14 червня – Всесвітній день донора

Згідно з рішенням 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві (2005 р.) щороку14 червня відзначається Всесвітній день донора крові. Цей день для України є особливим, оскільки відзначається в умовах воєнного стану.

Ініціаторами запровадити 14 червня Всесвітній день донора крові виступили чотири міжнародні організації, які закликають до добровільної і безкоштовної здачі крові – це ВООЗ, Міжнародна федерація Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародна Федерація Організацій Донорів Крові та Міжнародне товариство з переливання крові.

Щорічно в Україні стають донорами крові близько 500 тисяч людей. Донором крові або тромбоконцентрату може бути будь-який дієздатний громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України, від 18-ти до 45-ти років та не має протипоказань до донорства. Забір крові не має нашкодити донору. Встановлено також допустиму межу – 450 г. Якщо ви вирішили стати донором, необхідно декілька днів дотримуватися дієти.

Захист прав донорів крові врегульовано Законом України № 931-ІХ від 30.09.2020 p. «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові», який було введено в дію 25 січня 2021 року. Народний депутат від партії Слуга народу Марина Лісова зробила на свої сторінці допис за цим законопроєктом і поінформувала про створення Єдиного національного реєстру донорів крові у межах системи eHealth: https://www.facebook.com/sluganarodu.lisova.

Анатолій Вичавка голова студентського профкому також мав нагоду долучитися до обговорення законопроєкту. З того часу і до сьогодні Анатолій Вичавка своїм неодноразовим прикладом заохочує робити добру справу. З 2017 року на рівні Громадської ради при облдержадміністрації і вже на той час як радник голови облдержадміністрації він лобіював безліч питань, що стосуються донорства в області – це і забезпечення пакетами для здачі крові, і, найболючіше, створення обласної програми підтримки донорства.

У Хмельницькому національному університеті вже 6 років поспіль діє соціальний проєкт «Стань донором – подаруй краплю надії», організований головою студентського профкому Анатолієм Вичавкою. За цей час донорами стали сотні студентів, поповнивши банк крові більш як на 500 літрів, цим самим надавши допомогу десяткам людей.

Метою соціального проєкту «Стань донором – подаруй краплю надії» є забезпечення платформи для вшанування людей, які добровільно здають кров; просування та підтримка створення ефективних національних програм донорства крові та ліквідацію залежності від платного донорства крові; стимулювання прихильності ідеї регулярного та добровільного донорства крові серед молодих людей з груп низького ризику передачі інфекції з кров’ю; просування та підтримка національних заходів для вшанування та стимулювання добровільного безоплатного донорства крові шляхом:

– заохочення існуючих добровільних донорів з груп низького ризику до регулярної здачі крові;

– заохочення нових людей до здачі крові на добровільній безоплатній основі;

– стимулювання людей до безпечного способу життя для захисту свого власного здоров’я, а також для здачі безпечної крові.

Проєкт «Стань донором – подаруй краплю надії» й далі функціонує. Організовано регулярну індивідуальну здачу для поповнення стратегічного запасу крові, а також концентрату тромбоцитів для лікарень Хмельницького. Майже кожного тижня для важливої справи набирається група з 10–12 осіб. Існує Viber-група донорів, куди входять постійні та залучаються нові студенти і співробітники нашого навчального закладу.

Донорська кров – на вагу золота. Одна її доза може повернути до життя кількох пацієнтів. Безоплатна здача донорської крові, або її компонентів, є проявом безкорисливості, чуйності та милосердя. Кожен донор, дарує надію тим, хто її потребує, додає їм сил у боротьбі з різними хворобами.

Дякуємо працівникам Хмельницької обласної станції переливання крові, які дбають про безпечність процедури донації, про поповнення запасів крові та забезпечення цим цінним ресурсом закладів охорони здоров’я. Завдяки вашій активній роботі до культури донорства долучається все більше людей, а отже, ще більше життів буде врятовано!

Окрема дяка всім студентам та співробітникам ХНУ за небайдужість до донорського руху. Низький уклін вам за потрібну та добру справу задля одужання нації!

У свою чергу Хмельницький національний університет бажає усім донорам, а також працівникам цієї сфери міцного здоров’я, щастя, достатку та Перемоги.

Небайдужість, самовідданість і бажання допомогти заслуговують на повагу. Закликаємо не чекати кризових ситуацій і долучатися до донорства вже зараз.

Рятуймо життя разом!

Відділ зв’язків з громадськістю