петрович Ройзман – непересічна, видатна, талановита особистість, яка своїм яскравим розумом і величезною працелюбністю та цілеспрямованістю зробила надзвичайно вагомий внесок в розвиток не лише української, а й світової науки та техніки.
Вілен Петрович Ройзман – провідний український вчений в галузях балансувальної техніки і міцністної надійності в радіоелектроніці, єдиний у країні доктор технічних наук у цих галузях знань, досвідчений вихователь наукових кадрів, автор багатьох монографічних узагальнень, підручників, посібників. Під його керівництвом захищені 21 кандидатська і 4 докторських дисертацій. Він автор близько 400 наукових праць і винаходів. Багато разів в Україні та за її межами виступав офіційним опонентом, даючи путівку в життя багатьом нині відомим вченим.
Народився ювіляр 31 березня 1935 року у м. Летичів Хмельницької області у родині службовців. Ще з раннього дитинства Вілен дуже полюбив українську культуру та мову, яка стала для нього рідною.
Важки воєнні роки змусили родину Ройзманів переїхати спочатку на Львівщину, а згодом у Саратовську область (Росія). На Хмельниччину, після її звільнення у квітні 1944 року, Вілен повернувся разом із матір’ю (батько загинув у 1942 року під Ленінградом) і з 1 вересня пішов до першого класу Хмельницької середньої загальноосвітньої школи № 6, яку закінчив у 1952 році.
У 1958 році після закінчення Харківського авіаційного інституту почав працювати на Запорізькому машинобудівному конструкторському бюро «Прогрес», де брав безпосередню участь у створенні й випробуванні авіаційних двигунів для літаків ІЛ-18, АН-10, АН-12, АН-24, ЯК-40, ЯК-42.
На основі цих досліджень в 1964 р. він захистив кандидатську дисертацію і видав книгу «Вібрація і врівноваження роторів авіадвигунів».
Вілен Петрович Ройзман поєднує наукову та педагогічну діяльність. З 1970 року до жовтня 1986 року очолює створену ним кафедру опору матеріалів і деталей машин у Хмельницькому вищому військовому артилерійському командному училищі (рік заснування – 1970). Під мудрим керівництвом Вілена Петровича ряд викладачів училища захистили кандидатські дисертації, а на базі кафедри почали проводитися всесоюзні та міжнародні конференції та симпозіуми. На той час кафедра була визнана кращою серед вищих військових навчальних закладів такого профілю і її досвід був узагальнений і розповсюджений на інші вищі військові навчальні заклади.
Його праці та винаходи відкрили нові напрямки в галузі балансувальної техніки та надійності в електроніці. А двотомна монографія «Основи балансувальної техніки», написана у співавторстві з видатними вченими, стала енциклопедичним посібником. Ці роботи були об’єднані в докторську дисертацію, яку ювіляр захистив у 1979 р. Це була перша дисертація доктора технічних наук, яка була підготовлена і захищена в Хмельницькій області, а в 1980 р. йому було присвоєно вчене звання професора.
З 1986 р. Вілен Петрович Ройзман працює в Хмельницькому національному університеті, спочатку завідувачем кафедри опору матеріалів і теоретичної механіки а згодом створеної ним кафедри прикладної механіки. Це був третій професор нашого ВНЗу. Наукові пошуки вченого за цей період вражають широтою і глибиною вторгнення у різні галузі знань: динаміка і коливання складних роторних систем (стосовно реактивних двигунів літаків, вертольотів, турбоагрегатів ракет, електростанцій в тому числі й атомних, валопроводів різних систем); міцність радіоелектронних систем; нові математичні методи обробки статистичних матеріалів; ідентифікація гнучких механічних систем; теорія і практика автоматичного балансування; методи знаходження фізико-механічних властивостей матеріалів при низьких температурах; діагностика, неруйнівний контроль і прогнозування міцності технічних об’єктів; розв’язання недостатньо-обумовлених зворотних задач; теорія і практика зрівноваження деталей, що швидко обертаються; віброізоляція; розробка вакуумних стендів для дослідження динаміки лопаткових машин.
Відкрито новий напрямок в теорії і практиці динаміки роторних систем, новий напрямок в обробці статистичних матеріалів для будь-яких законів їх розповсюдження; нова теорія автоматичного балансування; новий напрямок в дослідженні швидкоплинних процесів (коливань, ударів); новий напрямок в боротьбі з вібраціями шляхом створення безрезонансних систем. Професор Ройзман збагатив науку новими ідеями, що згодом були реалізовані в конструкціях та технологіях виготовлення і випробування двигунів для літаків; оборонній промисловості при створенні лазерних прицільних комплексів високоточної зброї; турбонасосних агрегатів ракет; систем наведення ракет класу повітря-повітря; систем зв’язку з космічними об’єктами; випробування стволів вогнепальної зброї; нафтогазової промисловості при випробуваннях нових композитних матеріалів для бурильного устаткування; методів ремонту газопроводів; конструкцій пральних машин для пониження їх віброактивності; харчової промисловості для контролю за безпечністю аміачного устаткування; верстатобудівній промисловості при створенні автоматів по переробці дроту; радіоелектронній промисловості при створенні резисторів, конденсаторів, фотодіодів мікромодулів, мікросистем, антен.
