Надихаючись тренінгом з інтернаціоналізації вищої освіти «Internationalisation Booster», за модераторства проректора з НПР Катерини Скиби, та виходячи з прагнень особистісного саморозвитку на засадах міжкультурної комунікації, професор кафедри міжнародних економічних відносин Ілона Думанська долучилась до конкурсного відбору та отримала можливість прийняти участь у програмі академічної мобільності «International Staff Week Erasmus+» з 24.04.2023 р. по 28.04.2023 р. Підґрунтям для відкритих можливостей стала підписана угода про співробітництво між Хмельницьким національним університетом та Університетом Вітовта Великого м. Каунас (Литва), завдяки кропіткій роботі відділу міжнародних зв’язків нашого університету.
У результаті була реалізована участь у програмі «International Staff Week Erasmus+» на базі Університету Вітовта Великого м. Каунас (Литва), що стала рамковою подією для розширення сфер інтернаціоналізації кафедри міжнародних економічних відносин.
У роботі «International Staff Week» брали участь близько 90 учасників з 18 країн. П’ять днів інтенсивної роботи, інформативно насичені воркшопи, обмін досвідом між колегами з різних країн стали неймовірними за враженнями та корисними для подальшої роботи та розвитку міжнародної активності нашого університету.
Ключовою метою академічної мобільності було впровадження міжнародного досвіду навчання для студентів у партнерському закладі. Серед найважливіших завдань було окреслено такі: обмін досвідом з освітніх технологій в Україні та Литви в рамках комунікативної співпраці в міждисциплінарне та експертне наукове середовище; покращення «softskills» щодо розвитку критичного мислення, особисте самовдосконалення та розвиток мовної компетенції на базі спілкування англійською мовою; підвищення педагогічної майстерності шляхом співпраці зі світовою науковою спільнотою, вдосконалення освітніх та освітньо-наукових програм підготовки студентів на основі зарубіжного досвіду реалізації освітніх програм на прикладі Литви, обмін досвіду з колегами; підвищення якості освіти та наукових досліджень через мобільність і транскордонне співробітництво.
У процесі реалізації міжнародної мобільності професор Ілона Думанська провела навчальні заняття з комерції, логістики та дослідження ринків на такі актуальні теми:
- Інформаційні джерела даних у сфері логістики та комерції.
- Електронна та мобільна комерція як глобальні тенденції міжнародної торгівлі, спричинені пандемією Covid-19.
- Розробка методології дослідження ринку логістики та торгівлі.
- Інтеграція логістичних систем країн, що розвиваються, в міжнародні логістичні канали (на прикладі України).
Жваве зацікавлення викликала тематика лекцій щодо інтеграції логістичної системи України до логістичних каналів Європи на базі внесення Єврокомісією змін в індикативні карти Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T), включивши до них українські логістичні маршрути, і водночас, прибравши маршрути з росії та білорусії, та роль порту Гданськ (Польща) і морських шляхів Клайпеди (Литва) в експорті зерна з України.
З колегами доктором Гінтаре Важноніен та доктором Ерікою Бесуспаріене було обговорено силабуси дисциплін з логістики та митного адміністрування, в розрізі програм з ділового адміністрування та бізнесу, а також проведено взаємні консультації з наукових і професійних питань задля удосконалення освітніх програм кафедр та навчальних планів бакалаврату, магістратури, покращення майбутніх професійних компетенцій студентів, подальшого розвитку міжнародного партнерства.
Наставник з програми «Erasmus+» доктор Гінтаре Важноніен передала дружні вітання Хмельницькому національному університету в своєму звернені.
У рамках академічної мобільності було взято участь у дискусії «Додавання плюрилінгвальних підходів до компетенцій викладачів у вищій освіті» за модераторства професора Неміри Мач’янскене та проректора Вільми Бієйкене і комунікаційних практиках литовської мови. Цікавим досвідом була співпраця зі студентами в рамках ASIAN WEEK 2023 EVENT SCHEDULE, який відбувся паралельно з активностями «International Staff Week» та був присвячений культурі Азії. Тематичні щоденні заходи надали можливість поринути у світ корейської музики та китайського кіно, аромати чайної церемонії Сходу та попрактикувати каліграфію японських ієрогліфів.
Актуальною практикою міжкультурної взаємодії стала подія щодо організації ярмарку традиційних закусок і снеків, який надав можливість відчути смакові вподобання колег з інших країн та відчути їх традиції на смак. Презентація українських смаколиків від української делегації ґрунтувалась на концепції натуральних солодощів із національних культур, які ідентифікують аграрні надбання України та мають значну роль у продовольчій безпеці світу.
Культурна програма була не менш насиченою за робочу – оглядова екскурсія містом Каунасом, ознайомлення з цікавими місцевими традиціями та самобутньою культурою, історіографія Литви та поїздка до Вільнюсу створили незабутній колорит від міжкультурної взаємодії.
За результатами успішного проходження академічної мобільності, на базі історичної будівлі теологічного факультету Університету Вітовта Великого, що був президентською резиденцію за часів статусу Каунаса як столиці Литви, відбулась урочиста подія завершення «International Staff Week» з врученням сертифікатів учасникам.
У підсумку всі учасники міжнародної мобільності подякували за цінний досвід академічної співпраці та обговорили перспективи подальшого співробітництва. Безумовно, набутий досвід участі в програмі «Erasmus+» буде використано для адаптації стандартів навчального процесу Хмельницького національного університету до вимог і можливостей вищої освіти в європейському полікультурному просторі та розширення векторів співпраці з іноземними колегами з різних країн світу.
За інформацію кафедри міжнародних економічних відносин