Міжнародна сертифікація SOLIDWORKS з комп’ютерного моделювання та інженерного аналізу: 50 здобувачів освіти отримали 64 сертифікати за різними напрямками

2 липня в залі засідань університету (ауд. 3-401) відбулось урочисте вручення міжнародних сертифікатів SOLIDWORKS студентам та аспірантам нашого університету, які в результаті навчання успішно склали офіційні сертифікаційні іспити від компанії Dassault Systémes (http://3ds.com) – світового лідера в галузі розробки систем автоматизованого проєктування (САПР) та комп’ютерного моделювання у машинобудуванні.

САПР SOLIDWORKS на сьогоднішній день є де-факто промисловим стандартом у більшості промислово розвинутих країнах світу та широко використовується, зокрема, на провідних промислових підприємствах України для проєктування деталей, вузлів та машин будь-якої складності та призначення.

Саме тому студенти провідних закладів вищої освіти в усьому світі використовують SOLIDWORKS при вивченні дисциплін інженерного циклу: від основ 3D-моделювання до проведення складних інженерних розрахунків. Хмельницький національний університет був одним із перших закладів вищої освіти України, в якому сучасні технології SOLIDWORKS було впроваджено у навчальний процес для підготовки студентів інженерно-технічних спеціальностей.

З 2009 року, за підтримки Dassault Systémes, університет має офіційний статус SOLIDWORKS Academic Certification Provider – провайдера з організації офіційних сертифікаційних іспитів SOLIDWORKS, що дає можливість для наших студентів та викладачів отримувати міжнародні документи, що підтверджують відповідний рівень знань з комп’ютерного моделювання та інженерного аналізу. В 2011 році, завдяки підтримці керівництва нашого університету, було відкрито спеціалізований комп’ютерний клас – навчально-сертифікаційний центр SOLIDWORKS (ауд. 3-103), на відкриття якого до нас тоді завітали представники Dassault Systémes SOLIDWORKS Corp. з США.

Центр SOLIDWORKS. Студенти під час складання сертифікаційних іспитів, червень 2025 року

З метою поглибленої підготовки наших студентів до складання міжнародних іспитів, керівником центру SOLIDWORKS проф. В’ячеславом ХАРЖЕВСЬКИМ регулярно проводяться студентські наукові семінари, за результатами такої підготовки студенти мають можливість скласти сертифікаційні іспити в нашому центрі в режимі онлайн. Приймає такі іспити в автоматизованому режимі сертифікаційний сервер компанії Dassault Systémes.

Особливістю підготовки студентів у минулому навчальному році було те, що  протягом осіннього семестру проф. Харжевським В.О. були організовані консультаційні заняття за студентів (та аспірантів), які раніше успішно склали сертифікаційні іспити базового рівня SOLIDWORKS CAD Design Associate (CSWA) і мали бажання далі підвищувати свій рівень знань, готуючись до іспитів професійного рівня та різними напрямками функціональності SOLIDWORKS, зокрема до професійних іспитів з 3D-моделювання, з розробки деталей з листового металу та зварних металоконструкцій, зі створення складних деталей за допомогою моделювання поверхнями, професійного оформлення конструкторської документації, а також з проведення інженерних розрахунків засобами SOLIDWORKS Simulation.

Різні типи офіційних сертифікаційних іспитів SOLIDWORKS

А вже у весняному семестрі, протягом лютого-червня поточного року, додатковий розширений курс підготовки у нашому центрі SOLIDWORKS проходили студенти, які вперше планували готуватись до сертифікації SOLIDWORKS базового рівня з 3D-моделювання (SOLIDWORKS CAD Design Associate – Certified SOLIDWORKS Associate, CSWA), отримавши в процесі навчання необхідні знання для успішного проходження міжнародної сертифікації. Цей курс підготовки включав наступні питання:

1. Розширені можливості системи SOLIDWORKS для створення складної геометрії.

2. Опрацювання літератури, що рекомендована корпорацією SOLIDWORKS для підготовки до складання сертифікаційних іспитів.

3. Поглиблене вивчення можливостей SOLIDWORKS у створенні креслень за вітчизняними стандартами.

4. Робота зі складними зборками. Автоматизація проєктно-конструкторських робіт та параметризація.

