23–25 квітня 2024 року професорка кафедри міжнародних економічних відносин ХНУ Ілона Думанська брала участь у статусі члена МС від України в триденній конференції СOST CA 22122 Rethinking the Blue Economy: Socio-Ecological Impacts and Opportunities (RethinkBlue) та презентувала доповідь у рамках грантового фінансування досліджень на тему «Security Issues of Maritime Logistics of Illicit Trade in the Black and Azov Seas during the War» (Проблеми безпеки морської логістики нелегальної торгівлі в Чорному та Азовському морях під час війни).
У ході першого дня конференції, а саме 23 квітня 2024 року було обговорено організаційні засади роботи активності. Керівник СOST CA 22112 Drazen Cepic (University of Zadar, Хорватія) представив новообраних членів керівного комітету, серед яких був єдиний представник з України – Ілона Думанська, як результат Україна була внесена до карти досліджень CA 22122 Rethinking the Blue Economy: Socio-Ecological Impacts and Opportunities (RethinkBlue).
Конференція відбувалась у форматі офлайн. Модератором заходу першого дня була професорка Birgit Pauksztat (Норвегія). В рамках конференції були також проведені панельні дискусії та круглі столи за участі провідних науковців Maria Hadjimichael, Jerneja Penca, Maciej Kowalewski та Marta Ballesteros у сфері Blue Economy.
Керівник СOST CA 22122 Drazen Cepic, вступне слово
Україна на карті досліджень СOST CA22122
Цього ж дня професоркою Ілоною Думанською було відкрито постерну сесію WG2 Food security and blue consumption та представлено доповідь з акцентом на проблеми забезпечення додаткових гарантій міжнародного врегулювання морської логістики. З позицій глобальної продовольчої безпеки та цілей сталого розвитку, вона обґрунтувала значення виходу до моря та власних морських портів для економіки України та країн, залежних від експорту її сільськогосподарської продукції. Нею було проведено ретроспективний аналіз подій з початку бойових дій з проекцією на картину морської логістики через Чорне море, в рамках Стамбульської ініціативи щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, а також кризи сухопутних перевезень через «шляхи солідарності», транзитом до Балтійського моря. Окремо було акцентовано увагу на посилені дослідження статусу Азовського моря та отриманої росією незаконної монополії на використання його природних ресурсів і логістичних маршрутів морських просторів та портів.
Професорка Ілона Думанська та професорка Cristina Pita (Centre for Environmental and Marine Studies, University of Aveiro, Португалія)
Вхід в прибережний корпус Університету Задару
Програма заходів СOST CA 22122
Засідання WG2 Food security and blue consumption
24 квітня відбулось продовження роботи конференції, зокрема було організовано Roundtable discussion «Blue Economy in the Adriatic: perspectives and narratives» за модераторства Branko Ančić та участі панелістів: Šime Barić, Josip Faričić, Senija Čaušević, Ana Slišković, постерна сесія Marine tourism and emergent activities та Climate change & natural hazards з виступами. Програма дня була вкрай насичена та передбачала робочу поїздку в м. Нін на риборозплідник Cromaris та соляний парк. Cromaris сьогодні є одним з найсучасніших інкубаційних цехів для аквакультур у світі.
Риборозплідник Cromaris, м. Нін
Соляний парк, м. Нін
25 квітня 2024 року була проведена активна робота серед членів WG, визначено перспективні плани на майбутнє та знайомство у середині робочих груп. Керівники WG представили бачення розвитку активності, висвітлили окремі питання участі в грантах і плани щодо написання мультидисциплінарних публікацій.
У підсумку всі учасники конференції отримали потужний поштовх до співпраці та натхнення до нових звершень у науковій роботі.
За інформацію кафедри міжнародних економічних відносин