Тарас Шевченко – геніальний поет і художник, апостол правди і свободи, нескорений борець за волю України, центр нашого культурно-історичного світу, який пов’язаний з Україною у минулому та сьогоденні. У його творчій спадщині сконцентровано вся наша історія, мова, звичаї, традиції, мораль, національна філософія, основи українознавства та державотворення, духовність, минуле, сучасне і майбутнє. Його творчість, у контексті останніх подій, не дає нам змоги сумніватись у правдивості його пророцтв… Внаслідок розв’язаної росією війни посилилась роль українського Пророка у пробудженні і становленні національної свідомості українців, їх патріотичного піднесення та єднання у боротьбі за життя та незалежність країни. Ми випросталися, не гнемося, не плазуємо перед загарбниками, а крокуємо через пекло війни, скинувши завісу з очей, виходимо на дорогу звільнення, згадуючи його твори…
13 березня з нагоди 210-річчя від дня народження видатного поета, художника, громадського діяча та Пророка Тараса Григоровича Шевченка Центр культури на естетичного виховання студентів (керівник Ірина Кондратюк) та доктор історичних наук, професор кафедри міжнародної комунікації та політології Хмельницького національного університету Юрій Земський підготували лекцію-концерт «Шевченко крізь віки».
Розпочав захід ректор університету Сергій Матюх і у своїй промові закцентував увагу на багатогранному та складному житті Тараса Шевченка. Зауважив, що російська імперія робила все, щоб русифікувати українського письменника. Ректором було зацитовано рядки «Заповіту» і наголошено, що через призму віршів можна з впевненістю сказати, що це був Українець, який граче любив свою неньку-Україну. Сергій Анатолійович звернув увагу, що саме Шевченко вперше розкрив суть тогочасних правителів російської імперії та сьогоднішніх – це знищення усього українського: мови, віри, культури, історичної спадщини. Побажав якомога більше цікавитись історією та визначними постатями, які виплинули на розвиток нашої держави, адже саме так ми зможемо творити сучасне і планувати майбутнє. Ректор подякував Збройним Силам України, які дозволяють нам більше часу приділяти, щоб вивчати уроки історії та сформувати можливість для розбудови нашої держави після Перемоги.
У своїй лекції Юрій Земський зазначив, що 210 річниця від дня народження Тараса Шевченка – це подія державного значення, оскільки його роль є надзвичайно вагомою в історії становлення українського народу та української держави. Наголосив, що саме тому в кожного покоління українців уже понад півтора століття є потреба знову і знову переосмислювати заповіти Кобзаря, а особливо в нашому сьогоденні, коли ми постали перед реальною загрозою поневолення або знищення…
Зауважив, що в цей важкий час – слова, образи, художні сцени, які змалював Великий Тарас – відповідають нам на багато питань сьогодення, оскільки Кобзар є понад часом, він завжди актуальний та правдиво розкриває глибинні сенси життя. Зазначив, що не випадково ми називаємо Тараса Шевченка нашим національним Пророком, людиною від Бога. Він не навчався в університетах, проте сам став Великим Вчителем для рідного народу, Вчителем набуття національної гідності, незламної волі та сили духу в боротьбі за Правду та Справедливість. Юрій Земський зауважив, що основними ідеями, які постають з його творчості є твердження: людина народжена жити вільною; лише Бог, даруючи людині життя, має право спрямовувати те життя; коли ж певні нелюди беруться торгувати людьми, накладають на них кайдани рабства чи кріпацтва, коли відправляють їх на війни у власних інтересах – це є наругою над Божою Правдою, і Божою Волею.
Юрієм Земським було цитовано поетичні твори «Гайдамаки», «Розрита могила», «Сон», «Кавказ», «Великий льох», «Єретик», «І мертвим, і живим, і ненародженим…», в яких було розкрито Шевченків ідеал Волі, оспівана та піднесена ідея Свободи Людини та Свободи рідного народу.
Підсумовуючи лекцію, Юрій Земський зауважив, що з Божої волі Україна існує і вона має жити й надалі, тож і Шевченко вірить у світле майбутнє Вільної України.
Гімном України та хвилиною мовчання усі присутні віддали шану полеглим захисникам, серед яких є і випускники ХНУ, що боронили Україну, і мирним жителям, які загинули від російської агресії.
Протягом театралізованого дійства «Шевченко – Пророк» у виконанні артистів Центру культури на естетичного виховання студентів була наведена паралель російсько-української війни та актуальність творів «Кавказ», «Молодий Тарас», «Кохайтеся чорнориві, та не з москалями…», «Шука козак свою долю», «Зоре мою вечірняя», «Чому мені тяжко…». Було закцентовано увагу на тому, наскільки пророчими були слова Шевченка про московію та на скільки чужою і ворожою для України є російська дійсність. Демонструвалися жахаючі кадри зруйнованих міст, які є нагадуванням того, що ми маємо пам’ятати усіх загиблих у цій війні, маємо боротися і усіма силами наближати Перемогу.
Артисти Народного ансамблю танцю «Юність Поділля» виконали хореографічні композиції: «Тріо вогню», танець під акапеллу «Шука Тарас свою долю» (Андрій Наумов), «Танцюй зі мною» (Яна Бень і Володимир Шевчук) та «Доброго вечора, ми з України (чоловічий склад ансамблю).
Звучав вірш «Така її доля», який зачитували вдови загиблих воїнів АТО, демонструвались кадри звільнення з полону наших воїнів, а також унікальні кадри, де наші військові зривають російський плакат та знаходять під ним символічний вірш Тараса Шевченка «Борітеся – поборете…».
Солістки театру пісні «Сузір’я» виконали тематичні пісні: Валерія Поліщук та Анастасія Кобзар – «Колискова», Вікторія Шара – «Думи мої», Каріна Главацька – «Зоре моя вечірняя», Оксана Глобчаста – «Три поради». Заключною прозвучала – «Заспіваймо пісню за Україну».
«Нема на світі України, немає другого Дніпра» – тепер не просто рядки. Зараз для кожного з нас вони набувають сакрального значення. Наша країна – найбільша цінність і ми готові боротися за неї, бо вона – найкраща!
А Шевченко й досі серед нас і додає сміливості та впевненості у нашій Перемозі.
Відділ зв’язків з громадськістю