5. Основи проектування деталей з листового металу. Основи розрахунків деталей на міцність методом скінченних елементів.

Крім цього, в рамках курсу студенти розглядали теоретичні основи аддитивних технологій 3D-друку та практику роботи з сучасним 3D-принтером ZORTRAX M200, що був отриманий центром SOLIDWORKS від Єврокомісії завдяки грантовому фінансуванню в рамках проєкту TEMPUS.

Цьогоріч випуск студентів, які готувались до сертифікаційних іспитів від Dassault Systèmes, вже проведено у 13-й раз: в результаті проведеної підготовки в центрі SOLIDWORKS, загалом 50 студентів університету успішно склали міжнародні сертифікаційні іспити та отримали 64 сертифікати за різними напрямками. Причому цьогоріч вперше були організовані іспити не тільки базового та професійного рівнів, але й найвищого експертного рівня SOLIDWORKS CAD Design Expert (Certified SOLIDWORKS Expert, CSWE). На сьогоднішній день Хмельницький національний університет є єдиним закладом вищої освіти в України, де для студентів (та викладачів) безкоштовно організовуються сертифікаційні іспити SOLIDWORKS найвищого рівня.

Загалом іспити професійного (CSWP) та експертного (CSWE) рівнів склали 10 здобувачів освіти нашого університету, отримавши при цьому 15 таких сертифікатів. Відповідна інформація наведена у таблиці 1.

Таблиця 1 – Здобувачі освіти ХНУ, які отримали сертифікати CSWP та CSWE

Ще минулого року в нашому університеті вперше в Україні для здобувачів вищої освіти було проведено успішні міжнародні сертифікаційні іспити SOLIDWORKS Simulation Associate (CSWA-S) – на знання сучасних інженерних методів розрахунку деталей, машин та конструкцій на міцність. В поточному році такі іспити проводились для студентів, що вивчали дисципліну «Системи інженерного аналізу», а також для аспірантів, що вивчали «Методи проєктування та розрахунку машин та конструкцій» (обидві дисципліни викладає проф. Харжевський В.О.). В результаті, загалом 12 здобувачів освіти нашого університету успішно склали міжнародні іспити на володіння системою інженерного аналізу SOLIDWORKS Simulation та отримали сертифікати SOLIDWORKS Simulation Associate (CSWA-S): троє з них крім цього склали іспити професійного рівня і зазначені в таблиці 1, а ще дев’ять – в таблиці 2.

Таблиця 2 – Здобувачі освіти ХНУ, які отримали сертифікати CSWASimulation

Протягом весняного семестру підготовку до складання сертифікаційного іспиту базового рівня SOLIDWORKS CAD Design Associate (CSWA) загалом проходили 40 студентів університету, з яких 34 студенти в червні успішно склали міжнародні іспити та отримали відповідні сертифікати. Троє з них крім цього склали іспити на знання SOLIDWORKS Simulation і зазначені у таблиці 2, а інформація про інших наведена нижче – у таблиці 3.

Таблиця 3 – Студенти, які склали іспит SOLIDWORKS CAD Design Associate (CSWA)

Міжнародні сертифікати SOLIDWORKS від компанії Dassault Systèmes мають унікальний номер та QR-код, що дозволяє перевірити їх справжність, крім того – на сертифікатах зазначено, де саме проводився іспит: «Academic exam at Khmelnytskyi National University». Приклад сертифікату SOLIDWORKS:

2 липня, у залі засідань університету (ауд. 3-401) відбулось урочисте вручення міжнародних сертифікатів SOLIDWORKS нашим студентам. З вітальним виступив ректор університету Сергій МАТЮХ, керівник центру SOLIDWORKS університету В’ячеслав ХАРЖЕВСЬКИЙ, а також декан факультету інженерії, транспорту та архітектури Олег ПОЛІЩУК.

Студентів також привітали заступник декана факультету інженерії, транспорту та архітектури Світлана Підгайчук, завідувач кафедри галузевого машинобудування та агроінженерії Андрій МАРТИНЮК, завідувач кафедри технології машинобудування Віталій ТКАЧУК, а також викладачі факультету.

