На основі конкурсного відбору анотацій досліджень професорка кафедри міжнародних економічних відносин ХНУ Ілона Думанська була запрошена до участі одразу у двох воркшопах COST CA 21133 Globalization, Illicit Trade, Sustainability and Security (GLITSS), що були присвячені:
1) «Роль технологій у боротьбі з незаконною торгівлею», м. Белград, Сербія, 10-11 липня 2024 року.
2) «Трудові мігранти, непомічена сторона робочої сили – оцінка з точки зору законності та інших аспектів», м. Стамбул, Туреччина, 22-23 липня 2024 року.
Обидва семінари були спрямовані на дослідження рішень та стратегій для виявлення, відстеження та запобігання незаконній торгівлі в різних секторах та об’єднали експертів та науковців з понад 12 країн.
На семінарі в Белграді учасники заглибились у перетин технологій і незаконної торгівлі, визначивши ефективні підходи та найкращі практики для вирішення цієї глобальної проблеми за менторства керівника WG4 Stefano Caneppele (Université de Lausanne, Швейцарія) та приймаючої сторони Mirjana Cujic (VINČA Institute of Nuclear Sciences, Сербія). Обговорення були жвавими та наповненими дієвими ідеями, які зроблять значний внесок у цю сферу.
На воркшопі в Белграді 10 липня 2024 р. професорка Ілона Думанська як учасник заходу представила результати дослідження на тему«GPS Spoofing in the Maritime Logistics of Illicit trade (GPS Spoofing у морській логістиці незаконної торгівлі)», презентувавши кейси маніпуляцій з навігаційними системи шляхом глушіння та підробки сигналів розташування судна для збуту контрабанди та награбованого зерна російськими окупантами. Нею було доведено, що помилкові сигнали дозволяють змінити курс судна, неправильно визначити координати його місцезнаходження, дезорієнтувати і направити судно в територіальні води іншої країни, причому не тільки з метою прикриття незаконної торгівлі, а й з метою створення напруги на міжнародній арені, піратство, захоплення вантажу або екіпажу. Доповідь Ілони Юріївни виклала глибокий інтерес особливо серед колег з Великобританії, а також гостру дискусію з безпекових питань.
Окремі скріншоти доповіді Ілони Думанської на GLITTS workshop «The Role of Technology in Combating Illicit Trade», м. Белград, 10.07.2024 р.
22 липня 2024 р. у Стамбулі робоча група WG2, безпосереднім учасником якої є професорка Ілона Думанська, розпочала роботу воркшопу «Migrant workers, the unnoticed side of the workforce – evaluation in terms of legality and other aspects», який був зосереджений на практиках, розроблених місцевою владою у співпраці з європейськими та міжнародними агентствами для управління впливом біженців та запобігання наслідкам незаконної торгівлі.
Керівник WG 2 Daniela Irrera (School of Advanced Defence Studies – CASD, Італія) за участі приймаючої сторони Elifnaz UNAY (YTÜ Yıldız Teknopark Çifte Havuzlar Mah., Туреччина) організували плідну роботу семінару з обговоренням представлених доповідей та взаємодію учасників щодо спільних публікацій наукових здобутків в наукометричних базах за окресленими напрямами роботи воркшопу.
Першу доповідь на воркшопі було доручено Ілоні Юріївні, яка презентувала дослідження на тему «Shadow Remittances of Labor Migrants: Visible and Invisible Illegality (Тіньові грошові перекази трудових мігрантів: видима та невидима нелегальність)», що отримало схвальні відгуки колег та пропозиції до співпраці. Її дослідження глибоко розкрили проблему попиту емігрантів не лише на послуги платіжних систем, а й на тіньове здійснення грошових переказів через офіційні та неофіційні канали крізь призму інформаційної асиметрії, подвійного оподаткування та фінансових мотивацій емігрантів приймати участь у незаконних схемах руху коштів. Поряд з класичним схемами маніпулювання сумами декларування та шахрайськими схемами переказу грошових коштів через призму видимої та невидимої незаконності, було акцентовано увагу на проблемі неофіційних трансферних каналів за типом «хавали», які не піддаються фінансовому моніторингу та формують великий класт тіньової економіки у світі та стримують досягнення UN SDG 10.
Окремі скріншоти доповіді Ілони Думанської на GLITTS workshop «Migrant workers, the unnoticed side of the workforce – evaluation in terms of legality and other aspects» , м. Стамбул, 22.07.2024 р.
Презентовані дослідження в рамках членства в WG 2 COST CA 21133 Globalization, Illicit Trade, Sustainability and Security (GLITSS) є апробацією напрацювань професорки Ілони Думанської з тематики госпдоговірної роботи кафедри міжнародних економічних відносин № 0122U200189 “Цифрова трансформація торгівлі та діджиталізація митно-логістичного забезпечення бізнес-структур за умов диверсифікації міжнародних відносин у післявоєнній відбудові економіки України”, досліджень в рамках стипендії КМУ для молодих вчених, дотичні до гранту від Французького центру досліджень в гуманітарних і соціальних науках (CEFRES) у Чехії.
За інформацією кафедри міжнародних економічних відносин