Більше року триває повномасштабна війна на території України. За цей час науково-педагогічні працівники, науковці, здобувачі освіти Хмельницького національного університету продемонстрували згуртованість і єдність. З перших днів повномасштабного вторгнення росії на територію України в ХНУ створено центри надання допомоги, деякі працівники та студенти університету долучилися до захисту країни в лавах ЗСУ, ТРО, здійснюється волонтерська діяльність. Захищати, допомагати, а також працювати під час війни – це нові виклики сьогодення. Забезпечення якості освітнього процесу, наукової діяльності, безпеки учасників науково-освітнього процесу залишається першочерговим пріоритетом.
Незважаючи на складні умови, ХНУ займає першість серед вищих навчальних закладів Хмельнничини за щорічним рейтингом Scopus (опубліковано у квітні 2023 року на сайті Освіта.ua). Науковці ХНУ здійснюють дослідження за різними галузевими напрямами, співпрацюють з представниками бізнесу та виробництва, громадськими спілками, отримують реалізацію і впровадження розробок на практиці. Особлива увага надається розробкам, спрямованим на потреби ЗСУ, повоєнне відновлення України. Проводяться заходи для визначення сучасних суспільних потреб і можливостей їх реалізації в ХНУ.
26 квітня 2023 року відбувся круглий стіл «Розвиток наукової та інноваційної діяльності в Хмельницькому національному університеті для потреб ЗСУ та відбудови України у воєнний та повоєнний періоди» за участі науковців Хмельницького національного університету та представників громадської спілки військово-цивільних офіцерів (ГС ВВЦО) «Бойове Братерство України». Під час круглого столу представники ГС ВВЦО «Бойове Братерство України» ознайомилися з розробками науковців ХНУ для потреб ЗСУ та заходами реабілітації військових.
На початку заходу учасники хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв аварії на Чорнобильській АЕС, а також військових і цивільних, які загинули під час повномасштабного вторгнення росії на територію України.
Президент ГС ВВЦО «Бойове Братерство України», Павло ЖЕБРІВСЬКИЙ, презентував основні види діяльності «Бойового Братерства України», проєкти які реалізуються громадською спілкою для підтримки військових та їх родин. Павло ЖЕБРІВСЬКИЙ ознайомив науковців ХНУ з сучасними потребами реабілітації військових і офіцерів, окреслив напрями реалізації спільних освітніх та науково-дослідних проєктів і впровадження військово-патріотичного виховання молоді. Спікер подякував ректору ХНУ Сергію МАТЮХУ, колективу університету за державотворчий розвиток освітнього процесу, активну громадську позицію і підтримку ЗСУ та подарував для бібліотеки ХНУ власну книгу-доктрину Павла ЖЕБРІВСЬКОГО «Вольності, Можливості, Заможність».
Декан факультету здоров’я, психології, фізичної культури і спорту, Євген ПАВЛЮК, розповів про важливість поєднання в комплексі фізичної та психологічної реабілітації військових, ознайомив з проєктами, які успішно реалізуються на факультеті. Зокрема з діяльністю лабораторії ерготерапії під керівництвом завідувача кафедри фізичної терапії, ерготерапії Олега БАЗИЛЬЧУКА.
Представники ГС ВВЦО «Бойове Братерство України» відвідали лабораторію ерготерапії і переконалися в унікальності та інноваційності методик реабілітації людей з особливими потребами.
У лабораторії ерготерапії представлені сучасні візки, ліжка, тренажерні зали та предмети побуту – все, що необхідно у повсякденному житті та адаптовано для потреб людей з обмеженими фізичними можливостями. Особливу увагу приділяють реабілітації воїнів ЗСУ, які після лікування у госпіталях повертаються до звичайного життя.
Голова Наукового товариства студентів та молодих вчених ХНУ, Ольга ПАРАСКА, презентувала напрями науково-дослідної роботи ХНУ, наукові центри та лабораторії, власні наукові розробки.
Керівник проєкту, Олена ЛУЩЕВСЬКА, презентувала швейні вироби для реабілітації, що розроблені в навчально-науковій лабораторії медико-психологічних досліджень і забезпечують необхідний оздоровлюючий ефект.
На завершення зустрічі ректор ХНУ, Сергій МАТЮХ, наголосив, що сьогодні вищі навчальні заклади, зокрема ХНУ, повинен стати майданчиком для поєднання зусиль науковців, бізнесменів і громадських організацій з метою реалізації спільних проєктів. Особливо на тих напрямах, які є гостро затребуваними в українському суспільстві під час війни.
Результатом зустрічі стало підписання меморандуму про співпрацю між Хмельницьким національним університетом та ГС ВВЦО «Бойове Братерство України» щодо створення спільних освітніх та науково-дослідних проєктів і впровадження військово-патріотичного виховання молоді.
Тримаймо науково-освітній стрій, працюємо на благо України!
Наукове товариство студентів та молодих вчених ХНУ