“Справжній українець з козацьким духом, вірний товариш і друг з доброю душею, аналітичним розумом і високою культурою спілкування, великий любитель природи, чудовий організатор, справедливий у відношеннях з іншими людьми, витриманий, спокійний, дисциплінований і надійний у роботі” – саме так відгукуються про першого проректора Хмельницького національного університету (2002-2013рр.), Заслуженого працівника народної освіти України, кавалера ордена “Знак Пошани”, відмінника народної освіти України, доктора технічних наук, професора, відзначеного нагрудними знаками “Винахідник СРСР” та «Творець» Сергія Григоровича Костогриза, який 30 січня 2016 року відзначив свій 75-річний ювілей.
Народився ювіляр 30 січня 1941 року в селі Вовчок Бердшацького району Вінницької області. У 1958 році закінчив із золотою медаллю Ольгопільську середню школу і вступив до Львівського лісотехнічного інституту, який закінчив з відзнакою у 1963 р. за спеціальністю «Лісоінженерна справа». Потім працював у Гузеріпльському ліспромгоспі Центрального науково-дослідного інституту механізації та електрифікації лісової промисловості (Краснодарський край), майстром, технічним керівником, начальником дільниці.
У період 1965-1966 рр. служив у Радянській армії. 1969 р. закінчив аспірантуру при кафедрі транспорту лісу та тягових машин Львівського лісотехнічного інституту і був направлений Міністерством вищої та середньої спеціальної освіти УРСР у Хмельницький технологічний інститут побутового обслуговування для роботи на посаді асистента. Роботу на цій посаді розпочав на кафедрі опору матеріалів і деталей машин. У кінці 1969 р. захистив кандидатську дисертацію, результати якої були використані в удосконаленні трелювальних машин Онежським тракторним заводом.
Працюючи в університеті, займав науково-педагогічні посади старшого викладача, доцента. З 1975 р. декан механічного факультету, а з 1982 р. проректор з навчальної роботи. За його безпосередньою участю розроблені комплекси дидактичних матеріалів і методичного забезпечення з навчальних дисциплін «Теорія механізмів і машин», «Деталі машин», «Основи теорії коливань та віброзахисту» створені оригінальні навчальні лабораторії та навчальні кабінети з цих курсів. Викладацьку та адміністративну діяльність С.Г. Костогриз завжди поєднував з активною науково-дослідницькою роботою. Протягом багатьох років здійснював керівництво госпдоговірними науково-дослідними роботами з проблем динаміки технологічного обладнання машинобудування. Ним розроблені та впроваджені у виробництво оригінальні конструкції стендів для динамічних випробувань пружних муфт та номінально нерухомих з’єднань деталей машин, високонадійні механічні прилади для передачі електричних сигналів з нерухомих об’єктів на об’єкти, що перебувають в обертовому русі.
1995 року захистив докторську дисертацію. З 2002 року обіймав посаду першого проректора університету. У центрі його науково-педагогічної діяльності перебувають питання якості навчального процесу у вищих закладах освіти. Він є співавтором колективних монографій “Державні стандарти професійної освіти: теорія і методика”, “Моніторинг якості навчального процесу у вищому закладі освіти”, серії методичних розробок з проблем запровадження європейської кредитно-трансферної системи. Під його керівництвом та за його безпосередньою участю розроблений збірник внутрішніх нормативних документів з організації освітньої діяльності Хмельницького національного університету. Впродовж багатьох років Сергій Григорович є членом Науково-методичної комісії Міністерства освіти і науки України зі специфічних категорій.
Костогриз С.Г. – висококваліфікований фахівець, відмінний педагог, умілий та ініціативний організатор і керівник. Будучи одним із провідних керівників, він сприяє зміцненню матеріально-технічної бази університету, організації навчально-методичної, науково-дослідної та виховної роботи, що дозволило за порівняно короткий час Хмельницькому технологічному інституту побутового обслуговування стати вищим навчальним закладом України широкого профілю – Хмельницьким національним університетом. Крім цього, Сергій Григорович – один із провідних учених України з теорії тертя в номінально-нерухомих фрикційних з’єднаннях. Він є автором понад 250 наукових і науково-методичних праць, у т.ч. 4 монографій (у співавторстві), 30 авторських свідоцтв і патентів на винаходи, багато з яких запроваджені у виробництво. Під його керівництвом виконана велика кількість науково-дослідних робіт як за державним замовленням, так і на госпдоговірних засадах з різними підприємствами міста, області та України, результати яких впроваджені у виробництво та навчальний процес. Розроблені ним методи розрахунку та проектування механізмів широко використовуються в різних конструкторських і проектних організаціях, науково-дослідних інститутах та вищих навчальних закладах.
Костогриз С.Г. успішно передає свій досвід іншим викладачам і молодим ученим, постійно дбає про підвищення їхньої кваліфікації. Під його науковим керівництвом захищена одна докторська і п’ять кандидатських дисертацій. Він бере активну участь у громадському житті університету та за його межами, є членом спеціалізованої вченої ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій у Хмельницькому національному університеті, виконує цілу низку інших громадських доручень.
Сергій Григорович користується заслуженим авторитетом у колективі університету, наукових колах України та серед виробничників з проблем механіки машин. Це – мудрий педагог і наставник, доброзичлива, чуйна, всебічно розвинена, високоінтелектуальна людина.
1 лютого під час засідання ректорату у Залі засідань Вченої ради ХНУ відбулося урочисте привітання Сергія Григоровича. Колеги та учні зібралися, щоб висловити свої найщиріші вітання на адресу ювіляра.
З вірою в Бога, надією на власні сили, прагненням приносити користь людям – жити, жити, жити. Здоров’я Вам, Сергію Григоровичу, на безкінечні Літа!
За інформацією відділу зв’язків з громадськістю ХНУ