На кафедрі машин та апаратів Хмельницького національного університету нещодавно відбулося відкриття першої черги сонячної електростанції. У відкритті взяв участь ректор університету проф. Скиба Микола Єгорович, проректор з наукової роботи проф. Параска Г.Б., начальник науково-дослідного сектору доц. Горященко С.Л., провідний інженер в галузі сонячної енергетики Рябуха І.І., викладачі, інженери, аспіранти та студенти кафедри.
У своєму виступі ректор університету проф. Скиба М.Є. закцентував увагу на важливості впровадження альтернативних джерел енергії в нашій країні. Інженер Рябуха І.І. розповів про свої досягнення в даному напрямку та запропонував студентам долучатися до вирішення актуальних науково-технічних завдань у галузі енергозбереження та альтернативної енергетики.
До складу електричної станції входять сонячні панелі та спеціально розроблений експериментальний стенд. Стенд вміщує: контролери заряду з широтно-імпульсною модуляцією (ШІМ) та з максимальною силовою точкою відслідковування (MPPT, Maximum Power Point Tracking), інвертор, мультигелеві акумулятори, лічильники електричної енергії, амперметри, вольтметри, перемикачі, автомати тощо. МРРТ контролер, завдяки програмному забезпеченню та можливості підключення до комп’ютера, в реальному часі дозволяє слідкувати за параметрами роботи енергетичної установки. В подальшому можливості стенду будуть розширені.
Енергетичне обладнання дозволить проводити наукові дослідження, готувати фахівців в даному напрямку, а також виробляти електричну енергію для потреб лабораторій кафедри.
Сонячні панелі були виготовленні власними силами за відпрацьованою технологією інженера Рябухи І.І. Завдячуючи своєму досвіду зробив значний вклад у створення даної електростанції, за що йому дуже велика подяка. Розробка основної частини стенду та монтажні роботи були здійсненні спеціалістами кафедри машин та апаратів, зокрема Поліщуком О.С, Залізецьким А.М., Гурським О.О., Василенком В.І., Прибегою Д.В., Пундиком С.І., Буряком А. В, Поліщуком А.О.
В.о. зав. кафедри машин та апаратів доц. Поліщуком О.С. та доц. Залізецьким А.М. було здійснено перший запуск електричної станції та продемонстровано присутнім її можливості.
Перші вироблені вати сонячної енергії були використанні для отримання кип’яченої води для приготування кави та чаю, якими частували присутніх.
Презентований проект дає можливість кафедрі в майбутньому перейти до часткового забезпечення своїх потреб енергією власного виробництва. Це один із етапів програми енергоощадності в університеті. Раніше в університеті було реалізовано проекти автономної котельні, теплоакумулюючої системи опалення тощо. В найближчому майбутньому поетапно буде збільшено кількість сонячних панелей, які покриють частину даху начального корпусу, в якому знаходиться кафедра машин та апаратів.
Вироблену електричну енергію буде спрямовано на потреби кафедри, а саме на освітлення навчальних аудиторій. Паралельно буде проведено заміну люмінесцентних ламп освітлення на енергозберігаючі світлодіодні, що в загальному приведе до суттєвого скорочення енерговитрат.
Тарас Романець,
доцент кафедри машин і апаратів