“Щасливий той, хто поєднав свою улюблену працю з суспільною користю. Це і є істинне життя”

3 грудня 2022 року виповнюється 300 років від дня народження Григорія Савича Сковороди – видатного українського просвітителя-гуманіста, філософа, поета, педагога.

У філософських ідеях і просвітительській діяльності Г. Сковорода приділяв головну увагу людині й її суті, суспільству та його поступу. Своє становище в суспільстві, на думку Сковороди, кожна людина зобов’язана визначити сама, відповідно до «сродности», тобто природної схильності до праці. Праця мала бути її природною необхідністю, головним обов’язком і моральною потребою, а праця по «сродности» – джерелом і запорукою всенародного щастя, основою процвітання суспільства. Усе корисне і потрібне людині Григорій Сковорода називав прекрасним. Під красою ж розумів не зовнішню сторону суб’єкта, а його внутрішню суть. У житті людей вважав красивими вчинки, відповідні природні здібності. Мистецтво, поезія, музика мають слугувати самопізнанню, а не бути самоціллю, – наголошував філософ-просвітитель. Світогляд і просвітительська діяльність Г. Сковороди віддзеркалювалися у його поетичній творчості.

Одним зі свідчень глибини творів Сковороди є їх афористичність. Глибина інтелектуального пошуку митця торкається практично усіх сфер життя людини.

Запрошуємо переконатися у цьому та обрати на кожен день оригінальний повчальний вислів та усвідомити його зміст:

Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитися, хоча б зовні він і здавався бездіяльним.

Ні про що не турбуватись, ні за чим не турбуватись – значить, не жити, а бути мертвим, адже турбота – рух душі, а життя – се рух.

Що може бути солодше за те, коли любить і прагне до тебе добра душа?

Надмір породжує пересит, пересит – нудьгу, нудьга ж – душевну тугу, а хто хворіє на се, того не назвеш здоровим.

Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я  сам перший люблю.

Хіба розумно чинить той, хто, починаючи довгий шлях, в ході не дотримує міри?

Не все те отрута, що неприємне на смак.

Добрий розум робить легким будь-який спосіб життя.

Бери вершину і матимеш середину.

З усіх утрат втрата часу найтяжча.

Ти не можеш віднайти жодного друга, не нашукавши разом з ним і двох–трьох ворогів.

Більше думай і тоді вирішуй.

Скільки зла таїться в середині за гарною подобою: гадюка ховається в траві.

Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати – це наполовину завершити. О, коли б змога писати так само багато, як і мислити!

У тих, хто душею низький, найкраще з написаного і сказаного стає найгіршим.

Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори.

О, коли б ми в ганебних справах були такі ж соромливі і боязкі, як це часто ми буваємо боязкі і хибно соромливі у порядних в чинках!

Визначай смак не по шкаралупі, а по ядру.

Розум завжди любить до чогось братися, і коли він не матиме доброго, тоді звертатиметься до поганого.

Одне мені тільки близьке, вигукну я: о школо, о книги!

З видимого пізнавай невидиме.

Щасливий, хто мав змогу знайти щасливе життя. Але щасливіший той, хто вміє ним користуватись..

Не досить, щоб сяяло світло денного сонця, коли світло голови твоєї затьмарене.

Немає нічого небезпечнішого за підступного ворога, але немає нічого отруйнішого від удаваного друга.

Мудрець мусить і з гною вибирати золото.

Сліпі очі, коли затулені зіниці.

Як ліки не завжди приємні, так і істина буває сувора.

Все минає, але любов після всього зостається.

Кому душа болить, тому весь світ плаче.

Тоді лише пізнається цінність часу, коли він втрачений.

Сьогодні нас, сучасних українців,  пов’язує з людиною, яка жила декілька століть тому, ті самі довічні питання: життя, самопізнання, добро і зло, любов.

Музей Сковороди у Богодухівському районі Харківської області знищений прямим влучанням російської ракети у ніч проти 7 травня 2022 року. Це був маєток XVIII століття, у якому останні роки свого життя працював та біля якого вперше був похований Сковорода

Більше інформації про Григорія Сковороду можна отримати з літературних джерел. Але зауважимо, що за життя Григорія Сковороди друком не було видано жодної книжки. Прихильники творчості філософа самі його шукали, масово читали, цитували, переписували рукописи та розповсюджували їх. Запрошуємо до наукової бібліотеки університету ознайомитися з виданнями, присвяченим працям Григорія Сковороди, а також до уваги читачів Виставка творів Григорія Сковороди

Відділом навчально-виховної роботи серед студентів Хмельницького національного університету зініційовано проведення поетичного флешмобу «Читаємо Сковороду». Пропонуємо переглянути відео за участі студентів філологічних спеціальностей.

Відділ навчально-виховної роботи