
Команда факультету технологій і дизайну «Green Chemistry Girls» у складі студенток 1-3 курсу освітніх програм «Хімічні технології та інженерія» та «Індустрія моди в легкій промисловості»: Іванна Підганюк – лідер команди, гр. ХТІ-22-1, Анастасія Мельник –гр. ХТІ-24-1, Вікторія Войтишина – гр. ІМЛП-22-1, Аліна Кравченко та Яна Петрова гр. ІМЛП-23-1 під керівництвом завідувачки кафедри індустрії моди в легкій промисловості Тетяни Надопти зі стартап проєктом «REVIVALEATHER» стали однією з восьми команд України, які потрапили до першого акселератору Зеленої хімії в Україні.


Акселератор Зеленої Хімії – це унікальна програма комплексної підтримки стартапів у сфері зеленої хімії, що допомагає перетворювати ідеї на реальні рішення для сталого розвитку промисловості. Акселератор зеленої хімії реалізується в межах проєкту Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку «Глобальна програма інновацій та мереж у зеленій хімії». Виконавець Програми – Центр зеленої хімії та зеленої інженерії Єльського університету (США), національний виконавчий партнер проєкту – Центр ресурсоефективного та чистого виробництва.
1-3 травня 2025 року у м. Київ в Smart Shelter CLUST Space, КПІ ім. Ігоря Сікорського відбулося урочисте відкриття програми в якому участь взяли не лише команда студенток факультету, але й декан факультету технологій і дизайну Тетяна Іванішена, яка стала тренером та ментором в рамках реалізації даного проєкту і завідувачка кафедри хімії та хімічної інженерії Ольга Параска, як ментор проєкту.



Глобальна програма інновацій та мереж у зеленій хімії (GreenChem) покликана посилити раціональне управління промисловими хімічними речовинами та відходами шляхом впровадження ефективного контролю, скорочення та/або ліквідації відходів, а також, зокрема, розширити застосування рішень зеленої хімії щодо СОЗ та заміни ртуті шляхом розбудови потенціалу, впровадження інновацій та створення глобальної мережі зеленої хімії, що сприятиме підвищенню обізнаності, підтримці та впровадженню рішень у сфері зеленої хімії.
Відбір пройшли 8 стартап та інноваційних проєктів на ранніх стадіях (TRL 1-3), які працюють над використанням вторинної сировини для створення безпечних матеріалів і продуктів, безпечними хімічними речовинами та продуктами з відновлюваних джерел сировини, екологічно безпечними розчинниками, каталізаторами та методами синтезу, оптимізацією хімічних процесів для мінімізації екологічного впливу, рішеннями для підвищення ефективності виробництва та екологічної безпеки продуктів, альтернативами для небезпечних хімічних речовин (СОЗ, ртуть та ін.), технологіями зниження викидів вуглецю та захисту довкілля.
Протягом 3-ох місяців команди проходитимуть навчання в онлайн форматі, де відвідуватимуть навчальні лекції, воркшопи та практичні сесії, а також будуть мати можливість експертної підтримки, менторства та персональних консультації від досвідчених підприємців і науковців для розвитку своїх проєктів. Під час участі в програмі команда матиме можливість знайти партнерів та однодумців, отримати доступ до ринку, контактів з промисловими партнерами для тестування рішень, фінансової підтримки та можливості отримати фінансування на розвиток проєкту. У вересні відбудеться Demo Day з презентацією проєктів для потенційних партнерів та інвесторів. Це інтенсивна програма, яка поєднує роботу з менторами та експертами із проактивним навчанням, працюючи над сильним бізнес-планом, пошуком галузевих партнерів, переконливою презентацією стартапу, навичками залучення інвестицій.

В рамках відкриття 1 травня відбулася презентація Акселератора Оленою Табачук, програмною менеджеркою бізнес-акселератора зеленої хімії, Центр ресурсоефективного та чистого виробництва та Сергієм Сергієнко, операційним менеджером бізнес-акселератора зеленої хімії, Центр ресурсоефективного та чистого виробництва. Крім того, учасники мали можливість познайомитися з менторами та іншими командами.

2-3 травня відбулися перші навчальні лекції з “Основ зеленої хімії” (лектор – Олександр Хохотва, доктор технічних наук, експерт із хімічного менеджменту Центру ресурсоефективного та чистого виробництва), “Основ підприємницької діяльності” і “Розроблення та валідаціі бізнес-моделі стартапу (лектор – Олексій Струцинський, директор інноваційного холдингу Sikorsky Challenge), “Визначення регіональних викликів та можливостей у сфері зеленої хімії” (лектор – Олексій Миронюк, доктор хімічних наук, завідувач кафедри хімічної технології композиційних матеріалів хіміко-технологічного факультету КПІ ім. Сікорського), воркшоп “Створення бізнес-моделі” (Олексій Струцинський, директор інноваційного холдингу Sikorsky Challenge).




У рамках заходу команда відвідала Державний політехнічний музей імені Бориса Патона при Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського, який є одним з найбільших українських музеїв техніки і найбільшим університетським музеєм в Україні.



Попереду ще багато роботи над проєктом, тому бажаємо нашим дівчатам гідно представити Хмельницький національний університет на фінальному Demo Day у вересні 2025 року.
За інформацією факультету технологій і дизайну