Особливістю цьогорічної сертифікації стало те, що вперше два здобувачі освіти університету, а саме – Михайло Святушенко (студент групи ЕТ-21), а також здобувач наукового ступеня доктора філософії Андрій Єрій (ГМпас-24-1) який вже працює асистентом кафедри в університеті, успішно склали сертифікаційні іспити найвищого рівня – рівня експерта з 3D-моделювання (Certified SOLIDWORKS Expert). Обидва вже мають по вісім успішно складених міжнародних іспитів SOLIDWORKS з різних напрямків його функціональності. Інший студент – Володимир Харчук  (на фото внизу справа) з групи ЕТ-21, має вже сертифікати з семи успішно складених іспитів та вже отримав від Dassault Systèmes документ, що засвідчує виконання ним всіх необхідних попередніх вимог для допуску до складання іспиту найвищого експертного рівня.

Отже, протягом минулого навчального року здобувачі освіти Хмельницького національного університету успішно складали 8 типів міжнародних сертифікаційних іспитів SOLIDWORKS від компанії Dassault Systèmes за такими напрямками:

1) SOLIDWORKS CAD Design Associate (CSWA): базовий іспит з 3D-моделювання (створення деталей, зборок та оформлення креслень);

2) SOLIDWORKS Simulation Associate (CSWA-S): базовий іспит з проведення інженерних розрахунків засобами SOLIDWORKS Simulation;

3) SOLIDWORKS CAD Design Professional (CSWP): професійний іспит з 3D-моделювання;

4) SOLIDWORKS Sheet Metal Professional (CSWP-SM: Sheet Metal): професійний іспит з моделювання виробів з листового металу;

5) SOLIDWORKS Weldments Professional (CSWP-WD: Weldments): професійний іспит з 3D-моделювання зварних металоконструкцій; 

6) SOLIDWORKS Drawing Tools Professional (CSWP-DT : Drawing Tools): професійний іспит з оформлення конструкторської документації; 

7) SOLIDWORKS Surfacing Professional (CSWP-SU: Surfacing): професійне моделювання складних 3D-моделей поверхнями;

8) SOLIDWORKS CAD Design Expert (CSWE – Certified SOLIDWORKS Expert): іспит з моделювання у SOLIDWORKS, рівень експерта.

Важливим є також те, що інформація щодо сертифікованих спеціалістів SOLIDWORKS у світі, за різними рівнями сертифікації, доступна на офіційному сайті компанії Dassault Systèmes: https://3dexperience.virtualtester.com/#userdir (база даних сертифікованих користувачів). Причому, в цій базі даних відображені не тільки успішні академічні сертифікації SOLIDWORKS, що були проведені закладами вищої освіти, але й в тому числі ті, що були проведені комерційними користувачами. Отже будь-хто з потенційних роботодавців може переконатись в тому, що студент під час навчання в університеті показав достатній рівень знань з 3D-моделювання та інженерного аналізу.

Слід також відзначити, що саме такі іспити складають студенти інженерно-технічних спеціальностей провідних закладів вищої освіти у світі, тобто наявність у наших студентів міжнародно визнаних документів свідчить про якість освіти, яку вони отримують у нашому університеті.

Хмельницький національний університет був одним з першим серед закладів вищої освіти України, де ліцензійний SOLIDWORKS був впроваджений не тільки в навчальному процесі для підготовки інженерів-механіків (з 2006 року), але й одним з перших отримав право бути центром міжнародної академічної сертифікації SOLIDWORKS (Academic Certification Provider for SOLIDWORKS) – з 2009 року. З того часу, наші студенти вже успішно складали сертифікаційні іспити всіх рівнів складності: Associate – базовий, Professional – професійний, в т.ч. Professional Advanced (професійний, за напрямками), а також Expert (експерт). Загалом, наші студенти вже успішно складали дев’ять типів іспитів, як показано на рисунку нижче. З них протягом останнього навчального року – вісім.

