У перший день зими Український інститут книги анонсував Національний тиждень читання-2023 – щорічну акцію, яку організовує вже втретє. Мета акції – об’єднати українців навколо читання як повсякденної практики та життєвої стратегії.
Цього року Національний тиждень читання відбувся із 4 по 10 грудня. Гаслом акції є «Бути своїми» – це про важливість звʼязку між поколіннями, між читачами й літераторами, між усіма українцями, надто під час війни. Важливо розуміти, що читання книжок сприяє єднанню українського народу, формуванню нашої ідентичності, збереженню культурно-мовної спадщини держави.
У фокусі тижня читання – постать Миколи Хвильового, 130 років від дня народження якого відзначається 13 грудня.
Читання є важливим у час миру і добробуту, але ще важливішим – у часи випробувань, які випали на нашу долю через війну. Книжки можуть стати нашим захистом і нашою зброєю, друзями і порадниками, вчителями і лікарями. У цьому переконані студенти Хмельницького національного університету, які активно долучилися до цієї акції.
Серед здобувачів освіти Хмельницького національного університету відділом навчально-виховної роботи та студентською радою було проведено опитування у соціальних мережах щодо оголошеного національного тижня читання:
- Що для вас читання книг?
- Що саме ви любите читати (жанр, автор, тощо)?
- Що саме ви порекомендуєте друзям, знайомим обов’язково прочитати?
На ці та інші подібні питання відповідали наші студенти.
Зацитуємо відповіді, які ми отримали:
«Для мене читання книги – це можливість поринути в цілком інший світ, у світ, що описується в книзі. Можливість бути кимось іншим: стати людиною іншої епохи, країни, професії, культури, подивитися на світ по новому і навчитися чогось нового».
«Для мене читання – це друге дихання!»
«У першу чергу, для мене, читання книг це можливість морально відпочити від буденних справ. Також читання сприяє розвитку уяві, що допомагає мені більш творчо проявляти себе у різних завданнях, а ще це чудовий спосіб поповнити словниковий запас».
«Читаю багато, але маю таку звичку: читаю 2–3 книги одночасно. Часто слухаю аудіокниги».
«Для мене читання – це відпочинок, можливість поринути у цікавий світ».
«Читання книг для мене зараз – це мрія тому, що вільного часу на улюблене заняття катастрофічно не вистачає».
Результати опитування показали, що найбільше студенти полюбляють читати закордонних авторів: Стівена Кінга, Джоан Роулінг, Анджея Сапковського та Агату Крісті, Хемінгуея, Ремарка, саме вони є авторами відомих книг, які дублюються серед відповідей студентів. Щодо жанрів: детективи, книги з психології та саморозвитку, драму, класику, жахи, історичні романи, фентезі та ромком.
Декілька порад від студентів, що варто обов’язково прочитати:
«Мистецтво Війни» Сунь-Цзи, твори Рея Бредбері та Віктора Франкла, «Шпигунку» та «Алхіміка» Пауло Коельйо, «Державець» Нікколо Макіаввелі, «Купи собі той довбаний букет» Тара Шустер, Гюдрун Скреттінґ «Три чоловіки для Вільги», Ерік Берн «Ігри, в які грають дорослі», «Мовчазна пацієнтка» Алекс Майклідіс, Маркус Зузак «Крадійка книг», Роберт Грін «48 законів влади», Мішель Обама «Становлення», а також без сумніву Ліну Костенко, сучасних українських авторів: Сергія Жадана та Макса Кідрука, Юрка Іздрика, Юлію Сливку і Катерину Бабкіну, Ольгу Саліпу, Юрія Даценка (хмельничани), а ще поезію Василя Стуса та Василя Симоненка.
Сподіваємося, що нам вдалося привернути увагу до важливості та приємності читання, надихнути студентів відвідати бібліотеку чи книгарню.
За цю можливість, і за можливість працювати задля книги дякуємо нашим воїнам, котрі, попри люті холоди, тримають найголовнішу лінію – лінію фронту.
Тримаймося й читаймо разом!
Відділ навчально-виховної роботи,
Студентська рада