Магістрантки кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету спеціальності «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська» Лариса Краснюк та Марія Колесник отримали можливість пройти навчальний курс із польської мови, історії та культури у літній школі NAWA, яку проводив Лодзький університет.
Слухачів школи (більше 60 осіб) було поділено на 5 груп за рівнем володіння польською мовою. Для цього на першому занятті було проведене тестування, яке включало 50 питань із граматики польської мови. У групі із високим рівнем знання мови, у якій навчалися Л. Краснюк та М. Колесник, заняття проводилися виключно польською, що стало чудовою можливістю повністю поринути у мовне середовище і здобути неоціненний досвід спілкування з носіями польської мови високої кваліфікації – викладачами Лодзького університету – філологами, істориками, культурознавцями.
Навчання проходило дистанційно на платформі Microsoft Teams. Слухачами групи були представники із різних країн світу – України, Японії, Тайваню, Німеччини, Бельгії, Грузії. З особливою теплотою викладачі ставилися до слухачів із України, висловлюючи слова підтримки та побажання якнайшвидшої перемоги України та настання миру.
Національна агенція академічних обмінів NAWA є інституцією, яка підпорядковується Міністерству вищої освіти Польщі. Одним із напрямків діяльності NAWA є організація навчання і стажування іноземців у Польщі та проведення літніх шкіл із вивчення польської мови, літератури та культури для громадян різних країн, у тому числі України.
Тому одна із перших лекцій у літній школі була присвячена інформації про діяльність NAWA, особливостям системи освіти у Польщі, ознайомлення із дослідницькими проєктами та стипендіальними програмами навчання у різних галузях науки та освіти, які агенція надає студентам, докторантам та дослідникам із університетів і наукових установ усього світу.
Навчання у літній школі проходило з 8 по 27 серпня і було надзвичайно насиченим. Щоденні заняття тривалістю 5 академічних годин були присвячені не тільки поглибленому вивченню польської мови з прекрасними педагогами – пані Мартою Рутковською та паном Романом Тарновським – директором літньої школи, а також включали широку навчальну програму, присвячену знайомству із історичною і культурною спадщиною Польщі. А саме:
- пан Артур Росяк прочитав глибокі за змістом лекції з історії Польщі;
- культурно-антропологічні заняття, які проводила пані Анна Куєвська, були присвячені вивченню польських традицій та обрядів («Від весни до осені, або польський обрядовий календар», «Польські регіони або локальний колорит польської культури», «В ритмі польської щоденності»);
- пані Марта Рутковська та Юстина Веселовська провели надзвичайно цікаві віртуальні екскурсії по місту Лодзь – «Лодзь історичний» та «Лодзь сучасний»;
- пані Юстина Сохацька розповіла про особливості мовної культури на лекції «Культура мовлення, як елемент польської культури»;
- пані Єва Сабела на лекції із польської літератури познайомила із польськими легендами;
- пані Паула Гуральчик – член Державної комісії з підтвердження знання польської мови як іноземної, розповіла про особливості підготовки та здачі іспитів із польської мови на рівнях від А1 до С2, а також влаштувала віртуальну екскурсію, в якій розповіла про освітній процес та студентське життя в Лодзькому університеті.
Для слухачів школи була влаштована онлайн-зустріч із випускницею факультуту міжнародних відносин Лодзького університету – студенткою із В’єтнаму пані Ха. Також були проведені інтеграційні зустрічі із керівником та викладачами літньої школі NAWA, які сприяли встановленню контактів, обміну досвідом та цікавою інформацією. Неформальний характер таких зустрічей та приязна атмосфера сприяли налагодженню дружніх відносин між викладачами та слухачами літньої школи.
Надзвичайно зворушливою була процедура, присвячена завершенню курсів та врученню сертифікатів. Кожна із груп підготувала викладачам сюрпризи – виконання польських пісень, читання віршів, загадки, а викладачі в свою чергу із теплотою та сердечністю побажали усім випускникам школи подальших успіхів.
Магістрантки кафедри слов’янської філології ХНУ:
ст.гр. ФППмз-22 Лариса КРАСНЮК
ст.гр. ФПРм-21-1 Марія КОЛЕСНИК