Міжнародний день пам’яті Чорнобиля

Атомний Вій опустив бетонні повіки.

Коло окреслив навколо себе страшне.

Чому Звізда-Полин упала в наші ріки?!

Хто сіяв цю біду і хто її пожне?

(Ліна Костенко)

26 квітня 1986 року Чорнобильська АЕС стала символом найбільшої в історії людства техногенної катастрофи та символом мужності, самопожертви й жертовності тисяч українців. 37 років минуло від техногенної екологічно-гуманітарної катастрофи, спричиненої двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції.

Чорнобильська атомна електростанція, 26 квітня 1986 року, — планове виключення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на близько 155 000 кв.км території, що складає майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 кв.км, а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії було припинена.

Правові основи  відзначення Міжнародного дня пам’яті про Чорнобильську катастрофу:

Резолюція Генеральної Асамблеї ООН від 8 грудня 2016 року A/RES/71/125, згідно з якою з метою підвищення обізнаності суспільства про довгострокові наслідки техногенної катастрофи, що відбулася 26 квітня 1986 року, встановлено День пам’яті про катастрофу на Чорнобильській АЕС;

Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 29 березня 1990 року № 8985-XI «Про оголошення дня 26 квітня Днем чорнобильської трагедії», де зазначено важливість увічнення в пам’яті народу трагічних подій, пов’язаних з аварією на Чорнобильській АЕС для згуртування суспільства на боротьбу за екологічну безпеку, оздоровлення навколишнього середовища.

У Хмельницькому національному університеті відділ навчально-виховної роботи спільно із заступниками деканів по виховній роботі, кураторами академічних груп проводять заходи до Міжнародного дня пам’яті про Чорнобильську катастрофу, зокрема кураторські години: «Біль Чорнобиля»,  «Дзвони Чорнобиля душу бентежать…». Заплановані перегляди та обговорення фільмів про Чорнобильську катастрофу «Пам’яті Чорнобильським героям», «Чорнобиль – за хвилину до аварії», «Чорнобиль. Точка часу». Також 26 квітня представники ХНУ візьмуть участь у  покладанні квітів до пам’ятника героям та жертвам Чорнобиля, який відкрито 26 квітня 2011 року на початку вулиці Кам’янецької.

Факультет міжнародних відносин і права, групи МЛМС-2020, СОА-22

Для всіх нас 26 квітня є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму персоналу ЧАЕС, пожежників, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії. Загалом у ліквідації аварії взяли участь понад 600 тисяч людей. Точна кількість жертв та постраждалих невідома і досі. Тому Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків.

Відділ навчально-виховної роботи