1 березня щорічно відзначається Всесвітній день цивільної оборони. Саме в цей день набрав чинності статут Міжнародної організації цивільної оборони, який ухвалили 18 держав.
3 лютого 1993 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про Цивільну оборону України», а 10 травня 1994 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 299, якою затверджується «Положення про цивільну оборону України». Вперше було визначено, що цивільна оборона України є державною системою органів управління, сил і засобів, що створюється для організації та забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного та воєнного характеру.
2 жовтня 2012 року Президент України підписав Кодекс цивільного захисту України, який узагальнив все чинне законодавство України з питань цивільного захисту.
Новий час диктує нові загрози. Враховуючи повномасштабну збройну агресію російської федерації проти України, яка почалася 24 лютого 2022 року, уcі зусилля країни спрямовані на захист Батьківщини та її народу.
В нинішніх умовах актуалізувалися ті пласти інформації, які ми черпали зі шкільного курсу БЖД та основ здоров’я. «Надзвичайний стан», «воєнний стан», «повітряна тривога», «хімічна небезпека» – ці терміни наче «вийшли» з архаїчних, припалих пилом підручників і набули для всіх нас нового значення… Те, що нам здавалося раніше зовсім непотрібним, знову набуло сенсу, та навіть, стало питанням життя або смерті…
У Хмельницькому національному університеті було облаштовано п’ять укриттів, які забезпечені всім необхідним для тривалого перебування. Під час звуку повітряної тривоги студенти, викладачі та співробітники спускаються в укриття. Ці приміщення також можуть бути використані як для учасників освітнього процесу, так і населення, що проживає поблизу.
Також варто зазначити, що на факультеті інженерії, транспорту та архітектури є кафедра будівництва та цивільної безпеки, де навчаються студенти за спеціальністю «Цивільна безпека» освітньої програми «Охорона праці (за галузями)». З метою набуття студентами практичних навичок, кафедра активно співпрацює з провідними установами та організаціями, що забезпечують дотримання норм праці: Управління Держпраці у Хмельницькій області, Фонд соціального страхування, а особливо, Державна служба України з питань надзвичайних ситуацій. Саме завдяки співпраці з співробітниками ДСНС вдалось забезпечити очне навчання в університеті через облаштування достатньої кількості захисних укриттів. Їх консультації є безцінними під час вибору сучасних засобів індивідуального захисту та відпрацювання дій у надзвичайних ситуаціях воєнного характеру.
Життя людини – це найбільша цінність, тож ми ще раз нагадуємо: не нехтуйте сигналами повітряної тривоги. Спускайтесь в укриття! Цим ви збережете своє життя та життя своїх рідних. Будьте свідомими, уважними та обережними!
Перемоги всім нам!
Слава Україні!
Слава нашим Захисникам!
Відділ зв’язків з громадськістю,
кафедра будівництва та цивільної безпеки