ХНУ – учасник  Проєкту енергетичної безпеки

13 вересня 2023 року в рамках реалізації USAID Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ), учасником якого є Хмельницький національний університет, відбувся круглий стіл “Когенерація для живлення критичної інфраструктури протягом наступного опалювального періоду”, у роботі якого взяв участь ректор ХНУ Сергій Матюх. У режимі онлайн до заходу також долучилися: проректор з наукової роботи Олег Синюк, завідувач кафедри машин і апаратів, електромеханічних та енергетичних систем Олег Поліщук, викладачі і студенти різних освітніх програм спеціальностей “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка”, “Галузеве машинобудування” ХНУ.

Серед спікерів та учасників заходу були представники Агентства США з міжнародного розвитку (USAID);  Мінінфраструктури; Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; народні депутати України; представники органів місцевого самоврядування; керівники теплопостачальних підприємств.

Із вітальними словами до учасників круглого столу звернулися:

Кетлін Кірш – керівниця енергетичної команди Офісу економічного зростання USAID/Україна;

 Андрій Герус – народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг;

Олександр Бутенко – заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України;

Олександр Формагей – член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Представник Міністерства енергетики України

Ганна Замазєєва – Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Майк Трейнор – керівник USAID Проєкту енергетичної безпеки.

Під час круглого столу обговорили ряд важливих питань застосування когенерації для живлення критичної інфраструктури, зокрема:

 • приєднання об’єктів критичної інфраструктури до когенераційних установок;

• вартість газу для ТКЕ для виробництва електричної енергії для забезпечення власних потреб;

• ліцензування господарської діяльності. Після завершення заходу відбулося урочисте підписання Меморандумів між USAID Проєктом енергетичної безпеки та представниками органів місцевого самоврядування, теплокомуненерго і навчальних закладів, які стануть отримувачами когенераційних установок в якості допомоги від USAID для сталого проходження опалювального періоду. Відповідний Меморандум був підписаний між компанією Tetra Tech ES, Inc. (Tetra Tech), яка є виконавцем Проєкту енергетичної безпеки, та Хмельницьким національним університетом.

Зазначимо, що Хмельницький національний університет подавав заявку на участь у Грантовій програмі USAID Проєкту енергетичної безпеки. Реалізація запропонованого проєкту дасть можливість проведення безперервного освітнього процесу для студентів та аспірантів Хмельницького національного університету та Херсонського національного технічного університету, який релоковано до нашого ЗВО, а також проведення соціальної роботи, міжнародної та волонтерської діяльності.

 Проєкт функціонування когенераційної установки в Хмельницькому національному університеті також стане одним із пунктів практичної реалізації регіональної програми забезпечення енергетичної ефективності Хмельницької області при підтримці ESP USAID. Цей проєкт має великий потенціал поширення в Подільському регіоні. Такі малі енергетичні комплекси мають переваги комбінованого виробництва тепла та електроенергії. Зазначимо, що  науковці ХНУ Олег Поліщук, Павло Каплун та Борис Таланкін входили до складу робочої групи з розробки регіональної програми забезпечення енергетичної ефективності при Хмельницькій обласній військовій адміністрації.

Висловлюємо подяку за залучення Хмельницького національного університету до програми обладнання когенераційною установкою об’єктів інфраструктури університету керівнику проєкту USAID «Енергетична безпека» Майку Трайнеру та лідерці напрямку теплопостачання Діані Корсакайте, а також консультанту USAID Проєкту енергетичної безпеки Євгенію Нікітіну.

Відділ зв’язків з громадськістю