Наприкінці травня делегація Хмельницького національного університету у складі проректора з міжнародних зв’язків, професора Миколи Йохни та доцента кафедри практичної психології та педагогіки Романа Попелюшка взяла участь у міжнародній конференції «Мережева взаємодія університетів із соціальними партнерами в області інклюзивної освіти: міжнародні та регіональні аспекти».
Конференція проходила в рамках спільного європейського проекту TEMPUS IV «Підготовка педагогів та освітніх менеджерів до роботи з гетерогенними групами і організаціями», який реалізовується у ХНУ. Конференція відбулася у Новгородському державному університеті ім. Ярослава Мудрого (м. Великий Новгород, Російська Федерація) в рамках Тижня міжнародної співпраці.
В останні роки перед сучасним полікультурним та глобалізованим світом постала велика кількість викликів, що потребують комплексного та системного підходу до їх вирішення. Низка країн зіштовхнулася із складними проблемами соціальної гетерогенності, інклюзії та толерантності, які лише загострюються через посилення міграційних потоків, збільшення кількості міжетнічних та міжконфесійних конфліктів та ускладнення процесів інтеграції індивідів і груп з особливими потребами у суспільне життя. З огляду на вищезазначені проблеми перед сучасним суспільством постає потреба у педагогах, здатних проектувати та розвивати інклюзивне освітнє середовище в освітніх закладах, а також взаємодіяти в межах цього середовища із різними групами учнів. Також з’являється необхідність формування у керівників освітніх установ та організацій особливих компетенцій для створення і розвитку у гетерогенних організаціях корпоративної культури, яка б забезпечувала процес інклюзії різних соціальних груп в єдину спільноту.
З метою висвітлення усіх аспектів вищезазначених проблем та пошуку ефективних шляхів їх вирішення і проходила конференція «Мережева взаємодія університетів із соціальними партнерами в області інклюзивної освіти: міжнародні та регіональні аспекти». На урочистій церемонії відкриття конференції із вступним словом виступили радник президента Фондового університету м. Хільдесхайм (Німеччина), керівник проекту TEMPUS, професор Ольга Грауманн та ректор Новгородського державного університету ім. Ярослава Мудрого, професор Віктор Вебер, які привітали усіх присутніх із початком конференції та побажали плідної та результативної роботи.
Особливе зацікавлення у всіх присутніх викликали доповіді представників Хмельницького національного університету: професора Миколи Йохни «Фактори взаємодії школи і сімей з дітьми з особливостями психофізичного розвитку» та доцента Романа Попелюшка «Компетентність педагогічного складу навчального закладу як запорука розвитку інклюзивної освіти». В рамках конференції представники університетів-членів консорціуму мали змогу взяти участь у роботі школи ІТ-менеджерів і відвідати муніципальний автономний загальноосвітній заклад «Гімназія «Новоскул», що є учасником пілотної довгострокової цільової програми з впровадження інклюзивної освіти у Великому Новгороді. В третій день конференції відбулося засідання координаторів міжнародного проекту TEMPUS IV «Підготовка педагогів та освітніх менеджерів до роботи з гетерогенними групами і організаціями», на якому були підведені перші підсумки реалізації проекту.
Надалі конференція проходила у рамках трьох секційних засідань, під час яких обговорювалися найактуальніші питання мережевої взаємодії освітніх організацій і суспільних інститутів в політкультурному суспільстві, проблеми інклюзії учнів з обмеженими можливостями в освітній простір, особливості навчання та виховання дітей в умовах гетерогенного освітнього середовища.
Варто зазначити, що участь у реалізації проекту TEMPUS «Підготовка педагогів та освітніх менеджерів до роботи з гетерогенними групами і організаціями» дала новий імпульс у розвитку співпраці ХНУ з закладами соціального комплексу міста та області, а також позитивно вплинула на розвиток міжнародних зв’язків університету.
Ольга Осійчук,
відділу міжнародних зв’язків
та зв’язків з громадськістю ХНУ