Кафедра соціальної роботи та соціальної педагогіки організувала та провела інформаційно-просвітницькі лекції для студентів у стінах Хмельницького міського перинатального центру.
«Єдина розкіш – це розкіш спілкування», – так говорив Екзюпері і з ним дійсно важко не погодитися.
Однак, напевно, справжня розкіш – розкіш материнства. Боязкість та незрозумілість, плач дитини та перші хвилини розпачу «новоспеченої» матусі… можна продовжувати і далі – всі ці ознаки характерні для будь-якої жінки, яка пізнала материнство, однак підтримка рідних та близьких рятує в хвилини розпачу та водночас хвилини щастя. Згодом, розуміючи усю відповідальність та вагомість у житті дитини, батьки творять її долю, а саме виховуючи та навчаючи її, та перш за все, батьки дарують нам життя – і це головне.
Та все ж неможливо переоцінити вклад тих людей, які допомогли нам з`явитися на світ, а саме лікарів. Та й забути про ту відповідальність, яка лягає саме на їхні плечі неможливо.
Саме тому для нас, як фахівців, і безперечно для майбутніх мам і татусів – роль, яка є головною в нашому житті, була проведена лекція в Хмельницькому міському перинатальному центрі в якій прийняли участь студенти 1-4 курсів спеціальностей «Соціальна педагогіка» та «Соціальна робота».
Захід відбувся за ініціативи завідувача кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки, кандидата психологічних наук, доктора педагогічних наук, професора Романовської Л.І., доцента кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки, кандидата педагогічних наук Рабійчука С.О. та головного лікаря Хмельницького міського перинатального центру Ропотана А.Г.
Програма нашого заходу мала дві частини: безпосереднього спілкування з лікарями міського перинатального центру – акушер-гінекологом Центру планування сім’ї і репродукції людини – Бубелою Уляною Григорівною та лікарем-неонатологом відділення спільного перебування матері і дитини (для новонароджених), психоаналітиком – Бауер Оленою Володимирівною.
Перша частина лекції включала такі питань, як планування сім`ї, значення партнерських пологів та найголовніша подія у житті – народження немовляти. Зовнішній негативний вплив призводить до того, що молодь, практично зі шкільної лави, вживає алкоголь, а часом і наркотики, палить, рано розпочинає статеве життя.
Дуже важливим є і дошлюбне консультування. В цьому напрямку ХМПЦ уже доволі успішно співпрацює з органами РАЦСу.
З квітня 2010 року на базі ХМПЦ функціонує Центр планування сім’ї і репродукції людини, який сприяє впровадженню допоміжних репродуктивних технологій у роботі з подружніми парами, котрі з тих чи інших причин не можуть мати дітей, попередження небажаної вагітності, профілактична робота з молоддю тощо.
Ще одним важливим психологічним аспектом в ХМПЦ є практика сімейних пологів. Пологи з чоловіком – найбільш поширений і природний варіант партнерських пологів, адже поява спільної дитини – найважливіша подія в житті обох батьків. Одні потребують моральної підтримки з боку близької людини, інші не хочуть залишати чоловіка “за бортом” важливого сімейної події, треті виходять із міркувань практичного характеру (чоловік може надати фізичну допомогу, вчасно покликати персонал, що-небудь подати або принести). Дійсно, породілля в присутності чоловіка відчуває себе більш комфортно, оскільки відчуває його співчуття і участь. А її позитивний настрій сприяє благополучному перебігу пологів.
До спільних пологів потрібно готуватися, тому в закладі працює «Школа відповідального батьківства», де психолог перинатального центру розповість про перебіг і стадії пологів, продемонструє фільм про спільні пологи, а чоловікові розповість, як робити знеболюючий масаж при переймах.
Друга частина лекції – психологічна допомога батькам, які відмовляються від новонародженої дитини та батькам, діти яких мають вроджені вади розвитку. У міському перинатальному центрі є можливість виходжування недоношених дітей. Сучасні підходи запроваджені в закладі забезпечують не тільки збереження життя глибоко-недоношених дітей, а й здійснюють профілактику ускладнення, пов’язані з глибокою незрілістю таких дітей (профілактика порушень зору, слуху, розумового розвитку), що призводить до підвищення якості життя таких дітей в суспільстві.
Із проблемою виходжування новонароджених дітей виникає і психологічний її аспект – моральна підтримка батьків, саме тому важливо, що студенти Хмельницького національного університету – майбутні соціальні педагоги та соціальні працівники мали можливість ознайомитися з такою проблемою та в подальшому із своїми викладачами обговорювати шляхи її вирішення.
Відношення медичного персоналу до маленьких пацієнтів особливе. Дитина, народжена з певною патологією, не потрапляє у дбайливі руки батьків, і співробітники відділення на деякий час заміняють їй сім’ю. Емоційна підтримка батьків являється одним з найбільш важливих аспектів в проблемі виходжування новонароджених дітей.
Хмельницький міський перинатальний центр також тісно співпрацює із Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Нам пояснили, що робота соціальних служб відбувається як на амбулаторному етапі, так і на етапі стаціонару в закладі. Співпраця на амбулаторному етапі полягає у залученні спеціалістів-психологів для проведення виховної роботи з вагітними групи ризику, які не виконують рекомендацій та призначень дільничних лікарів акушер-гінекологів, відмовляються від госпіталізації у стаціонар або не з’являються на прийом. У разі потреби також проводяться бесіди з сім’ями такий вагітних. Лікар ЦПСРЛ розповіла студентам про важливість такої виховної роботи, адже вагітні, які відмовляються виконувати рекомендації лікаря, піддають ризику не тільки своє життя, а й життя своєї майбутньої дитини.
На етапі стаціонару виховна робота ще більш складна і потребує неабиякого досвіду та високого професійного рівня у спілкуванні з породіллями-матерями, які мають намір, або які відмовились від своєї новонародженої дитини. У бесідах з такими категоріями матерів задіяні не лише психологи соціальної служби, але, у першу чергу, медичний персонал закладу – це головний лікар, лікарі-неонатологи, акушер-гінекологи та медичні сестри відділення сумісного перебування матері і дитини. Завдяки таким спільним зусиллям змінюються на краще долі маленьких дітей, які отримують шанс відчувати материнське тепло і ласку.
Тож завдяки роботі лікарів перинатального центру, соціальних педагогів, соціальних робітників та психологів велика кількість дітей все ж таки мають справжні родини та щодня відчувають батьківське піклування і любов. Така робота лікарів та всього медичного персоналу закладу – неоціненна, адже післяпологова депресія, безпорадність та страх, а деколи і матеріальне становище штовхає матерів відмовлятися від рідних дітей. А своєчасна психологічна допомога рятує від масштабних наслідків, про які люди жалкують уже пізніше!
Ми зрозуміли, що праця лікарів перинатального центру – надзвичайно відповідальна, фізично та морально виснажлива і у свою чергу, ми щиро вдячні за таку проведену роботу з нами, як з майбутніми працівника та фахівцями своєї справи.
Матвійчук Ліна
студентка групи СП-12-1
Рабійчук Сергій Олександрович
доцент кафедри соціальної роботи та
соціальної педагогіки