Доповідь Ілони Думанської про здобутки проєкту віртуальної мобільності на семінарі «COST CA GLITSS» в Палермо, Італія

У рамках конкурсного відбору Cost Action GLITSS професорка кафедри міжнародних економічних відносин Ілона Думанська отримала можливість прийняти участь з доповіддю на семінарі «Civil Society’s Responses to Illicit Trade», 6–7 лютого 2025 р. на базі приймаючого Університету LUMSA у м. Палермо, Італія. Семінар був присвячений проблематиці реагування громадянського суспільства на незаконну торгівлю.

Організаторами заходу виступив науковий комітет в складі відомих науковців: Stefano Caneppele, University of Lausanne, Швейцарія, Umberto Di Maggio, LUMSA University, Італія та Francesca Forno, University of Trento, Італія. Захід розпочався з доповідей keynote спікерів Baris Cayli Messina, Carina Gunnarson, Theodoros Rakopoulo та доповідачів: Besa Shahini, Mirela Tase, Ludovica Boelting, H. Konstantin J., Ilona Dumanska, Boban Misoski, Jaroslav Dvorak and Clara Rondani. Внески кожного науковця в цей семінар викликали захоплюючі дискусії про те, що визначає громадянське суспільство, як цим терміном іноді можна зловживати, процеси, які перетворюють людей на мобілізовані спільноти, і вплив цифрового світу на стимулювання змін. Обговорення були жвавими та наповненими дієвими ідеями, які зроблять значний внесок у цю сферу.

Фотозвіт GLITTS workshop «Civil Society’s Responses to Illicit Trade», м. Палермо, 06–07.02.2025 р.

Ілона Думанська презентувала результати досліджень на тему «Markers of Сivic Сompetence in Youth Perception of Illicit Trade (based on material of Virtually Mobility project COST CA 22122). Доповідь була зосереджена на ролі включення молоді у процеси прийняття рішень як умови розбудови громадянського суспільства.

Матеріали доповіді Ілони Думанської на GLITTS workshop
«Civil Society’s Responses to Illicit Trade», м. Палермо, 06–07.02.2025 р.

Європейські прагнення країн Східного партнерства, в тому числі й України демонструють важливість формування громадянської компетентності молоді у ставленні до незаконної торгівлі. Вагому роль у цьому відіграють маркери сприйняття законності та відповідальності перед іншими індивідами в соціумі. В ході реалізації гранту віртуальної мобільності в рамках COST CA 21133 «Understanding Illicit Trade: A Youth Perspective. Formation of a culture of legality» (період 01.09.2023-30.09.2023) за результатами вхідного та вихідного анкетування було ідентифіковано маркери громадянської компетентності і проблеми толерантного ставлення молоді до деяких проявів незаконності в обмін на можливі вигоди та безвідповідальність. Як результат, було доведено, що саме на етапі здобуття майбутньої професії та/або започаткування підприємницької діяльності молоддю доцільно формувати вірне сприйняття явищ незаконної торгівлі та її наслідків.

У ході доповіді професоркою Думанською було доведено, що вирішенням цієї проблеми є навчання (формальне та/або неформальне) в освітньому процесі та розвиток справедливих інститутів громадянського суспільства у формі НГО, кооперативів та професійних молодіжних об’єднань для протидії залучення молоді до незаконної діяльності під час та/або в ході «транзиту» до майбутньої професії. Варто відзначити до даний віртуальний проєкт був реалізований також й на базі кафедри міжнародних економічних відносин Хмельницького національного університету за участі запрошеного експерта серії воркшопів – Ольги Матвієць, University of Exeter (Великобританія) та інформаційної підтримки завідувача кафедри (наразі проректора ХНУ), професора Дмитра Васильківського. Детальніше: https://surl.li/atubrd

Протокольне фото учасників GLITTS workshop
«Civil Society’s Responses to Illicit Trade», м. Палермо, 07.02.2025 р.

Доповідь професорки Ілони Думанської вкотре викликала жвавий інтерес у публіки та активну дискусію серед колег зі Швейцарії та Швеції з включення молоді до процесів прийняття рішень щодо участі в розбудові громадянського суспільства та форм впливу на формування їх думки.

За результатами заходу було видано Book of Abstracts (Доступ: https://surl.li/mfasvg ) та сформовані парні дослідження з поміж учасників семінару для спільної публікації у видавництві Routledge.