Державна служба якості освіти України сформувала й оприлюднила перелік закладів вищої освіти за ступенями ризику на 2024/2025 навчальний рік. Цьогоріч з-поміж 289 закладів вищої освіти (ЗВО) до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику належать 14 (5%), середнім — 142 (49%), а з незначним — 133 (46%). Хмельницький національний університет отримав 20 балів з визначенням – незначний ступінь ризику.
Оцінювання проводилося згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2018 року № 982 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері вищої освіти та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою якості освіти».
Задля відкритості й прозорості підготовки та оприлюднення результатів розрахунок ступенів ризику від провадження господарської діяльності здійснено в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) за модулем «Ступені ризику (для вищої освіти)» (далі – Модуль), що максимально автоматизує процес обчислення балів за встановленими критеріями.
У Модулі ЗВО вносять показники лише за двома із семи розділів (критеріїв):
- «Стан оприлюднення на офіційному сайті ЗВО визначених законодавством документів, матеріалів та інформації»;
- «Частка акредитованих освітніх програм».
Чотири розділи Модуля — «Чисельність здобувачів вищої освіти за останні три роки (відсотків)», «Кількість науково-педагогічних (педагогічних) працівників, працевлаштованих за основним місцем роботи», «Наявність відокремлених структурних підрозділів», «Наявність іноземних здобувачів вищої освіти» — заповнюються автоматично на підставі відомостей, які ЗВО внесли до ЄДЕБО (зокрема й за попередні роки). Розділ «Кількість порушень вимог законодавства у сфері вищої освіти, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п’яти років» заповнюють уповноважені працівники Служби на підставі відомостей, розпорядником яких є Служба.
Формування та оприлюднення переліку ЗВО за ступенями ризику має на меті дати змогу звернути увагу на чинники, що збільшують ризики провадження освітньої діяльності, та вжити заходів на запобігання зростання кількості балів за відповідними критеріями.
За інформацією Державної служби якості освіти України