Вчений на високому рівні представляв Україну з науковими доповідями на всесвітніх конгресах, конференціях та інших міжнародних форумах у США, Англії, Франції, Німеччині, Японії, Китаї, Австралії, Ізраїлі, Швейцарії, Норвегії, Фінляндії, Іспанії, Італії, Канаді, Чехії, Бразилії, Аргентині, Болгарії й інших країнах. Вілен Петрович отримував особисті гранти в підтримку своєї наукової діяльності від США, Єврокомісії, НАТО, Швейцарії, Австрії, Норвегії, Японії, NАSА, Англії, Канади.
За активної участі професора Ройзмана була створена Національна рада України з машинознавства, президентом якої став професор Радомир Іванович Сілін, а Вілен Петрович був обраний віце-президентом. А ще через півроку Україна стала членом впливової міжнародної організації ІFТоММ, що сприяє зростанню престижу й авторитету молодої держави в світі та престижу нашого ВНЗу.
Вілен Петрович, окрім наукової та освітньої діяльності, виконує чималу громадську роботу. Він є головою Хмельницької обласної організації Союзу наукових та інженерних об’єднань України, науковим керівник Хмельницького територіального відділу Українського відділення Міжнародного центру наукової культури – Всесвітньої лабораторії, членом правління благодійній організації Хесед-Бешт.
Друзі, колеги та учні Вілена Петровича 31 березня зібрались у Залі засідань Вченої ради ХНУ, щоб висловити свої найщиріші вітання на адресу ювіляра.
Розпочав вітальну конференцію завідувач кафедри інженерної механіки та комп’ютерної графіки професор Юрій Іванович Шалапко.
З вітальним словом виступив ректор ХНУ Микола Єгорович Скиба, який вручив ювіляру Подяку від університету та Книгу пошани.
Почесну грамоту від Хмельницької міської ради Вілену Петровичу Ройзману вручила керуюча справами виконавчого комітету Хмельницької міської ради Людмила Петрівна Черевченко.
Зі словами вдячності за величезний вклад в розвиток освіти та науки Національної академії державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького та поздоровленнями від усього колективу академії виступив т. в. о. ректора Національної академії, полковник Олег Миколайович Шинкарук.
Від імені усіх співробітників двох факультетів, на яких працює професор Ройзман, ювіляра привітали декан факультету інженерної механіки Віктор Петрович Олександренко та декан факультету програмування та комп’ютерних і телекомунікаційних систем Олег Станіславович Савенко.
«Вілен завжди любив вчитися. Скільки його пам’ятаю, він завжди цікавився технікою», – ділиться спогадами друг іменника Віктор Федорович Комаров, з яким вони разом навчались у Харківському авіаційному інституті.
Професор Каунаського технологічного університету (Литва) Алгімантіс Бубуліс вручив Вілену Петровичу пам’ятну медаль в вібротехніці.
Голова Правління Регіонального відділення УСПП у Хмельницькій області Іван Іванович Дунець вручив Вілену Петровичу грамоту від Союзу промисловців Хмельницької області.
Про величезний вклад професора Ройзмана у розвиток міжнародних зв’язків ХНУ розповів у своїх вітальних словах проректор ХНУ з міжнародних зв’язків Микола Антонович Йохна.
Багато теплих слів вдячності за допомогу не лише в науковій сфері, а й за мудрі життєві настанови своєму науковому керівнику висловили його учні – Олександр Геннадійович Шайко-Шайковський, Олександр Вікторович Малигін, Роман Геннадійович Чоловський, Ігор Іванович Ковтун, Світлана Анатоліївна Петращук, Андрій Володимирович Горошко, Ілона Володимирівна Драч, Віталій Павлович Ткачук – більшість з яких працюють на кафедрах нашого університету.
Шановний Вілене Петровичу, дозвольте від усього колективу Хмельницького національного університету ще раз привітати Вас зі славним ювілеєм! Нехай притаманні Вам професіоналізм, організаторські здібності, принциповість, інтелігентність та могутня позитивна енергетика і надалі сприятимуть розвитку науки в нашому університеті зокрема та в нашій державі в цілому. Нехай під вашим мудрим керівництвом когорта українських науковців поповниться ще не одним доктором та кандидатом наук. Міцного здоров’я Вам, щастя, добробуту та творчої наснаги!
Алла Коханська,
відділ зв’язків з громадськістю