Викладачі факультету інженерії, транспорту та архітектури нашого університету, додатково до зазначених вище 9-ти іспитів, також успішно складали ще 6 типів наступних міжнародних іспитів SOLIDWORKS: 1) Simulation Professional (інженерні розрахунки, професійний рівень); 2) Flow Simulation Professional (обчислювальна гідродинаміка), 3) Application Programming Interface, API (програмування для SOLIDWORKS);4) CAM Professional (програмування верстатів з числовим програмним керуванням); 5) Additive Manufacturing Associate (технології 3D-друку), 6) DraftSight (оформлення 2D-креслень).

Аналіз загальносвітової бази даних сертифікованих користувачів SOLIDWORKS (https://3dexperience.virtualtester.com/#userdir), яка знаходиться на сайті компанії Dassault Systémes у відкритому доступі, показав, що серед закладів вищої освіти України студентів та співробітників саме Хмельницького національного університету є найбільше. Причому це стосується всіх рівнів сертифікації: базового CSWA (таблиця 4), професійного CSWP (таблиця 5), а також експертного CSWE (таблиця 6). Загальна кількість також наведена у таблиці 7.

Слід однак відзначити, що інформація в цих таблицях включає лише тих користувачів, які під час сертифікації вказали в афіліації свій університет (і після завершення навчання цю інформацію не змінили). Крім того, існує можливість приховати інформацію про себе з цієї бази даних, і частина сертифікованих користувачів SOLIDWORKS цією можливістю скористались – очевидно, що не існує технічної можливості врахувати «прихованих» користувачів. Проте слід також зазначити, що користувач може себе віднести до списку «всіх країн», і частина таких «прихованих» користувачів до України відношення не мають.

Але в будь-якому випадку, кількість відображених на офіційному сайті сертифікованих користувачів з різних ЗВО України дає наближену інформацію про те, наскільки інтенсивно в тому чи іншому закладі вищої освіти сучасні технології SOLIDWORKS використовуються у навчальному процесі, в т.ч. для підтвердження рівня знань своїх студентів за допомогою міжнародної сертифікації.

Отже, нижче в таблицях 4-7 показано кількість студентів, випускників та співробітників відповідних закладів вищої освіти України, що відображені у списку сертифікованих спеціалістів SOLIDWORKS на офіційному сайті компанії Dassault Systèmes станом на 2.07.2025 р.

Таблиця 4 – Кількість сертифікацій SOLIDWORKS в ЗВО України (базовий рівень)

Таблиця 5 – Кількість сертифікацій SOLIDWORKS в ЗВО України (проф. рівень)

Таблиця 6 – Кількість сертифікацій SOLIDWORKS в ЗВО України (рівень експерта)

Таблиця 7 – Загальна кількість сертифікацій SOLIDWORKS в Україні

Слід відзначити, що серед закладів вищої освіти Україні, крім нашого університету, декілька інших ЗВО також мають право проводити міжнародну академічну сертифікацію SOLIDWORKS для студентів та викладачів (SOLIDWORKS Academic Certification Provider). Представники інших ЗВО, як видно з таблиць вище, також мають можливість пройти офіційну сертифікацію: за додаткову оплату, або в деяких випадках безкоштовно – наприклад, у випадку участі студентів в олімпіадах чи конкурсах, що підтримувались компанією Dassault Systèmes, або за умови участі в роботі фахових спільнот SOLIDWORKS, для яких така можливість передбачена.

Отже, навчально-сертифікаційний центр SOLIDWORKS нашого університету (http://solidworks.com.ua) за результатами своєї роботи є найрезультативнішим серед усіх закладів вищої освіти України, причому першість в Україні тримаємо з 2010 року, а сама система автоматизованого проєктування SOLIDWORKS впроваджена на факультеті інженерії, транспорту та архітектури у рамках наскрізної комп’ютерної підготовки студентів технічних спеціальностей в межах ряду навчальних дисциплін.

Очевидно, що на сьогоднішній день, ґрунтовні знання з комп’ютерних технологій автоматизованого проектування та інженерного аналізу SOLIDWORKS є необхідними для сучасних спеціалістів в машинобудуванні, оскільки саме за допомогою методів комп’ютерного моделювання проводиться проектування на провідних підприємствах України та світу.

Вітаємо наших студентів з успішним проходженням міжнародної сертифікації SOLIDWORKS та бажаємо подальших успіхів в професійній діяльності!

За інформацією факультету інженерії,

транспорту та архітектури